Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Studium při práci/ZOP (první 2-3roky u PČR)...
4 dní | MARTINAHAVL: REPLY:LIBERECAK:70882-1:2020-01-15 19:26:35: ...
Nabídka volných míst
4 dní | DABLIK: Služební byty, či městské umíme zase u nás. S...
Test u VŘ
6 dní | JZICH: Zdravím, můžu se zeptat, jak to výběrové říze...
Zdravotní testy
7 dní | KLENIS: REPLY:APEP:70871-1:2020-01-12 14:11:37: ok, d...
Rada nad zlato
7 dní | GHOST-COP: Můžeš. A u obecní (městské) policie můžeš zko...
Vstup k Polici
9 dní | BOBRAS: Nevíte někdo jaký je rizikac na vysetrovacce ...
Stabilizační příplatek 2020
9 dní | CHOPER: Podle mě je dobře, že příplatek neni diskrimi...
Nástup k CS po VoŠ
11 dní | APEP: Přijímací řízení trvá tak dva až tři měsíce. ...
Praha 13.ledna nebo zop holesov 1. Brezna
27. 12. 2019 | DENISKA2007: REPLY:YKNES:70857-1:2019-12-26 21:15:35: jo, ...
Přestup HZS - CS
22. 12. 2019 | GHOST-COP: Ahoj. Asi to jen shrnu. Přejít můžeš na žádos...

Zbraňová problematika v Německu (Střelné zbraně)

Ilustrační foto
Právo vlastnit střelnou zbraň a obranné prostředky se v důsledku teroristických útoků na evropském kontinentu stále častěji stává politickým tématem. Český zákon o zbraních a střelivu je – zejména v České republice – považován za jeden z nejlepších, které lze v legislativách nejen evropských zemí najít. Pojďme se dnes společně podívat na zákon, který naopak většina českých majitelů zbraní považuje za jeden z nejhorších – německý Waffengesetz.
Ilustrační foto | Foto: pixabay.com

O německém zbraňovém zákonu, postoji Němců ke zbraním a pohledu policie na ně koluje mnoho předsudků a mýtů spojených především s nošením obranných prostředků a nožů. My se dnes ale zaměříme na střelné (a jim podobné) zbraně, zejména na možnost jejich nabytí, držení a nošení. Oproti České republice hraje vedle toho, jakou zbraň si pořizuji (poloautomatická pistole/puška, plynová pistole, vzduchovka, atrapa), zásadní roli především účel, k jakému chci zbraň používat.

Držení střelných zbraní

Nejsnadnější způsob, jak získat zbraň, je zažádat pouze o její držení. K držení plynovky či vzduchovky je jediným požadavkem plnoletost, tj. dovršení 18 let. Ke koupi věrné kopie oblíbené zbraně (do této kategorie spadají především hračky a znehodnocené zbraně) pak nemusíte splňovat ani to. Zvláštní oprávnění k držení (WAFFENBESITZKARTE) vyžaduje německý zákon pouze v případě palných zbraní.

K získání oprávnění k držení palné zbraně musí každý uchazeč prokázat vedle plnoletosti i znalost zacházení se zbraní (dokazuje se absolvováním kurzu a testem), způsobilost, potřebu vlastnictví zbraně (lovec/sportovní střelec/sběratel) a především spolehlivost. Právě spolehlivost může být pro mnoho uchazečů první překážkou k získání legální zbraně.

Vedle trestní bezúhonnosti totiž uchazeč nesmí být (ani bývalým) členem žádné zakázané strany či uskupení a dokonce ani členem žádného hnutí či spolku, u něhož existuje předpoklad, že se staví proti „ústavnímu pořádku, myšlence vzájemného porozumění mezi národy, obzvláště proti mírovému soužití národů.“ Z tohoto důvodu může být navíc oprávnění odebráno i plnohodnotnému majiteli zbraní, pokud se prokáže, že se podílí na činnosti podobné organizace. V poslední době se tak děje např. u sympatizantů spolku Reichsbürger, kteří odmítají uznávat Spolkovou republiku Německo a uznávají pouze německou říši do roku 1918.

Další překážkou jsou finance a trpělivost. Pokud uvažujete o zakoupení své první zbraně, musíte být buď registrovaný střelec nebo vlastník loveckého lístku. Nejste-li zrovna náruživým nimrodem, je jediným způsobem, jak legálně vlastnit palnou zbraň návštěva střelnice, kde musíte před samotným podáním žádosti buď střílet každý měsíc po dobu 12 měsíců nebo minimálně osmnáctkrát za rok. Stejné pravidlo pak platí i po získání Waffenbezitzkarte, kdy jste zákonem nuceni chodit pravidelně střílet se (pouze) svou zbraní. Každá návštěva je na střelnici pečlivě zaznamenávána a v případě nedodržení těchto podmínek může být zbraň zabavena. Čím více času a peněz investujete do návštěv střelnice, tím více zbraní můžete vlastnit.

Nošení střelných zbraní

Zvláštní kapitolu představuje nošení jednotlivých druhů zbraní. Zcela zakázáno je nošení atrap zbraní (vedle znehodnocených zbraní i hraček) na veřejnosti a porušení tohoto zákazu je přestupkem. U všech ostatních zbraní (palné zbraně, vzduchovka, plynová pistole) zákon vyžaduje vlastnictví zbrojního průkazu, který existuje ve dvou formách.

První, takzvaný malý zbrojní průkaz, opravňuje jeho držitele k nošení plynových (a jim podobných) pistolí. Jeho získání je relativně (ve srovnání se získáním Waffenbesitzkarte) snadné a vedle plnoletosti a trestní bezúhonnosti musí uchazeč o malý zbrojní průkaz doložit i psychickou a zdravotní způsobilost či znalosti, jak se zbraní správně nakládat.

Druhým oprávněním k nošení zbraně je takzvaný velký zbrojní průkaz. Ten je potřeba nejen k nošení palné zbraně, ale například i vzduchovky. K jeho získání vede komplikovaná cesta a pro „obyčejného“ občana se jedná o cestu většinou nemožnou. Vedle podmínek nutných pro získání Waffenbezitzkarte musí žadatel splňovat ještě psychickou a zdravotní způsobilost a doložit pojištění odpovědnosti za škody do výše minimálně jednoho milionu euro.

Nejdůležitější roli při rozhodování o udělení povolení k nošení zbraně ale hraje důvod, proč žadatel zbraň potřebuje. Příslušná osoba musí být – většinou ve spojitosti s výkonem svého povolání nebo funkce – ohrožena na životě a jen takové osobě je povoleno nosit zbraň. V praxi se jedná většinou o státní zástupce, soudce nebo například hodináře a klenotníky.

Stejně jako v České republice nesmíte v Německu vlastnit jakékoli zbraně. Zcela zakázané jsou automatické zbraně, brokovnice „pumpičky“ s krátkou rukojetí a pušky se zkrácenou hlavní, stejně jako střelné zbraně, které vypadají jako věci běžné potřeby či všechny přístroje pro noční vidění a laserové značkovače.

Přestože je vztah německé společnosti ke zbraním spíše negativní, stoupá každý rok počet držitelů malých zbrojních průkazů, které jako jediné opravňují k nošení obranných prostředků v podobě plynových pistolí. Zatímco v roce 2014 bylo registrováno 262.500 držitelů malého zbrojního průkazu, v roce 2018 už plynové pistole nosilo 610.937 lidí.Zdroj: Waffengesetz, Wikipedia.de, de.statista.com

Vložil: Petr Klinovský
Publikováno: 18. 06. 2019


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0