JOE [
2023-04-18 12:00:24]:
Takhle přesně jsem to očekával. Nějaká podobnost s Německem tam je, ale hlavně v tom, jak se nastavily relativně silnému státu podmínky existence. V Německu vedly reparace a jiné výmysly spojenců k nástupu Hitlera a dál už to každý zná. V případě Ruska se využilo Jelcina, který po náležité dávce vodky podepsal cokoliv. Tím zůstal Krym Ukrajině. Tohle vadí i u malých států. Důsledkem jsou problémové lokality. Třeba Karabach, Kosovo, Jižní Tyrolsko. U velkých států je skoro záruka, že problém nastane spíš dříve než později. Konkrétně u Ruska byla reakce dobře předpokládatelná. Napadení Finska mohlo být dostatečně varovným příkladem. Stejně zase někdo nepřemýšlel.
Schopnost samostatné ekonomické existence Ukrajiny je dlouhodobě všelijaká. Vždy měla velkou nezaměstnanost. Lidé odcházeli za prací do Ruska nebo na západ. Uvnitř zůstaly neutěšené poměry. Podle režimu jí dotovalo Rusko nebo teď USA a EU. Největší úsilí se věnovalo rozkrádání. Budování armády skoro žádné. Něco jako u nás, ale ve větším. Výsledek taky jako u nás. Hospodářství v troskách a stát skoro bez armády.
Minimálně od roku 2014 se dalo očekávat, že věci naberou nějaký spád. Ukrajina si nechala vycvičit armádu, ale vyzbrojování se moc nevěnovala. Stejně jako Rusko měla tanky ve skladech, ale žádná snaha modernizovat jich větší množství. Probíhal úspěšný vývoj, ale nové zbraně se nevyráběly. Mnoho let se nic nedělo. Po zvolení Zelenského byla za 2 roky válka. Rok jí Rusko připravovalo. Ukrajina má celkem schopnou zpravodajskou službu. Že by ona ani USA nic netušily, se mi zdá divné. Stejně Ukrajina neudělala nic, aby armádu posílila. Minimálně mohla zavést systém, který mají některé státy, tedy možnost rychlé mobilizace. Zelenského strana měla většinu v parlamentu. Neudělali ani to minimum, které by moc nestálo. Spoléhali na něco. Nejvíc asi na zahraničí. Rusko úplně zpackalo první útok, jestli se té parodii vůbec tak dá říkat. Ukrajina má potenciálně k dispozici určitě víc než 2 miliony vojáků. Ruská armáda neměla morálku ani benzín. Tady byla příležitost ukončit válku jednoznačným vítězstvím během pár měsíců. Podobný postup byl použit třeba v Chorvatsku, když vyhnali Srby.
Na mě dělá celá věc dojem, že stav, který nastal, vyhovuje mnoha zúčastněným stranám.
Ukrajina je učebnicově napadený stát a zkouší, jestli se díky tomu dostane do EU a NATO, což by bylo normálně na dlouho nebo nemožné. Válku platí Evropa a lidi nikoho nezajímají. Když to nevyjde, mocní dostanou azyl na západě. Tak o co jde.
USA mají odbytiště pro svůj předražený plyn a utíká k nim evropský průmysl. Mohou Evropě diktovat. Budou chybět zbraně, které nikdo nebude vyrábět v dostatečném množství, takže prodají a vydělají. Lepší by bylo, kdyby se v Rusku zhroutil režim tak, jak byl původní záměr a nová loutka by se pustila do Číny, ale člověk nemůže mít všechno. Když Rusko vyhraje, nejde o nic. Uprchlíci zůstanou v Evropě, bude se víc zbrojit a dovážet plyn, ropa a tak dále.
Putinovi už o mnoho nejde. Je starý, končí mu volební období a mír asi uzavře až nový prezident. I když na Ukrajině neuspěje, Rusku nastavil zrcadlo. Ukazuje se všudypřítomná neschopnost a je vůle věci měnit. Kdo nedělal, co měl, skočil z okna nebo mu selhala pistole. Společnost se militarizuje, zbrojní průmysl zlepšuje, společnost už pochopila, že korupce je špatně. Prostě. Dějí se věci, které by normálně nikdy neprosadil. Navíc donutil snad všechny státy světa odkrýt karty. Jeho nástupce bude moc dobře vědět, na čem je.
Nastavil zrcadlo i Evropě a ukázalo se, že je na tom ohledně vlády ještě hůř než Rusko. V celé EU mají pragmatické vlády, které jsou něčeho schopné snad jen Polsko a Maďarsko. Na evropské úrovni jí ovládají kapacity, kterých se doma zbavili jako Leyenová, Timmermans a mnoho dalších. Putin má na evropské politiky o mnoho větší vliv, než se zdálo.
Jestli chce Evropa pomáhat, musí vyrábět zbraně a munici. Po roce jsou prázdné sklady a výroba roste jen pomalu. Německo vypnulo poslední jaderné elektrárny a těžký průmysl bude vyrábět asi jenom když bude foukat. Výhled na jakoukoliv změnu k lepšímu v jakémkoliv směru žádný.
Pro EU válka nedopadne v žádném případě dobře a je otázka, jaký výsledek bude nejhorší.
Úplné vítězství Ukrajiny a přijetí do EU a NATO. Ukrajina by dosáhla všeho, po čem její mocní touží. Začala by nebývale dojit EU. Ve spojení s Polskem by dokázala ledacos prosadit. Podle potřeb sponzora by třeba bránila normalizaci vztahů s Ruskem i po změně tamní vlády. To by znamenalo větší závislost na USA a umožnilo Americe prosazovat své zájmy.
Vítězství Ruska by znamenalo, že bude mít uprchlíky zavalená EU hranici s Ruskem a žádné zbraně. EU by musela spoléhat na Polsko, které má jako jediné relativně silnou armádu.
Ani pat by nebyl optimální, ale asi nejlepší ze všeho. I k jeho dosažení se bude ale třeba snažit.