Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Zdravotní vyšetření na Lhotce
19 hodin | : f...
Volné místo v Moravskoslezském kraji
2 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Volné místo v Moravskoslezském kraji u PČR....
2 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Volná pozice v Moravskoslezském kraji
2 dní | MATJEES: Samozřejmě vím, že se dají volné tabulkové mí...
Psychotesty-výsledek
7 dní | OPS: Ahoj, já loni v říjnu a přišlo mi to za týden...
Мир здоровья и отдыха
15 dní | RODRIGUEZPIA: https://www.putevka.com/moskva/moskva...
Tina Woolman
15 dní | MONOCAJT: Děkuji adminům, že tu poctivě a pravidelně ma...
Nedoslýchavost, naslouchátka ve službě?
25. 06. 2024 | NOMINISS: REPLY:PATTAS1:74217-1:2024-03-11 23:24:09: Ja...
Dovolená na ZOP
17. 06. 2024 | QUARESS: REPLY:JOE:74285-1:2024-06-17 08:32:17: Naopak...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
06. 06. 2024 | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...

ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM

výuční list
V prosinci 2017 se objevilo na hudební stanici Óčko video, v němž tisková mluvčí Policie ČR, Ivana Nguyenová, hovoří o tom, že od roku 2018, bude Policie ČR přijímat uchazeče bez středoškolského vzdělání, resp. uchazeče s výučním listem. V řadách policistů tato informace vzbudila také negativní reakce. Ale je to skutečně špatné rozhodnutí?
výuční list | Foto: internet

 

Zkusme si celou věc si rozebrat.  Moje prvotní reakce byla negativní, stejně jako u velké části policistů, kteří tuto informaci získali. Řekl jsem si, „Musel jsem složit maturitní zkoušku a při náboru jsem žádnou finanční podporu nezískal. Někdo jiný si přijde s výučním listem a ještě dostane náborový příspěvek“. To se skutečně dotklo mého ega. Když se moje ego dostatečně vyvztekalo, začal jsem nad touto věcí přemýšlet více do hloubky.Faktický stav

Současná personální situace u policie je zoufalá. Výkonným útvarům chybí obrovské množství lidí. Nejvíce pak pořádkové a cizinecké policii.  Neznám nikoho, kdo by už nebyl unavený z věčných přesčasů, zastupování chybějících kolegů a hromadění gigantického množství administrativy. Je to deprimující a únavné.  A zástupy uchazečů se k policii rozhodně nehrnou.

Celých 44 % policistů je vysokoškolsky vzdělaných. Většina jich je v přímém výkonu služby.  Policie by tedy měla být vlastně nejprestižnější institucí, hned za Akademií věd, ale bohužel není.  Zdá se, že prestiž a respekt veřejnosti k policii vzrostl jen nepatrně. Policisté, zvláště pak ti v přímém výkonu služby, mají překvapivě o policii nižší mínění, než samotná laická veřejnost.

Na řadových funkcích zůstávají ti nejzkušenější policisté. Naopak ti mladší s minimální praxí a vyšším vzděláním, se rychle probíjejí do manažerských pozic.  Vlivem nedostatku praktických zkušeností, pak mladí manažeři dělají chyby, které vyvolávají rozvrat mezi policisty v přímém výkonu služby a managementem.Zamyšlení

V roce 2009 došlo ke změně Zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů.  Zatímco předtím byla upřednostňována praxe před vzděláním a mladí progresivní lidé neměli moc šancí se vyšplhat do manažerských pozic ani po získání dostatečného množství zkušeností, po roce 2009 se situace otočila o 360 stupňů. Nyní je upřednostňováno vzdělání, mnohdy nezávislé na vystudovaném oboru, a praxe je opomíjena jako nepodstatná pro výkon velicí funkce. Jak se říká? „Od zdi, ke zdi“.

