Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Směny po americku - zápisky z jednoho výzkumu I. (REDAKCE)

Směny po americku - zápisky z jednoho výzkumu I.

Foto: Nášivka Arlington PD
(AKTUALIZACE 15.11. - doplnění informací na konci původního článku) Jeden z našich spolupracovníků v současné době pobývá v USA. Součástí jeho pobytu je i účast na rozsáhlém výzkumu toho, jaký má provoz na směny vliv na bezpečí policistů při práci. Jak takový výzkum probíhá a jak to vlastně je s policií v Texasu - o tom bude série článků, které přineseme v následujících dnech.
Autor: Michal Tošovský
Publikováno: 15. 11. 2008
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu HAMMER 13:49:19 27. 07. 2013
default.png
PIM-BURGER [2008-11-22 10:01:03]: Dvě věci:
1) plat mladého nezkušeného policisty v ČR kolem 16 tisíc čistá ruka je jako prostředí čistě nekorupční, tak to jsem už klidný. :)))

2) nepochopil jsi ten systém, policista je ve službě furt, akorát chvílema u někoho jiného, takže nevyšetřuje sám svůj zákrok. Je de fakto ve službě, jen ho platí jiný a nesmí přijít do rozporu s dobrým jménem policie, jinak vše jako ve službě. To je jako by jsi napsal, že v civilu provedeš zákrok a pak se budeš sám ve službě vyšetřovat.

No a ještě dodatek: byl jsem za těch dvacet let u mnohých stání u SO i soudu, ale nikdy jsem se nesetkal s tím, že by moje slova nebo ÚZ někdo zpochybňoval. To jsou alibi tomu, že si někteří neumějí nebo nejsou schopni dělat svoji práci pořádně. Nepleťte si porážku ve vámi zmrveném případu (taky jsem to zažil ale byl jsem schopný si říct: doprasil jsi to, že tě není hanba) s obecnou nepodporou policie.

Že se lidi pletou do práce policie kdy nemají: a co udělala policie proto, aby věděli co a jak, aby jí respektovali, aby si jí vážili?

DBA na stále stejných místech, stále stavíme tytéž lidi ze zaměstnání nebo do něj, tři až pět KB za službu (ale znám případy kd i osm kousků) aby nás vedoucí mohl případně najít, nekonečné papírování v kanclu, průjezdy, jakákoliv káóčka jen abych měl klid, pochůzka kilometr tam a kilometr sem doplňování škrábáním se na prdeli? Kde v tomto vidíte přínos pro lidi, co vás platí z daní?

Nebo dokonce terorizování obyvatelstva hrstkou nepřizpůsobivých lumpů aniž ovšem policie hne prstem a až těm, co vstávají den co den do práce, dojde trpělivost a chtějí za tu "svoji" svinsky pracující policii sjednat pořádky, sice blbě, nezákonně a naivně ale aspoň nějak, tak je policie zmydlí. Dobrá nabídka, k tomu už může být zrovna reklama: PČR nabízí tyto služby občanům: pendrekem přes záda, po krku, přes nohy, dále vyšplíchání luxusním dovozovým pepřákem anebo pro náročnější nevinné chodce kuli z policejní pistole přímo do srdce při honičce pachatele, protože neexistuje výcvik atd atd.

Kde jsou denní kontakty s lidma v rajonu, kde je klasika čtybodový systém příjmu oznámení, kontroly hospod, sběren, zastaváren, prodejen a další desítky naprostých základů práce pro lidi? Kde pořádají územáři setkání se svýma ovečkama v rajónu třeba co dva měsíce aby jim řekli? Toto a toto máme, po tomhletom pátráme, na toto a toto si dávejte pozor, pachatelé pracují tak a tak, volejte raději zbytečně než vůbec, tady máte naše číslo služebního mobilu, jsme tu pro vás? Kdo z vás toto lidem říkáte? Kde máte obchůzky po osaměle žijících seniorech, spolupráci s kluby důchodců na jejich ochraně, jak máte zajištěnu spolupráci rodin těchto lidí, sousedů, faríře, pošťaček?

Chcete respekt? Tak si ho sjednejte, hoši! Chcete úctu? Tak si ji zaslužte.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JIMMY1 17:22:49 26. 07. 2013
default.png
Velice zajímavý a přínosný článek. Vidím, ale velký problém a to je jednočlenná hlídka PČR. V US je policista zákon a co řekne, tak platí. Stačí se podívat na youtube a pokud je tam problém, tak na toho policistu si málo kdo dovolí sáhnout při zákroku (obecně řečeno). U nás je to naopak, občané se pletou do zákroku a policité nemají skoro žádná práva. Když to vidím, jak se věří více fetákovi než policistovi, tak je mi na blití. A ohledně pol.vedení, tak to je jasné... teplé křeslo a žádná zodpovědnost...

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu MICHAL 16:44:08 23. 11. 2008
michal.jpg
off duty - Pim vs. Elefant Off duty služba, tak jak se o ní píše v tom článku, znamená, že policista může určitý počet hodin odpracovat mimo předepsané služby a platí ho někdo jiný - má však na sobě uniformu a ostatní výbavu a má také všechny povinnosti a oprávnění jako při on duty. Samozřejmě jsou tam určitá omezení - nesmí pracovat v odvětvích, která jsou obvykle spojovaná s kriminálním prostředím, v místech, kde se prodává alkohol apod. Argumentace Arlington PD je v tomhle stručná - policista má tak jako tak zákonem stanovenou povinnost zakročit proti zločinu 24 hodin denně, ať je ve službě nebo ne (stejně to je i u nás), takže zkrátka dělá tu samou práci a plní ty samé povinnosti, jako při on duty. Stačí správně stanovit mantinely a důvěřovat výcviku a schopnosti zdravého úsudku na straně policistů. (To já jen tak, aby se diskuse o off duty nestáčela k řezníkům a bodyguardům, to je něco jiného. Třeba v Anglii ale vlastní podnikání není nic neobvyklého - ale zase s těmi omezeními; čili je podnikání možné opět jenom v oblastech, které neohrožují dobré jméno policie.) Co se týče té tradice - období 1948 až 1989 se nedá počítat, protože to podnikat nemohl nikdo, ale nemám představu, jak to bylo mezi válkami. Možná byste do toho jako historik mohl vnést trochu světla?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu PIM-BURGER 10:01:03 22. 11. 2008
Pim Burger.jpg
Elephant Promiň, ale jako občan se zákazem podnikání u policistů docela souhlasím. Chápu, že pro někoho to může znamenat omezení, která asi nejsou tolik vyvážená výhodami policisty, ale to na problému nic nemění. Osobně mě trochu děsí představa, že policista přijde domů, sundá uniformu a jde dělat řezníka. Když si uvědomím, jak moc je u nás oblíbená hra "já na bráchu, brácha na mě", tak povolení policistům podnikat, by jen zvýšilo míru korupčního prostředí. Osobně si to nedovedu dost dobře představit ani u policie v USA. Jak to policista dělá, když někomu dělá bodyguarda? Vždyť prioritou osobního strážce není dodržovat a prosazovat zákony, ale chránit svěřenou osobu. Takže duty off službě rozmlátí policista hubu někomu, o kom si myslí, že by mohl být nebezpečný jeho klientovi a jakmile skončí, tak se převlékne do uniformy a půjde to vyšetřovat? Myslím, že toto je u nás dobře zařízeno a má to tradici. Podle mě prostě nejde sedět zadkem na dvou židlích a pokud má někdo nevybouřené ambice v jiném, než policejním oboru, tak ať opustí sbor a jde podnikat. Pokud se rozhodl zůstat ve sboru, tak ať zůstane, nepodniká a snaží se zlepšit v tom, co dělá. Prostor pro sebezlepšování je, myslím, vždycky veliký.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu RKJ 13:10:37 19. 11. 2008
default.png
FBI a podobné složky jsem zmiňoval hlavně kvůli tomu, že mi občas trochu vadí, jak se v novinách přetřásá, že u nás je nejvíce policistů v přepočtu na jednoho obyvatele. Ono policie v každém státě znamená přeci jenom trochu něco jiného. Třeba vyšetřovatelé někde spadají pod ministerstvo spravedlnosti a někde ne. Stejně to ale vypadá, že v USA jim stačí menší počet policistů, pak by mne by zajímalo jak vypadá takový trestní spis třeba na neznámou loupež. Co všechno tam mají oni, jak se tam prověřuje. Prostě důvod proč jim stačí menší počet policistů. Už jenom jak vypadá takový výslech a kdy vyslýchají. Jestli jim stačí osobu vytěžit a potom o tom sepsat úřední záznam anebo jestli každého musí pozvat k sobě do kanceláře a sepsat protokol jako u nás je podání vysvětlení dle § 158/5 tr. ř. Něco jiného je, když budu celý den šetřit na místě a pak na to napíšu jeden úřední záznam, kam sepíšu co mi kdo řekl a jinak je časově náročné, když si s každým domluvím termín u mne v kanceláři, kde jeho výpověď zaprotokoluji.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ELEPHANT 12:05:26 19. 11. 2008
default.png
off duty je zajímavé že pan ministr má svůj velký vzor v demokracii Spojených států. Ale bre si jen co se mu hodí. Američtí policisté tedy běžně pracují pro soukromý sektor a to v uniformě a se všemi pravomocemi. Jaký je důvod dle pana ministra k tomu, aby bylo policistům zakázáno praovat ve svém osobním volnu. Udajně nepopiratelné bonity, které vyvažují toto omezení. Musím se smát. pan ministr není schopen ani tyto bonity vyjmenovat. Bonity u policie mají mnoho ale a tak na ně dosáhne málokdo.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JERZI 15:40:38 16. 11. 2008
Jerzi.jpg
V čem je háček,, Je to město velké jako Brno, s tím asi všichni souhlasí! Je jasné, že na pokrytí tohoto města mají méně policistů než v ČR. Určitě, ale všichni budete souhlasit s tím, že byrokracie u nás je mnohem větší než v USA! Když si vezmete skutečný počet v ulicích a skutečný počet v kancelářích a pokud vezmu v potaz, že i na kravinu píšeš SZ klidně i hodinu či dvě. Tak něčím tu díru zalepit musíš!!!!

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu DR-CVACH 13:43:30 14. 11. 2008
dr.cvach.jpg
byvaly Nojo, hlavne nicemu neverit. A vsechno bagatelizovat. Podle stylu "sam tomu nerozumim, tak to musi bejt blbost"? Taky je trochu neco jinyho, ctyri roky studovat, abys moh jit k policii a ctyri roky studovat a brat za to policejni plat. Mozna proto jich neni dvakrat tolik, jak se pise v clanku:) Jinak s tim, ze se u nas studuje casto jenom pro povyseni, souhlas. Pak je ale pro zamestnavatele myslim prinosnejsi mit cloveka z titulem z fakulty hostorie zivota indianskych kmenu. Aspon je to dukaz, ze ho v zivote zajimalo i neco jinyho, nez karierni postup.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu BYVALY 06:28:15 14. 11. 2008
default.png
Ty jejich vysoké školy, to bych bral s rezervou. Tam je totiž na kdejakou ptákovinu vysoká škola " např. fakulta historie života indiánských kmenů " apod. K čemu taková škola vůbec je dobrá? Je zcela evidentní, že středoškolák v USA je na úrovni našeho školáka, který vyjde základní školu. Ono to vlastně bude za chvíli i u nás. Vždyť se podívejte, kdo vás vlastně učí, a podle toho to samozřejmě bude také vypadat. Policisté si dělají tzv. vysoké školy bakalářského směru, které jim jsou k ničemu, snad pouze k tomu, aby splnili jeden z požadavků pro případné povýšení. Navíc si dělají soukromé školy, které si zaplatí ze svého. A když někdo platí, tak přece musí školu dodělat i kdyby byl sebevětší blb. Tak to chodí.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu RKJ 17:27:59 12. 11. 2008
default.png
Nevymyšlím důvody jak zdůvodnit, že u nás to je všechno dobře děláno. Já jenom chci upozornit na to, že se tady leckdy sčítají hrušky s jabkama, když někde novináři vytáhnou počet obyvatel na jednoho policistu. Třeba se nikde člověk nedozví do jaké hloubky se v USA koná přípravné řízení. Jestli musí mít všechny lidi vyslechnuté pokud možno jako svědky (když předtím byly na podání vysvětlení), všechny znalecké posudky hotové a podobně. V ČR svědka pořádně vyslechne akorát policie, soudce už se s tím nemaže a většinou jen okdazuje na výpověď z přípravného řízení. A to je jenom úzká problebamitka trestního řízení, u které jsem se zastavil. Podotýkám, že v USA jsem nikdy nebyl, nevím jaké tam jsou podmínky, jen mi vadí, že to tady někdo srovnává, bez zjištění podrobných informací.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio