HONZAD [
2011-06-07 10:10:14]: To, že období po roce 1948 byl věnován pouze jeden odstaveček, nesouvisí ani tak s tím, že by někdo chtěl šovinisticky tvrdit, že zlí byli pouze Němci, ale spíše je to tak, že Karel Zítek většinu své kariéry bojoval proti Němcům, respektive nacistům.
Nevidím rovněž nic národně šovinistického na tom, když je v článku popsán ani ne tak proti samotným Němcům, ale proti českému kolaborantovi, který byl k tomu všemu ještě legionářem, finančním strážníkem a snad i četníkem. Zde opravdu žádný šovinismus nevidím.
Navíc komunisté s Karlem Zítkem zatočili "pouze" v tom smyslu, že ho vyhodili z práce, kterou miloval a kterou uměl a nechali ho živořit a těžce manuálně pracovat do celkem vysokého věku. Přestože to pro něj muselo být nesmírně těžké, dopadl v kontextu doby ještě relativně (a to berme opravdu velice relativně) dobře, protože ačkoliv byl bývalým četníkem, členem čs. strany lidové a jistě toho na mnoho lidí dost věděl, tak neskončil ve vykonstruovaném procesu a jeho děti směly dokonce studovat, přičemž jeho syn Václav Zítek patří dodnes k legendám české operní scény. V tomto měl jistě štěstí v neštěstí. Bylo mnoho jiných, kteří skončili mnohem hůře, čímž samozřejmě nelze pomíjet ani tuto zvůli komunistického režimu.
Posledním problémem, co se týče života Karla Zítka po roce 1948, jsou archivní materiály. Je relativně snadné získat informace o četnících, policistech a vojácích, ale s dřevorubci či pracovníky cihelen je to takto zpětně takřka nemožné.