Díky tomu se k policii v minulých letech dostali lidé s vysokoškolským vzděláním, často tzv. bočními vstupy.  Další si vzdělání dodělali již při výkonu služby. Logickým a zcela oprávněným očekáváním vysokoškolsky vzdělaného člověka je, že bude vykonávat funkci odpovídající úrovni jeho vzdělání. Tedy u policie většinou řídící funkci.  Pozic, jež vyžadují vysokoškolské vzdělaní, a nejde zároveň o manažerské posty, je u policie poměrně málo. Jsou to většinou místa na elitních vyšetřovacích útvarech.

Dle mého názoru, je v policejním sboru již nyní příliš mnoho manažerů, ale ani v té nejdivočejší fantazii není možné, aby 44% vysokoškolsky vzdělaných lidí vykonávalo funkci odpovídající této úrovni vzdělání. Tím myslím manažerskou nebo specializovanou činnost. Výsledkem této disbalance v rozvrstvení policejního sboru, je frustrace policistů s vyšším vzděláním, kteří jsou nucení zůstávat na základních pracovních pozicích. Ztrácejí motivaci efektivně pracovat, nebo od policejního sboru odcházejí.Tažní koně lepší, než ti chovní

Dovolím si tvrdit, že pokud je člověk s výučním listem schopen a ochoten rozšířit si vzdělání, bude pro policejní praxi stejně přínosný, jako kterýkoliv jiný středoškolák. A v současné době, z důvodů stabilizace výkonné složky policejního sboru, dokonce vhodnější, než vysokoškolsky vzdělaný jedinec.

Pokud proběhne důkladný výběr kandidátu na základě stejných kritérií, za jakých jsou přijímáni policisté se středoškolským vzděláním, není důvod předpokládat snížení kvality a efektivity policejního sboru.Chytit a nepustit.

V současné době je na pracovním trhu velká konkurence. Mnoho malých živnostníků a řemeslníků není schopno konkurovat velkých firmám a končí jako jejich zaměstnanci s minimálním platem. Jsou to často lidé v produktivních věku s rodinami, kteří by rádi získali stabilní, slušně placené zaměstnání. Kotel pro nábor k policii tedy muže být zase o něco plnější. Teď jen záleží, jestli vedení policie využije této situace dříve, než se příležitosti chopí Armáda ČR, nebo jednotlivé Městské policejní sbory.

Pokud bude policie schopna tyto lidi přilákat, zajistit jim další vzdělání a po dobu studia poskytnout dostatečné materiální zabezpečení, například právě formou náborového příspěvku, aby byli schopni zajistit sebe i svou rodinu, může být takový nábor efektivním řešením špatné personální situace policejního sboru.

Velká část těchto lidí již bude mít za sebou nějakou pracovní praxi. To znamená, že již v minulosti museli plnit úkoly zadané zaměstnavatelem, nebo klientem. S velkou pravděpodobností tedy budou schopni akceptovat hierarchickou strukturu řízení policejního sboru. Nebudou mít alespoň v počátcích policejní praxe, stejně vysoké ambice, jako jejich vysokoškolsky vzdělaní kolegové. Mohou se tak stát solidním základem výkonné části policejního sboru a zvýšit jeho celkovou morální úroveň a efektivitu.Závěrem

Neobávám se tedy, že by nábor personálu bez maturity, policejní sbor poškodil. Bojím se toho, že ze strany policejního managementu je nábor nedostatečně připravený.  Náborové střediska neměly ještě donedávna žádné informace o této náborové akci, jak jsem se přesvědčil.

Navíc to, že prvotní informace proběhla na hudební stanici Óčko, kterou sledují většinou velmi mladí lidé, napovídá, že policejní management chce lovit ročníky, které se teprve chystají sbírat životní zkušenosti. Policejní sbor je ale potřeba saturovat lidmi s rodinným zázemím a pracovními zkušenostmi, kteří budou chápat tuto práci jako životní jistotu a vykonávat ji s větší odpovědností, než mladí nezkušení lidé.

Nezbývá tedy než doufat, že vedení policie využije potenciál vlastní myšlenky, a bude umět vhodným výběrem kandidátů, stabilizovat policejní sbor a zajistit jeho další rozvoj.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 09. 01. 2018


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 2Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 6
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio