Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Dovolená na ZOP
27 minut | JOE: REPLY:QUARESS:74284-1:2024-06-16 09:52:41: ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
11 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...
What’s App+27673406922 ]] to get powerful mag...
13 dní | : BITCOIN & CRYPTO SCAM RECOVERY SPECIALIST...
Krátkozrakost a HLA-B27
25. 05. 2024 | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
hypertenze zdr. prohlídka
16. 05. 2024 | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
16. 05. 2024 | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...

Vítězové 10. ročníku Zlatého záchranářského kříže byli vyhlášeni

Zlaté kříže za rok 2008 už mají své majitele
Soutěž záchranářského časopisu RESCUE report O nejlepší záchranářský čin roku 19. března vyhlásila své vítěze v Rothmayerově sále Pražského hradu. Ocenění finalistům, mezi nimiž nechyběli ani policisté,  předal prezident České republiky.
Zlaté kříže za rok 2008 už mají své majitele | Foto: Rescue Report

Ocenění se každoročně udělují v několika kategoriích. Zlatý záchranářský kříž v kategorii Záchranářský čin laiků putoval letos do rukou Aleše Tvarůžka a Jaromíra Haráska za vyproštění hořícího řidiče z havarovaného auta. Čestné uznání ve stejné kategorii pak pro Zdeňka Kvirence za záchranu dívky  padající ze stožáru vysokého napětí a pro Jindřicha Zýmu za vyproštění maminky a  bratra z auta po dopravní nehodě a přivolání pomoci.


V kategorii Záchranářský čin profesionálů jednotlivců obdrželi Zlatý záchranářský kříž pprap. Miroslav Jahelka a pprap. Martin Koníř z HZS v Hradci Králové za záchranu dítěte ze sutin zříceného domu a čestného uznání se dočkali zdravotní sestra Naděžda Tomčíková za bezprostřední pomoc při pádu mostu na vlak u Studénky, ve kterém cestovala jako pasážérka. Za pomoc při stejné události byli oceněni i příslušníci HZS Moravskoslezského kraje, ZZS Moravskoslezského kraje a PČR Moravskoslezského kraje za profesionální zvládnutí situace po pádu mostu na projíždějící vlak v kategorii Záchranářský čin profesionálního týmu.


Oceněni byli i policisté


A jak si v této každoroční anketě vedli policisté? Ocenění se dočkali hned ve dvou případech. V kategorii Cena mediálních partnerů získala Zlatý záchranářský kříž nstržm. Dita Hasaňová Putíková za pomoc těžce raněnému řidiči i přes hrozící výbuch havarovaného auta. Nadstrážmistryně Hasoňová riskovala svůj život, aby pomohla těžce zraněnému devětačtyřicetiletému řidiči, který havaroval na zledovatělé cestě ve čtvrtek 4. prosince 2008 v dopoledních hodinách. Policistka kolem místa tragédie projížděla v osobním voze jen náhodou. Přestože havarované auto doutnalo a hrozil výbuch, policistka neváhala a zaklíněnému řidiči pomáhala. Snažila se zastavit i projíždějící vozidla a žádala o pomoc další svědky tragédie, ti se ale nebezpečného vozu báli a nepřistoupili k němu. Život řidiči se bohužel nepodařilo vrátit ani policistce, ani profesionálním záchranářům ze zdravotnické záchranné služby. Ocenitelná je však její snaha a odvaha bez váhání a ve velmi ztížených podmínkách desítky minut poskytovat první pomoc cizímu člověku a ohrozit tak svůj vlastní život.

Cenu policejního prezidenta České republiky, jež je udílena současně, dostali prap. Tomáš Hájek a nprap. Zuzana Bartošová za pohotové poskytnutí první pomoci motocyklistovi. Prap.Tomáš Hájek byl v poledne 12. dubna vyslán jako velitel hlídky spolu s členkou hlídky nprap. Zuzanou Bartošovou k dopravní nehodě - čelnímu střetu osobního automobilu s motocyklem, která se udála na mezinárodní silnici E 50 v blízkosti zdejšího motorestu. Na místo dopravní nehody přijeli jako první a neprodleně poskytli zraněnému řidiči motocyklu, který měl amputovanou levou dolní končetinu v oblasti nad kotníkem, ošetření spočívající v zaškrcení levé dolní končetiny pomocí řemene ze služební brašny a dřevěného kolíku a to v místech nad kolenem. Dále poškozenému poskytli hliníkovou termoizolační deku a udržovali ho při vědomí komunikací, až do příjezdu lékaře sanitky rychlé záchranné služby Kyjov, kterému zraněného předali. Lékař zraněného motocyklisty po prohlídce konstatoval poskytnutí pomoci za velmi dobře provedené a účinné, kdy došlo k úplnému zastavení krvácení zraněné dolní končetiny, což zraněnému zachránilo život.


Dvanáctiletý zachránce


Pozornost patřila jak všem činů oceněným Zlatým záchranářským křížem, tak čestným uznáním. Mezi oceněnými čestným uznáním v kategorii Záchranářský čin laiků byl také dvanáctiletý Jindřich Zýma, který jako jediný při tragické autonehodě zachoval chladnou hladu, neváhal a vyprostil z vozu poraněného mladšího bratra, který ho při nárazu zavalil svou sedačkou, maminku, která byla v bezvědomí a přivolal pomoc. „Jeli jsme na nákup, náš vůz dostal na vozovce smyk a narazil do stromu.“ vzpomíná matka dvanáctiletého Jindry na událost. „To, co se odehrálo poté, bylo zcela v rukou mého syna. Celou dobu k nám mluvil a snažil se nás udržet při vědomí, ale babičku, která měla devastující poranění už vytáhnout nezvládl. Vyběhl na silnici zastavovat projíždějící auta a přivolat tak pomoc, ale první auto mu ujelo“, doplňuje. V době nehody už maminka čekala dalšího sourozence a pomoci se dočkali proto, že malý Jindra se zachoval jako malokterý dospělý.

Finále 10. ročníku sebou nese také poselství, spojené s příběhem Jindřicha Zýmy, Naděždy Tomčíkové a dalších oceněných, které kladlo důraz na výjimečnost bezprostřední pomoci svědků nehod. Zároveň upozorňuje na bezohlednost, se kterou se v těchto situacích bohužel setkali.


Do projektu bylo zapojeno více než 450 odborníků všech záchranářských profesí, čtenáři časopisu RESCUE report, ale také široká veřejnost. Své nominace posílali prostřednictvím formuláře na internetových stránkách projektu i poštou. Redakce za rok 2008 přijala přes sto laických a profesionálních nominací, z nichž rovných sto postoupilo k hodnocení do finále.

Zlatý záchranářský kříž je časopisem RESCUE report každoročně vyhlašován již od roku 1999 na území České republiky, od roku 2006 také na Slovensku. V roce 2000 laureáty Zlatého záchranářského kříže poprvé přivítal prezident České republiky na Pražském hradě, kde jim za jejich činy osobně poděkoval. V roce 2008 byly Zlaté záchranářské kříže poprvé předány přímo z rukou prezidenta České republiky Václava Klause.Text: ZZK, redakčně upraveno
Vložil: Michal Tošovský
Publikováno: 24. 03. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 1
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio