Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Dovolená na ZOP
4 hodin | QUARESS: Zopka je neskutečná dávačka, byl jsem tam cca...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...
What’s App+27673406922 ]] to get powerful mag...
12 dní | : BITCOIN & CRYPTO SCAM RECOVERY SPECIALIST...
Krátkozrakost a HLA-B27
25. 05. 2024 | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
hypertenze zdr. prohlídka
16. 05. 2024 | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
16. 05. 2024 | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...

Ukrajinský e-kabinet jako nástroj komunikace okrskových policistů

Ukrajinský e-cabinet
Ukrajina zaměstnávala česká média od roku 2014, ale ať už máme na Euromajdan názor jakýkoliv, musíme se dívat s radostí na ukrajinské reformní úsilí, které se ve velkém věnuje ozbrojeným složkám a policii. Reforma policie se krom zlepšení kontrolních mechanismů také věnuje zlepšení komunikace mezi policií a veřejností, k čemuž slouží tzv. e-kabinet, který bude zřejmě zaveden ještě letos. 
Ukrajinský e-cabinet | Foto: UMDPL Association

Díky jednoduššímu přístupu k informacím, zlepšení komunikace i konkrétní interakci mezi policií a občany (např. na poli prevence kriminality) si ukrajinská policie slibuje snížení kriminality a zvýšení důvěry v instituci Národní policie Ukrajiny.  Krom facebookové stránky pořádkové služby policie (naleznete ZDE), se rozhodli pracovat a komunikovat s občany také na mikroúrovni – pomocí webové stránky konkrétních okrsků. 

Ukrajinská policie, dříve milice, má tzv. okrskové policisty (u nás policisty s územní odpovědností), kteří mají zodpovědnost za bezpečnost určitého okrsku a mají pracovat na zlepšení bezpečnosti ve svěřené oblasti. Podobný princip zavedla i ukrajinská policie, která ale chce okrskáře mimo to i vybavit možností komunikovat s občany, kteří se zajímají o dění ve svém okrsku. Proto je připravován tzv. e-kabinet okrskového policisty, který bude ve správě konkrétního územáka a ten bude také zodpovědný za obsah. E-kabinet bude sloužit nejen jako způsob komunikace policie k veřejnosti, ale i ke komunikaci opačným směrem, která je klíčová pro lepší pochopení potřeb, očekávání a procesů ve společnosti.

A jak bude e-kabinet vypadat? Bude součástí webových stránek ukrajinské policie, kde bude možné vyhledat konkrétní okrsek. Každý okrsek bude ve správě svého územně odpovědného policisty a bude mít velkou míru autonomie, kdy policista může vkládat všechny informace, jež mu přijdou důležité.

V úvodu bude krátké představení okrskového policisty, jeho fotografie, kontakty, rozvrh služeb (v jakých lokalitách a kdy se bude pohybovat, aby ho mohli občané oslovit), jeho práva a povinnosti, aj.

Další část stránky se bude věnovat samotnému okrsku, může obsahovat: mapu okrsku, rizikové oblasti a informace o kriminalitě, další kriminální data, informace o dalších státních, samosprávných a nestátních organizacích a institucích, důležitých pro občany (např. obecní policie, úřady, neziskovky, apod.), doporučení pro bezpečnost v okrsku (např. rady na poli prevence kriminality) a rozvrh bezpečnostních opatření, či problémy dopravy. Ukrajinská strana považuje za zásadní nejen podobné věci sdílet s veřejností, ale dávat je k dispozici v pokud možno co nejdostupnější podobě, aby je občané nemuseli složitě vyhledávat a měli všechny důležité informace na jednom místě.

Zároveň chce prezentovat plány a reporty z činnosti policie v daném okrsku, aby podpořila transparentnost a zodpovědnost policie vůči občanům, anebo publikovat krátké reporty (novinky), které mohou upozorňovat na hledané osoby, problémy lokality, nejrůznější bezpečnostní opatření a upozornění záchranného systému (i ostatních složek). Podobné úsilí může velmi efektivně přispět i ke konkrétnímu zlepšení bezpečnosti – například pokud dojde někde k vloupání, tak je v následujících dnech velmi vysoká pravděpodobnost, že stejná oběť (opakovaná viktimizace) bude opět vykradena nebo k vloupání dojde v nejbližším okolí prvního činu, protože pachatel zná místo činu i nejbližší okolí a často oběť nestačí znovu zabezpečit svůj majetek. A pro policii není nic jednoduššího, než mobilizovat veřejnost v postižené oblasti, aby byla obezřetná k podezřelým lidem/situacím. A navíc, když jí to nic nestojí. Tato praxe je velmi často využívána v souvislosti s tzv. sousedskými hlídkami (neighbourhood watch), kupříkladu na stejném principu funguje vídeňská i dánská sousedská hlídka (emailové upozornění, že je riziko vloupání v okolí místa bydliště konkrétního občana).

Stránka má ambice ale i komunikovat opačným směrem – dovnitř policie, kdy správce okrskové online knihy může vyhlašovat nejrůznější ankety v sekci „Opinion Poll“ a samozřejmostí je možnost poslat zprávu svému okrskáři pomocí jednoduchého kontaktního formuláře nebo možnost upozornit na cokoliv naprosto anonymně.

Ukrajinské reformy jsou mnohem obsáhlejší a pokusíme se je shrnout obecněji v některém dalším článku, nicméně tato komunikační platforma je konkrétním výstupem pro plán přiblížit Národní policii Ukrajiny občanům, která by mohla být úspěšně aplikovatelná i v českém prostředí.

Vložil: Ondřej Skalník / Otevřená společnost, o.p.s.
Publikováno: 29. 02. 2016


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 1
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio