Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Dioptrie
5 dní | APEP: Doporučuji operaci už teď, podle sloupce II. ...
Příprava na fyzické testy
5 dní | TRNKALINKA: REPLY:BOBRAS:74242-1:2024-04-09 22:36:05: Při...
ZOP
8 dní | HAFHAF: Dojíždění je možné všude, na cestak během týd...
Justiční stráž
16 dní | L04GHR: Ahoj, pracuju jako justička pod Prahu pankrác...
Cizina Praha
31. 03. 2024 | CABLE: Díky za info. :)...
Nedoslýchavost, naslouchátka ve službě?
14. 03. 2024 | NOMINISS: REPLY:PATTAS1:74219-1:2024-03-11 23:31:46: Ta...
Já Řscp ty KŘP Praha
26. 02. 2024 | 6-TT: REPLY:ROSOMAK:74183-1:2024-02-05 14:16:23: M...
Započítatelná praxe(MP->služební poměr)
07. 02. 2024 | DABLIK: REPLY:MPCP:74186-1:2024-02-06 17:52:49: k př...
jeg sælger Adderall 30 mg, jeg sælger Hydroco...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Sælg Pentobarbital Nembutal (tabletter, væske...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...

Su Casa Mi Casa

ilustrační
Dál jsem si předsevzetí, že se budu vyhýbat  politice. I když za politiku je dnes považován téměř každý veřejný projev. Nicméně v okamžiku, kdy právě politici stále aktivněji zasahují do práce policie a orgánu činných v trestním řízení, nelze se prostě těmto tématům vyhnout.
ilustrační | Foto: internet

Nic není černé nebo bílé

Asi každý v této zemi už slyšel o odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, stejně jako o demonstracích proti jeho odvolání. Jako mnozí jiní nevěřím, že by za odvoláním Jiřího Pospíšila byl jeho požadavek na navýšení rozpočtu ministerstva spravedlnosti.

Na druhou stranu také nevěřím v zázračné hnutí svědomí nějakého politika, který by po letech přehlížení různým lumpárnám, najednou začal neochvějně bojovat za spravedlnost, navzdory svým spolustranickým kolegům.

Jiří Pospíšil byl ministrem již podruhé. V době kdy byl ministrem spravedlnosti v Topolánkově vládě, s ledovým klidem a bez mrknutí oka přihlížel zásahům politiků do kauzy Jiřího Čunka  ani nereagoval na velice nestandardní kroky a kontakty, tehdejší nejvyšší státní zástupkyně Renáty Vesecké. Tzv. zametače kauz Vlastimila Rampulu osobně jmenoval pražským Vrchním státním zástupcem. Jiří Pospíšil se hájí tím, že Rampula byl v té době nepopsaný list.

Vlastimil Rampula pracoval na státním zastupitelství od poloviny 90tých let. Od roku 2000 pracoval jako státní zástupce v Hradci Králové pod vedením Renáty Vesecké, kde se specializoval na závažnou hospodářskou a majetkovou trestnou činnost. V roce 2007 jej  Jiří Pospíšil jmenoval do funkce pražského nejvyššího státního zástupce. V době jmenování, měl za sebou Vlastimil Rampula více než 10 let praxe na státních zastupitelstvích a jistě i mnoho případu, dle kterých šlo posoudit, jak bude vykonávat funkci pražského nejvyššího státního zástupce. Nelze tedy mluvit o nepopsaném listu jak tvrdí Jiří Pospíšil. 

Na druhou stranu současný nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jmenovaný Jiřím Pospíšilem, má za sebou např.  kauzu týrání dětí v Kuřími, ve které byla práce státního zastupitelství vesměs hodnocena jako rychlá a bezchybná. Stejně tak Lenka Bradáčová, kterou chtěl jmenovat Jiří Pospíšil do funkce pražského nejvyššího státního zástupce, je dnes označovaná médii za pitbulla mezi státními zástupci. Otázkou je zda fasáda neposkvrněných a nekompromisních zastánců spravedlnosti Pavla Zemana a Lenky Bradáčové je skutečná nebo jde jen o mediální image, kterou vytvořil právě Jiří Pospíšil.

Pokud vím,  když Jiří Pospíšil jmenoval Vlastimila Rampulu do úřadu Vrchního pražského státního zástupce, objevovaly se v médiích stejně optimistické výroky o novém nekompromisním zastánci zákona. Rozhodně bych tedy byl opatrný co do hodnocení obou těchto státních zástupců.


Jisté je jen, že pokud by k odvolání Jiřího Pospíšila došlo v době působení ve vládě Mirka Topolánka, asi by nikdo moc nedivil, vzhledem k jeho tehdejšímu laxnímu postoji k různým skandálům, které se děly pod křídly jeho resortu. Nynější odvolání Jiřího Pospíšila, může mít opodstatněné důvody, nicméně okolnosti za jakých k němu došlo, budí přinejmenším rozpaky.


Su CASA mi CASA

Aneb: Můj dům je i tvým domem. Nebo možná lépe:“Tvůj problém je i mým problémem“. Na případ letounu CASA a obvinění bývalé ministryně obrany tohle přísloví sedí.

Ministr financí Miroslav Kalousek totiž minulý týden volal vyšetřovateli této kauzy Jiřímu Mazánkovi, kterému měl vyhrožovat. Ministr Kalousek to popírá se slovy, že možná použil jen ostřejší tón. I kdyby tomu tak bylo, už jen to, že politik volá vyšetřovateli citlivé kauzy a používá: „ostrý tón“, samo o sobě svědčí o pokusu ovlivňovat práci vyšetřovatele.

Nejde ovšem první útok politika na práci policistů, za posledních pár dnů. Nedávno se v médiích vyjádřil premiér Nečas v souvislosti s obviněním poslankyně Vlasty Parkanové ve smyslu, že o tom kdo bude, nebo nebude ve vládě, nebude rozhodovat parta policejních plukovníků.

Proč se ale zrovna Miroslav Kalousek na policii zlobí, jako by šlo o vydání jeho samotného? Co není, může být, jak se říká v naší zemi. Neměli bychom zapomínat, že právě Miroslav Kalousek působil na ministerstvu obrany velice dlouho.  V roce 1993 se stal ekonomickým náměstkem ministra obrany a rozhodoval mimo jiné o armádních zakázkách.

Myslím, že mnozí kolegové z armády si vzpomenou na některé tehdejší nákupy, které byly v režii právě Miroslava Kalouska. Třeba nákup padáku VTP-100 od firmy Anex  Cyrus, které byly mírně řečeno, nevhodné pro seskoky. Při seskoku s tímto padákem se zabil vojín Roman Prinich. Modernizaci 30ti tanků T-72, která stála 19 miliard korun. Nákup štábního informačního systému od firmy EDS, který je dodnes částečně nefunkční a v neposlední řadě stojí za připomenutí prodej kasáren na pražském  Náměstí republiky, za které stát inkasoval 900 miliónů korun, aby pak kupci vrátil 1 miliardu, na základě velmi nevýhodné smlouvy, jako odškodné za zpožděné vyklizení budovy.

Boji se snad ministr Kalousek, že pokud by bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová byla vydána policii k trestnímu stíhání, v souvislosti s nákupem letounů CASA, mohla by některá z křivolakých cestiček zavést vyšetřovatelé také k jeho osobě? Vyšetřovatelé by se mohli nakonec odvážit otevřít i starší případy nákupů na ministerstvu obrany, pod kterými je Miroslav Kalousek podepsán. Nelze se tedy divit, že se pan ministr na policisty tak moc zlobí a kritizuje je.


Závěrem

V demokratickém státě se má každému měřit stejným dílem a před zákonem si mají být všichni rovni. Zdá se, a ono už to vlastně ani není jen zdání, že někteří lidé by rádi byli rovnější než ti druzí. K jejich smůle jsou u Policie ČR i mezi státními zástupci stále lidé, kteří se nedají ovlivnit po dobrém ani po zlém.  Já jen ve skrytu duše doufám, že takových lidí máme ještě dostatečnou zásobu. Až totiž tito lidé mezi námi nebudou,  pak i naší, kocourkovské verzi demokracie odzvonilo.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 11. 07. 2012


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 46
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio