Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Psychotesty
včera | PETRNEU: Tady to začalo někdy v r. 2018... ...
Zdravotní vyšetření na Lhotce
4 dní | : f...
Volné místo v Moravskoslezském kraji
6 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Volné místo v Moravskoslezském kraji u PČR....
6 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Volná pozice v Moravskoslezském kraji
6 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Psychotesty-výsledek
10 dní | OPS: Ahoj, já loni v říjnu a přišlo mi to za týden...
Мир здоровья и отдыха
18 dní | RODRIGUEZPIA: https://www.putevka.com/moskva/moskva...
Tina Woolman
18 dní | MONOCAJT: Děkuji adminům, že tu poctivě a pravidelně ma...
Nedoslýchavost, naslouchátka ve službě?
25. 06. 2024 | NOMINISS: REPLY:PATTAS1:74217-1:2024-03-11 23:24:09: Ja...
Dovolená na ZOP
17. 06. 2024 | QUARESS: REPLY:JOE:74285-1:2024-06-17 08:32:17: Naopak...

Systém FX firmy Simunition aneb „umírat nanečisto

Čézeta, připravená pálit FXka!
„Vpřed!“ Tmavé, výstrojí ověšené, postavy se samopaly v rukou se dávají do pohybu. POLICIE! Výkřiky se rozléhají prostorem. Za rohem se náhle objevuje ozbrojená postava. Zbraň prvního z pronikajících příslušníků zásahové jednotky jen zavrčí a protivník se kácí k zemi. Policisté „čistí“ jednu místnost za druhou. Ještě zbývá poslední část - zde přítomná osoba se prudce zvedá ze židle. Policisté ve zlomku sekundy zareagují na prázdné ruce a správně zbraně nepoužijí. „Konec!“
Čézeta, připravená pálit FXka! | Foto: Pavel Černý

Instruktor s videokamerou končí celou akci. Pobíhá krátké vyhodnocení celého nácviku. Bezvládná postava se zvedá ze země. Na hrudi „teroristy“ se červenají tři barevné zásahy. Policisté ze speciálního útvaru mohou být spokojeni. Cvičná modelová situace, imitující střetnutí s nebezpečným a ozbrojeným delikventem pro ně tentokrát skončila bez úhony. Již zítra mohou podobně závažný zákrok provádět naostro.

Všichni následně u stěny vybíjejí samopaly Heckler Koch, opatřené na koncích zvláštními modrými nástavci. Jde o vložná zařízení pro střelbu municí FX, výrobek firmy Simunition. Jeden z nejmodernějších a nejpoužívanějších „soupeřských systémů“ současnosti.

 

Pro reálnější nácvik bojového střetnutí existují i dnes, v době vyspělých technologií, jen omezené možnosti. Už před desetiletími se přitom jak u armádních, tak u policejních složek zjistilo, že pouhým používáním ostré zbraně na střelnici, tedy občasným střílením na papírové terče, nevznikají potřebné reflexy, vedoucí k rapidnímu zvýšení šancí na přežití v bojové situaci.

Výcvik s vlastní zbraní sice přináší zlepšování schopnosti zásahu cíle a rozvoj účelné manipulace, ale neposkytuje podmínky pro vznik mnoha dalších cenných návyků. Proto se v průběhu let hledaly vhodné mechanizmy, které měly zdokonalit pohotovost reakce při vzniku krizové situace a zlepšovat rozhodovací schopnost k použití zbraně. Také bylo třeba najít způsob, jak do podvědomého chování aplikovat dodržování taktických zásad a přispívat ke kvalitní koordinaci s kolegou či nutné sehranosti ve větších týmech. Účastník výcviku se tak měl co nejlépe adaptovat na stres a i pod silným psychickým tlakem vykonávat životně důležité činnosti. Zkrátka být veden k tomu, aby jednou jednal strojově a racionálně i při vědomí ohrožení svého života.

Z požadavků je patrné, že nejde o nic jednoduchého. Pokusů o řešení tohoto problému existuje několik. Každý z nich má sice určitý přínos, ale zároveň i své dílčí nevýhody pro využívání v širší přípravě ozbrojených složek.

 

Výcvik ala „laser game“

Jedním z nástrojů mohou být laserové projekce. Ty z nejdokonalejších dnes umožňují střelbu ostrou (či laserovou) zbraní do natočeného filmového děje. Interaktivní protivníci na plátně podle naprogramovaných rolí nutí školenou osobu rychle řešit krizovou situaci, obdobnou jako ve skutečné službě.  Úlohou pak optimálně a odpovídajícím způsobem problém řešit. To zpravidla znamená bleskové a precizní použití zbraně. Virtuální soupeři reagují po svém případném zásahu rozdílně a poměrně velmi realisticky (podle vážnosti poranění – klesají k zemi, či se zvedají a snaží se opět usilovat o náš život). U některých projekčních systémů mají možnost i „střílet“ (laserovým zářičem, umístěným u plátna) zpětně na střelce.  Ten totiž může využít speciální vestu s optickými senzory, které po zásahu účastníka (v případě chybné či pomalé reakce, příp. nedokonalého krytí) spustí akustický nebo optický signál, svědčící o „smrti“ dotyčného střelce. To má vést k postupné tendenci využívání krytů. U dražších zařízení navíc nechybí ani následné podrobné hodnocení zkoušeného střelce (např. kvalita zásahů, čas reakce a střelby, posouzení právního opodstatnění ke střelbě, apod.). Hlavní nevýhodou takového výcviku, z hlediska výše jmenovaných potřeb, je především vědomost o vlastní nezranitelnosti. Přes všechnu atraktivitu jde vždy pouze o „lepší gamesku“. Také poměrnou nevýhodou se jeví dost vysoká pořizovací cena. Ovšem pro určitou fázi výcviku mohou být takové systémy vhodným zpestřením.

Laser, jako prostředek výcviku ale bývá někde využíván i jinak. Systémy nosných vest s detektory, kombinované s laserovými zářiči, instalovanými pod reálné zbraně jsou využívány u armád nejvyspělejších zemí již více než dvě desetiletí. Absolventi výcviku mohou po sobě v terénu „pálit“ slepou, cvičnou municí. Připojený laserový značkovač pak vyřazuje z nácviku protivníky i na vzdálenosti, odpovídající reálnému dostřelu dané zbraně. Pro většinu jednotek však jsou obě popsaná zařízení velmi finančně nákladná, tedy dostupná jen omezeně či vůbec. Navíc, „trefa“ laserem bezpečné třídy střelce nebolí, tudíž nácviku takové „laser game“ brzy uvyká a ztrácí potřebnou pozornost a motivaci. Bez obavy ze zásahu potom mnozí účastníci výcviku mohou přestat mít i potřebu pohybu a krytí. V přírodě navíc laserový paprsek často nepronikne i poměrně řídkou vegetací, tedy překážkou, která by pro účinky skutečných projektilů byla zanedbatelná. Také mohou být senzory (i úmyslně) zakryté rukama či zbraní, takže i po přesném zamíření na trup nepřítele nemusí dojít k detekci. Laser je však schopen imitovat zásah i v dálkách, nedosažitelných pro ostatní systémy (i na stovky metrů).  Je proto občas užíván pro velká armádní cvičení v klasickém stylu, tedy pomůcku pro nácvik „konvenčnějšího“ způsobu vojenských střetnutí.

 

Živý protivník

Pochopitelně, pro nejvyšší míru reálnosti, bude vždy nepřínosnějším výcvikovým soupeřem opravdový živý člověk. Tréninkovým prostředkem se tak stává myslící protivník, který vám nepromine žádnou chybu. Snaží se o to, o co vy -  „dostat vás, zvítězit a přežít“.

Cvičná střelba na druhého člověka se pochopitelně již v historii řešila, první pokusy jsou překvapivě téměř 200 let staré. Svízelným problémem byla totiž vždy co nejvyšší míra „opravdovosti“ v kombinaci s dostatečně bezpečným prováděním. Podob bylo v dávné i bližší minulosti nemálo. Od nácviků soubojů perkusními zbraněmi, nabitými voskovými projektily v 18. století (hlava účastníka takové průpravy byla chráněna kuklou podobnou šermířské, tělo bylo kryté těžkým kabátem), přes různě upravované vzduchovky s náhradní municí (kupříkladu my jsme po sobě jako mladí pálili nařezanými válečky z gumového těsnění …) až po vznik různých modernějších sportovně-zájmových forem. Jimi jsou např. paintball a airsoft, tedy prostředky, vymetající plynem nebo mechanikou kulaté, barvící želatinové či celoplastové projektily.

Paintballové zbraně jsou ovšem jen vzdáleně podobné těm „pravým“ a mají velmi odlišnou manipulaci k ovládání. Z toho potom mohou plynout značně negativní návyky. Křehké kuličky (zvláště za vlhkého klimatu) také mohou způsobovat časté závady s nutností obtížného čištění zanesené zbraně a v nižších teplotách začínají nemalé problémy s hnacím médiem. Proto se přes mnoho pokusů o zavedení do výcviku ozbrojených složek příliš neujaly nikde ve světě.

Aisoftové napodobeniny sice odpovídají téměř do detailu svým vzorům – reálným zbraním, ale díky použitým materiálům bývají pro skutečně drsné zacházení během služebního využití poněkud křehké.  Také u malých 6 mm projektilů může nastat svízelná situace s obtížnější detekcí zásahu u více oděných (či jen nerado „prohrávajících“) účastníků nácviku.

Všeobecným trendem se tak v minulém desetiletí nakonec stal zřejmě nejfunkčnější systém, který v současnosti ve světě používá stále více těch, kteří vykonávají rizikové povolání bezpečnostního charakteru. Tréninkový prostředek pro činnosti, při kterých mohou záviset životy právě na přesném výstřelu v pravý čas.

 

Barvou k realitě

Pro přípravu policejních a armádních jednotek se tedy hledalo zařízení, odpovídající co nejvíce podobou a ovládáním služebním zbraním, s možností hrubého zacházení. Tak se koncem osmdesátých let zrodil nápad uzpůsobit reálné zbraně pro střelbu zvláštní barvícími náboji, se zajištěním samonabíjecí i plněautomatické funkce. Kanadská firma Simunition, specializující se především na vývoj a výrobu nestandardní munice pro výcvikové účely přišla s koncepcí nového tréninkového náboje – nejdříve do zbraní 9mm Luger (pro pistole a samopaly) a posléze i pro revolvery .38 Spec./.357 Magnum. Nakonec pak také do opakovacích brokovnic ráže 12, nebo i útočných pušek a kulometů v ráži 5,56 NATO.

K přelomové tréninkové munici, se specifickou konstrukcí, byla zhotovena  velká škála vložných zařízení do nejpoužívanějších typů služebních zbraní. Po uzpůsobení „ostré“ zbraně je pak možné vést palbu jednotlivými ranami, v případě plnoautomatické prostředky pak i dávkou. Přesnost střelby je plně dostačující k simulaci střetnutí na velmi frekventované vzdálenosti cca do 15 metrů. Účastník nácviku tady používá svoji vlastní upravenou zbraň, čímž zachovává a posiluje užitečné návyky. Totožné jsou totiž nejen střelecké techniky, jako nabíjení, vybíjení, míření, spouštění, přebíjení, ale i jiná manipulace, jako např. odstraňování téměř totožných  závad.

 

 

Tato zařízení umožňují cvičit co nejreálněji a přitom bezpečně. Užívat svou zbraň takticky a v mezích zákona. Cílenou průpravou se totiž značně prohlubuje zejména vrcholně důležitá rozhodovací schopnost jedince k užití smrtící síly a to i pod vysokou mírou stresu. Tak se stává, že i nevystřelit, to znamená v kritický moment vůbec nepoužít namířenou zbraň, může být právě tím nejsprávnějším řešením vůbec.  Dostatečná vycvičenost pak může zabránit případným tragickým chybám. Např. použití zbraně bez dostatečného zákonného důvodu, zasažení kolegy policisty, nebo případného náhodného kolemjdoucího. Vše je zkrátka o „timingu“ – provést tu správnou věc v ten nejsprávnější moment a omezit šance k osudnému selhání. Výsledkem intenzivního používání FX je pak nejen budování automatizovaných scénářů a postupů, ale i vytváření stabilní úrovně ostražitosti a potřebné prevence. Účastníci mají příležitost uvědomit si, jak vražedně rychlý může překvapivý útok ozbrojené osoby vůbec v reálu být.

Střely FX jsou totiž „spravedlivé“ a zhola nic neodpouští.  Neexistuje zkrátka žádné „kdyby…“.  Výsledek „boje“ je totiž vždy jasný – červený (či jiný – dnes je v nabídce celkem šest barev) flek na vašich prsou či uniformě vašeho kolegy vypovídá o něčem, co by se rozhodně v budoucnu mělo zlepšit, nebo nemělo nikdy opakovat. Zde se chyby ještě promíjejí, následkem je jen vypratelná barva na oděvu a i většinou i pořádná modřina. Někdy taková, že to účastník výcviku již nechce zbytečně znovu zažívat. Na ulici by to ale bylo „o něco“ horší. S FX zkrátka můžete i opakovaně „umírat nanečisto“ a mít šanci poučit se z toho. Takového množství cenných zkušeností by se v opravdových přestřelkách asi sotva někdo dožil…

 

Výcvikové programy

Není to ale jen barvící „soupeřské“ neletální střelivo a rozličné konverze na ně, co produkuje celosvětově známý výrobce, spadající nyní pod křídla nadnárodního gigantu General Dynamics-Ordnance and Tactical Systems-Canada Inc. V nabídce Simunition jsou i další produkty, cílené pro výcvikové účely - kupříkladu nábojky pro zvukový a světelný efekt, nebo tzv. CQT používající se k střelecké průpravě (např. CQB – střelbě v uzavřených objektech), kde by se vzhledem k nedostačujícím balistickým úpravám nedala užívat běžná „ostrá“ munice. Jinou specialitou je fragmentující munice, která díky svým projektilům ze zvláštní rozpadající se hmoty, zcela eliminuje možnost nebezpečných odrazů – a to i při střelbě z těsné vzdálenosti proti tvrdým povrchům.

Také byly pro armádní ráže 5,56 a 7,62 NATO (a chystá se prý i verze pro .50 BMG) vyvinuty speciální náboje SRTA s redukovaným dosahem, užitelné i na střelnicích, které by jinak ani náhodou nedovolovaly využívat standardní ostré provedení. Nemálo aktivit firmy se však také orientuje k šíření odpovídajícího výcvikového systému, tedy přípravě svých vlastních oficiálních instruktorů pro co nejpřínosnější a zároveň co nejbezpečnější užívání svých produktů. Tyto několikadenní kurzy ale z hlediska absolvování rozhodně nepatří k zrovna jednoduchým – na přístupu nejvyšších zkušených školitelů je jasně znát, že oficiální certifikací Simunition se nemůže honosit jen tak někdo. Patrnou politikou známé firmy je tak spíše sázka na kvalitu, než jen na pouhou kvantitu budoucích lektorů. Intenzivní školení a výcvik zahrnují zvládnutí didaktiky výuky, stavbu modelových situací, instalaci mnoha variant konverzních zařízení, jakož i aplikaci striktních organizačních pravidel a postupů k co nejbezpečnějšímu provádění specializované taktické přípravy.

 

Certifikace Simunition

Ke konci minulého roku byli pro další z mezinárodních akcí nakonec vybraní i dva adepti pro Českou republiku, čímž se v našich končinách počet oficiálních certifikovaných instruktorů měl nakonec zvýšit na tři – jeden pro policii, druhý pak pro armádní složky. A nakonec také jeden zástupce pro soukromý sektor, kam má Simunition v dalších letech plány dále expandovat - zvláště prý z důvodů stále vyšší úlohy privátních bezpečnostních firem pro zvládání bezpečnostních poměrů v rizikových zónách dnešního světa. Pozváni do italského městečka Isea nedaleko Milána, kde se seminář tohoto roku konal, byli zkušení a osvědčení odborníci výcvikového sektoru. Zatímco dalším z oficiálních školitelů pro služební sektor se stal známý střelecký instruktor Ondřej Dušek z Vojenské policie, za civilní oblast byl nominován a s prestižním certifikátem se úspěšně navrátil Mgr. Pavel Černý, bývalý přední policejní metodik pro speciální přípravu, dnes hlavní instruktor SWTT a náš externí dopisovatel.

Právě oni mají v budoucnu, coby hlavní lektoři, pomoci lokálním instruktorům organizovat další plošné výcvikové aktivity. Ty mají za cíl především vést přípravu dalších lokálních instruktorů, zdokonalit pohotovost jejich reakce a zlepšovat rozhodovací schopnost k použití zbraně u těch, kteří vykonávají vrcholně rizikové bezpečnostní i armádní profese. Do jejich podvědomí tak pomáhat aplikovat dodržování taktických zásad a zásadně tak přispívat k dokonalejší vzájemné koordinaci. Účastníci pokročilé formy integrovaných výcviků mají ověřeně, dle nejnovějších světových poznatků, o mnoho větší šance adaptovat se na stres a i pod silným psychickým tlakem vykonávat životně důležité činnosti.

 

 

Na závěr:

Popis funkce náboje FX:

 

Náboj 9 mm Simunition FX je náboj speciální konstrukce, jenž musí i přes velmi nízkou kinetickou energii střely umožnit relativně bezchybnou samonabíjecí funkci všech zbraní a konverzních sad. Kanadská munička a zbrojovka FNC Technologies na konci 80tých let začala s konstrukcí speciálního náboje s volitelnou střelou s ráží cca 7,6 mm (označení FX pro značkovací střelu s netoxickým barvivem, označení CQT -Close Quarter Tactics pro inertní střelu plastovou), jež je uložena v plastovém kontejneru zalisovaném do nábojnice. Ta má shodný vnější průměr i rozměr dna jako náboj 9 mm Luger, ale je celkově o 6 mm kratší. Na celkovou délku 19 mm je nábojnice doplněna zmíněným plastovým kontejnerem, v němž je uložena střela. Kontejner je v nábojnici zalisován a proti úplnému vytažení z ní je opatřen okrajem a drážkou, do níž je nábojnice „zapertlována“. Kontejner má uprostřed menší otvor. Při výstřelu dochází k nárůstu tlaku, jenž žene celý plastový kontejner i se střelou vpřed, současně ale spalné plyny expandují otvorem v kontejneru vpřed a vytlačují střelu do vývrtu hlavně. Přitom je kalíšek vytlačen cca o 0,5 cm ven z nábojnice a dolehne na přechodový kužel.  Tím je celý průběh vývinu tlaku rozložen do delšího intervalu a dochází již k dostačujícímu působení tlaku přes dno nábojnice i na závěr zbraně, jenž je unášen vzad. Poté, co střela opustí kontejner, se kontejner v dopředném pohybu zastaví a nábojnice je i s ním vyhozena ze zbraně. Samozřejmostí je užívání odlehčených neuzamčených závěrů, neboť energie náboje je díky velmi nízké hmotnosti střely skutečně nesrovnatelně nižší než u ostrých zbraní.  Odolný plast kontejneru se signálním barvivem zabraňuje poškození v hlavni a její znečištění. Perforace v přední části střely zaručuje uvolnění náplně po dopadu.  Zasažený soupeř je označen typickými „hvězdičkami“ neškodné, snadno vypratelné barvy.

 

 

Výcvikový projekt SWTT použití FX pro příslušníky ozbrojených složek přispívá k přípravě pro řešení nejkrizovějších momentů zejména v následujících aspektech:

-   slouží jako prevence pochybení policistů formou nevhodné či nebezpečné manipulace se zbraní a přispívá ke snižování pravděpodobnosti některých úrazů v policejní službě

-   učí volit vhodnou formu strategie a konkrétního taktického způsobu pro řešení problému a zvyšuje dovednost aplikace postupů i pod silným vlivem stresu

-   napomáhá k aplikaci legislativních norem pro zákonné a společensky přijatelné užití policejní síly, přispívá k řešení některých náročných situací pomocí alternativního prostředku namísto samotné střelby

-   přispívá k zafixování optimálního rozhodovacího procesu a zabraňuje chybným reakcím a zbrklému použití zbraně v některých vypjatých situacích s tragickými důsledky

-   napomáhá k adekvátnímu používání služební zbraně pouze v nezbytně nutné míře, a tak, aby byl co nejvíce chráněn život osoby, proti které je zákrok směřován

-   buduje povědomí o reálných možnostech použití služebních zbraní v zastavěných oblastech z hlediska případného ohrožení veřejnosti kolem

 

 

Fotografie k FX Simunition:

 

 1. Munice kanadské firmy Simunition se stala už v průběhu devadesátých let minulého století přelomem ve výcviku ozbrojených složek velké většiny vyspělých států.   Právě taková příprava pomáhá chránit zdraví a životy příslušníků speciálních útvarů, kteří vykonávají značně rizikovou službu. Navíc, při modelových situacích nemusí být množství použitých nábojů nijak veliké, příp. se nemusí vystřelit vůbec.  I umění nepoužít zbraň ve zlomku sekundy je totiž právě tím, co přináší takový výcvik.

 2. V rámci armády jsou obdobné kanadské produkty již také po nějakou dobu využívány u nejelitnějších útvarů – např. prostějovské 601. skupiny speciálních sil, nebo i v bývalém  protiteroristickému uskupení S.O.G. vojenské policie.

 3. A to nejen pro pistole Glock 17, ale i v podobě adaptérů pro „tiché“ samopaly HK MP 5 SD.

 4. Jedno z velmi úspěšných cvičení pražské zásahové jednotky. Námětem byla překvapivá akce proti dvěma únoscům, realizovaná pomocí vrtulníku. Jeden z ozbrojených pachatelů byl zastřelen, druhý zajištěn. Žádný z příslušníků speciálního týmu nebyl v tomto simulovaném zákroku zasažen a ohrožené rukojmí dvojice vyděračů bylo osvobozeno. Cvičný systém FX umožňuje velmi reálný trénink i takto náročných scénářů. Simunition má už u domácích policejních složek letitou historii.  U známé  URNy - Útvaru rychlého nasazení se kupříkladu tato velmi užitečná pomůcka využívá již od druhé poloviny devadesátých let.

 5. Samopal Heckler Koch uzpůsobený ke střelbě FX municí poznáte snadno, z ústí hlavně ční hranatý, jasně modrý nástavec. Takto upravené „empéčko“ střílí značkovacími projektily ve všech režimech – jednotlivými ranami, trojdávkami i plněautomatickou palbou. Zbraň má funkční všechny ovládací prvky, lze s ní manipulovat naprosto jako při běžné střelbě. Výstřely mají zvuk velmi podobný ranám ze vzduchovky. Jen zpětný ráz a zdvih zbraně při střelbě je znatelně nižší než u skutečné munice. To vyplývá nejen z nevelké hmotnosti barvících střel (0,47 g), ale i jejich omezené rychlosti projektilů (cca 125 m/s).


 6. Časem ale nezůstalo jen u náboje 9 x 19.  Podobná munice byla brzy zkonstruována také v jiných služebních rážích pro širokou škálu dalších zbraní (např. i ráži 5,56 NATO – viz adapter pro útočnou pušku M4 a kulomet Minimi na fotografii). Pro používání revolverů je střelba řešena distančními kovovými kroužky, vkládanými do nábojového válce, do opakovacích brokovnic jsou používány speciální adaptační náboje r. 12, do kterých se vkládají klasické 9 mm náboje FX.

 7. Stále více výrobců služebních zbraní má ve své nabídce tzv. „modré“ typy, určené právě k soupeřským nácvikům barvícím střelivem FX.  Například firma Glock vyvinula sesterskou verzi své „sedmnáctky“ označenou „T“ (jako Training).  Blankytná barva plastového rámu a „patek“ zásobníků slouží k bezpečnému odlišení „cvičné“ a „reálné“ pistole.

 8. Krátkých zbraní pro Simunition, zavedených k policejnímu sboru, nebylo kdysi až zas tak mnoho. Největším „kámenem úrazu“ se tehdy jevila absence cvičného FX klonu nejvíce zastoupené zbraně v policejním arzenálu, která je k vidění na boku nejběžnějších policistů - ČZ 75 Compact.  Ta má již několik let svou cvičnou „modrou“ podobu, která je v rámci PČR už široce zavedena. S touto pomůckou z uherskobrodské Zbrojovky nyní mohou instruktoři speciální přípravy lépe připravovat řadové policisty na nejkrizovější momenty jejich nelehké služby.

 9. U revolverů se řeší přestavba systémem vložných kroužků, jež mají zabránit tragické záměně za ostrou munici.
 10. Jedna z původních tréninkových variant - adaptér kanadské firmy Simunition pro Glock 19.  Dotyčná firma je v nynější době přejmenovaná a nese název „General Dynamics-Ordnance and Tactical Systems-Canada Inc. - „GD-OTS“.

 11. Zásah střelou FX může být i pro více oděného člověka (zde na fotografii to bylo triko a silná mikina) velmi citlivým, zvláště když rána „sedne“ (vzdálenost střelby byla v tomto případě kolem tří metrů). Na druhé fotografii je zas k vidění zásah barvící střelou 5,56 – opravdu velmi nepříjemná zkušenost pro figuranta, hrajícího číhajícího tunere. Motivace těch, kteří zvláště bolestivě inkasovali takovou trefu je pak znatelná – nevystavují se zbytečně zásahu.  Obava z účinku střelby protivníka tak působí značně motivačně. Tatam bývá laxní krytí či hra „na hrdinu“, dostat zbytečně bývá pro každého až příliš „masochistickým“ zážitkem. To jen zvyšuje míru reality nácviku a účastníci výcviku se pak lépe adaptují na „bojový režim“

 12. Pro omezení možnosti vážnějšího poranění firma Simunition nabízí speciální ochrannou soupravu.  Ta se sestává z vesty, opatřené clonou kryjící třísla a stehna, chrániče krku a bytelné plastové kukly s průhledem.

 13. Přes svoji dostatečnou razanci střely  munice FX nepoškodí běžná okenní skla.  To rozšiřuje možnosti k nácviku i na zachovalejší budovy, které zatím nejsou zcela „vybydleny“ a určeny k demolici. Také barevné stopy nejsou nijak velké.  Po opakovaných výcvicích s FX municí není celý interiér pokryt barvou a po zanesené podlaze se dá chodit bez rizika uklouznutí (což není pravidlem např. u vnitřních prostor extrémně zašpiněných paintballem).

 14. Kanadská firma Simunition je ale producentem i jiných druhů munice, určených k výcviku – neletální i letální. Jedním z jejich dalších mnoha výrobků jsou například náboje, které jsou opatřeny projektily, jež se po nárazu na tvrdou překážku zcela rozpadají na malé neškodné částice (to i při malém úhlu dopadu).  Munice je určena především na nácviky akcí v budovách s použitím ostré střelby, nebo k použití na kovové terče z příliš malých vzdáleností.  Jde tedy o situace, kdy může případně s běžným celoplášťovým střelivem docházet k  nebezpečným odrazům.  Že jde o munici, které při setkání s pevnou překážkou dokonale fragmentuje, však v žádném případě neznamená, že by její přímý zásah člověku neublížil. V balistické želatině, imitující lidskou tkáň má obdobnou hloubku průniku, jako běžné střelivo 9 mm Luger.

 15. Z jedné z modelových situací, realizovaných pro rozličné složky v rámci projektu SWTT. I nevystřelit, to znamená v kritický moment vůbec nepoužít namířenou zbraň, může být v modelové situaci právě tím nejsprávnějším řešením. Vše je vlastně o „timingu“ – tedy provést tu správnou věc v ten nejsprávnější moment a co nejvíce omezit šance k osudnému selhání. Výsledkem intenzivního používání FX je pak nejen budování automatizovaných scénářů a postupů, ale i vytváření stabilní úrovně ostražitosti a potřebné prevence.

 16. Dalším využitím FX systému je nácvik jednoho z nejobtížnějších způsobů použití zbraně, které může v policejní praxi nastat – scénář násilného zastavení vozidla střelbou.
Vložil: Pavel Černý
Publikováno: 12. 12. 2012


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 1
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio