Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

(REDAKCE)

Evropa a community policing

Foto: P-CZ

V posledním zářijovém týdnu se v lotyšské Rize konal mezinárodní seminář pod hlavičkou CEPOL – Evropské policejní akademie - na v Česku oblíbené téma 'community policing'. Byli jsme tam a dozvěděli se, co se v této oblasti děje v řadě evropských zemí. V článku se podrobně věnujeme zkušenostem z Finska, Česka a Holandska. Nejdřív ale stručná rekapitulace...

Autor: Michal Tošovský
Publikováno: 06. 10. 2011
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu HAMMER 06:04:06 14. 10. 2011
default.png
JARDA [2011-10-13 22:40:23]: Nikdy jsem tu nikde nenapsal, že bych se ve službě nikdy nezašíval. Bylo období, kdy nám vedoucí posbíral všem osobní na nuly, protože na ně nebyly prachy, ale napsal nám, že děláme kulové. To jsme bratru rok neměli jediný výsledek do knihy služeb. Jako každý jsem si dal dvacet, třicet i čtyřicet.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JARDA 22:40:23 13. 10. 2011
default.png
HAMMER [2011-10-13 18:38:43]: Z baterky k vysílačce se dá vyčíst rok výroby, počet nabíjecích cyklů, které prodělala, kapacita a nevím co ještě. Viděl jsem několik mrtvých baterek, jak s nimi cvičila specializovaná nabíječka. Dva extrémy- první akumulátor stáří 2 roky, necelých 500 nabíjecích cyklů (přesné číslo už si opravdu nepamatuji), druhý akumulátor stáří 4 roky podle výpisu 9 nabíjecích cyklů. Ani jedna neudržela zapnutou vysílačku déle než 10 minut. Nabíječka při refreshi ji třikrát nabije a do bezpečné hodnoty vybije (prakticky jako varianta se žárovkou). Pokud dostali obě baterky 3x refresh (celkem 9 kompletních cyklů), hlásili obě kapacitu přes 90%. Následně ve vysílačce fungovali výrazně lépe. Bohužel jen řádově jednotky nabití v obyčejné nabíječce (v běžném provozu). Pokud by se s nimi zacvičilo, zase chvíli pojedou. Pracujeme ve výzkumném ústavu chemických článků, nebo u PČR? Pokud budu zkoumat chemické články, budu mít radost z toho jak jsem krátkodobě dokázal oživit "mrtvý" akumulátor. U PČR mě absolutně nezajímá nějaká teorie chování akumulátoru v čase, ale potřebuji ho vložit do nabíječky a jakmile zhasne červená kontrolka v nabíječce chci mít připravený akumulátor. Co s ním nabíječka udělá mě nezajímá.

Lustraci v terénu jsem párkrát zkoušel přes ten notebook od hp a pro mě je to prostě pomalé. I když pominu zalogování do systému. Nevím jestli se něco změnilo, ale pochybuji. Nikdy jsem to přesně neměřil, ale subjektivně je pro mě daleko rychlejší vystát si frontu v éteru, nadiktovat druhé straně co chci a během chvíle to mám zpět, vše najednou. Věř tomu nebo ne, v ruce jsem to měl, dokonce v průběhu ničím výjimečné směny (takže nešlo o předvedení se papalášů).

Individuální hovory na terminálu Matra Easy? Pokud číslo nemám v paměti, nebo se nenechám spojit operačním, někým v autě apod. tak mě nenapadá možnost jak uskutečnit individuální hovor.

A že to jsou kecy... systém sice funguje skvěle, ale právě kdyby se objevil nějaký nadšenec, který by do toho kecal, mohl by fungovat ještě lépe než skvěle. Stálo by to ale peníze, které nejsou.

"šichta, v níž si nevyřídíš alespoň tři soukromé záležitosti, je šichtou ztracenou"
Nedávno ses tu v nějakém vlákně rozčiloval, že jsi se nikdy v životě ve službě nezašíval. Jaký je prosím tě podle tebe rozdíl v tom se někde zašít za buk a vyřizováním soukromých záležitostí?

Končím s offtopicem a vraťme se zpět k CP.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 18:41:26 13. 10. 2011
default.png
Jinak ale zpátky k CP aneb práci starých četníků.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 18:38:43 13. 10. 2011
default.png
JARDA [2011-10-13 10:36:11]: Jardo, prosím tě, ty potřebuješ dostat tím Matráckým datalinkem, jehož název mi už vypadnul, lustraci drbana. To je nějakých 10 kb, asi patnáct řádků. To je první věc.

Druhá a podstatnější věc: vedení nikdy ani nenavrhlo, jaké info mají být v lustracích na osobu, vozidlo, řidiče... Systém nikdy nebyl zprovozněn ani připravován do provozu, tak jak můžeš něco takového tvrdit, že to trvá? Ty jsi to nemohl mít ani v ruce. To netrvá, to nejde!

Systém měl omezený počet dat na jednu lustraci, ale i tak toho bylo tolik, že ti to stačilo na všecko, co jsi v terénu chtěl a potřeboval. Přenosová rychlost při tom nebyla vůbec relevantní, žádné fotky nebo videa se nestahovaly. Pár řádků písma a hotovo.

To co říkáš, jsou přesně opakované kecy od vedení: hodně řečí ale nic zařídit, pochopit, vymyslet. Všichni ti šašci věděli, jak lustrace nefungují, zaručeně to věděli, ale ani jeden netušil, že žádné lustrace přes data nebyly nikdy pro Matru ani připravovány. Někde se ti zkusilo, ale nešlo to, bodejť by ano.

Ne, tupci s rudými knížkami a VUMLy prostě neumí nic, přece se nebudou něco učit, nám stačí mluvit...

Zkus si totiž o Matře něco zjistit až budeš na ŠUPu od spojařů a pak zkus potestovat svého vedoucího. Třeba nastavení individuálního spojení mezi dvěma vysílačkama atd atd. Uvidíš pak sám, jaký je to blbec! U nás se smáli na poradách všichni - až na toho mamlase.

Matra je nahovno... Ó nikoliv!. Policejní manageři jsou nahovno. Ten systém ve světě funguje a funguje skvěle. Je jiný než konkurenční, ale funguje a dostatečně. Jen do něj nekecají blbci s VUMLem.

S těma baterkama: jen to zkus a budeš čubrnět. Po dvaceti cyklech nabití a vybití ji nepoznáš. Nevím na kolik je už voltů, musíš pořídit příslušnou baterku, aby jsi vůbec viděl jak vláno ještě žhne nebo už ne.

Jak jsi psal, ano, máš každých pět minut kontrolovat funkčnost svých věcí. Vysílačka nemusí být na opasku, ale když ji chceš mít připravenou pro použití, musíš vědět v jakém je stavu. Musíš vědět, kde máš posunutou pistoli, kde máš pouta atd. Jakmile začne akce, hledat to už je pozdě a průšvih menšího či většího rázu. Ty necvičíš takové věci jako kde kterou věc mám, co udělám, co neudělám, jak to udělám, jak neudělám atd atd proto, aby jsi byl borec, ty cvičíš celý život proto, aby když na to třeba jen jedinkrát za kariéru přijde nebo možná ani to ne, jsi přežil. Časopis Zbraně a náboje neb servery na netu na rozdíl od našich bojařů dělají rozbory spousty situací a poldové umírají téměř výhradně proto, že nebyli připraveni a ty detaily jejich úmrtí jsou až mrazivé, jaké jsou to takové ty denní maličkosti, co každý z nás zná.

Spojení, zbraň, ostražitost a kontrola výstroje. Automaticky padesátkrát za šichtu si sáhnu na pažbu čízinky, je tam, pojistka přes kohoutek zamáčknutá, přezku jsem odstranil - defektní druk. Pořád náboj v komoře, nikdy jsem si se zbraní nehrál. Vždycky jsem počítal s tím, že náboj mám v komoře. Před šichtou jsem si poklepal zásobníky, zkontroloval kdejakou blbost a při šichtě taky. Na tělesné co jsem mohl tak jsem cvičil a dělal figuranta abych věděl jak to prima bolí, venku na drbanech pak všechno zkoušel.
Vysílačka dobitá do plna jedna baterka, podle počasí a toho kde jsem měl jít nebo být jsem bral druhou. Celý mančaft si hlídal, aby se každá baterka napřed po každé službě vybila, než se dá nabíjet. Mobil samozřejmě u sebe, nebo´t základní pravidlo při každé práci praví, že šichta, v níž si nevyřídíš alespoň tři soukromé záležitosti, je šichtou ztracenou.
No a když umřel dosah Matry, volalo se 158. Cílem každé služby je vrátit se domů živý, zdravý, netrestaný, dneska ještě odpočinutý a včas. Takže všecko max rychle zpracovat a tradá domů.
Nebudu ti vykládat, že jsme nebyli frustrovaní jako vy. Samozřejmě byli. Nervy, nervy, nervy. Ale ne s drbany, ale s nadřízenýma. Víš jak obrovsky se nám všem, co jsme odešli do té super firmy, ulevilo? Kolegové v céčku potvrdí. Úplně jiný život.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JARDA 10:36:11 13. 10. 2011
default.png
Tak třeba tebou zmiňované datové přenosy. I vzhledem k datovým rychlostem je to prakticky nemožné použít v terénu- velmi zdlouhavé dotazy do databází. Ve většině případů je rychlejší si "vystát v éteru frontu" a dělat dotazy přes operačního.

Já nepsal, že některá funkce je vysloveně nevhodná. Jen prostě systém ustrnul na určitém bodě. Ale funkční je. Konkurenční Tetra má data až cca 600 kbit/s. A na datech se dá dělat věcí.

S tím mobilem si nerozumíme. Tíseň je snad pořád ještě zdarma, ne? Já měl na mysli spíše obvolávání našich zákazníků, ohlašování své činnosti apod.

Vysílačka v pouzdru na opasku být musí? Tím si nejsem úplně jist. Hlavně ve staré zimní bundě se mi libí ta náprsní kapsa na vysílačku. Párkrát jsem ji měl na opasku a hlavně v různých obchodních centrech se dá snadno přeslechnout volání. V náprsní kapse se mi to ještě nestalo.

A zase nepsal jsem, že mi vydrží baterka 5 minut, ale jestli mám každých pět minut kontrolovat její funkčnost. Výdrž baterky jsou cca desítky minut.

A životnost baterky po vybití přes žárovku je diskutabilní. Vzhledem k tomu, že baterky jsou vesměs staré několik let, i přes péči v podobě inteligentního nabíjení jsme na hranici, nebo za hranicí maximálního počtu nabíjecích cyklů.

Ale jinak tvému uvažování rozumím a je v pořádku. Voják se stará, voják má.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu CATANI 20:31:50 12. 10. 2011
default.png
HAMMER [2011-10-12 17:02:52]: Hammer neblbni, to co radíš Jardovi je dnes na isnpekci a náhradu milionových škod vnitru, že destabilizoval systém Matra.Oni tomu sami moc nerozumí, ale najít viníka, co se do toho vrtá, páni to je kunšt, to by byly odměny.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 17:02:52 12. 10. 2011
default.png
JARDA [2011-10-12 10:17:42]:

K tomu spodnímu prádlu: já nasadil ve službě od Moiry jejich řadu Trio a to jsem nosil do doby, dokud byla na spodky zima. Horko v tom teda není, není v tom ani teplo. Není v tom nijak. Protože to odvádí hnedka vodu od těla, nevadí ti ani, když jsi mokrý, jako myslím propocený. To, že se potíš přitom docela dost necítíš, nic po tobě totiž neteče. Když bylo v průběhu dne tepleji kolem poledne, spodky jsem prostě vysvlekl.
Pro sport používám jen tenkou sadu Ultralight a na to už cokoliv, co dobře odebírá vodu. Ale pro službu Trio, tam totiž většinou děláš věci, kdy se zrovna nezahřeješ pohybem. A když, i to Trio odsává skoro stejně jako Ultralight. Já to taky koupil za svoje, ale samozřejmě z oděvního příspěvku.

Členové hlídky mají být vhodně ustrojeni, to je padesát procent faktů. Dalších padesát je skutečnost, že o ústroji rozhoduje velitel hlídky a dalším faktem je to, že když je hlídce zima a neplní si skrz to, že se neumí obléct svoje povinnosti, sejmou velitele hlídky.

Vlastní mobil je záložní pojítko. Až budeš u nehody, Matra není na dosahu a z maníka stříkají sračky na všecky strany, tak mu poklep na rameno a řekni: soráč kámo, nebudu si tahat svoje minuty na služební věci, nemáš někdo svůj mobil?
Až ti půjde o držku, ještě budeš za něj rád.

Já souhlasím s tím, aby jsi nevolal svým mobilem, aby jsi na to kašlal, ale tak, aby jsi se sebral a šel pryč. protože já jako daňový poplatník takového policajta nepotřebuju. Já vím, že máš pravdu, ale není možné pořád dole zachraňovat prasárny shora.

Nemá tak náhodou být vysílačka na pouzdru na opasku? Vy používáte baterky, které nevydrží ani pět minut? Kolikrát jste na poradách žádali o nové? Pořád máš pravdu s bordelem nahoře, ty by jsi se o to starat neměl, ale ta pravda pro tebe na frontě končí takto:

"Heč vy blbci nahoře, vy kreténi na výstrojním, mě teďkom odprásknou, protože se nemám jak dovolat vysílačkou a mobil mám v bundě na služebně, ale ten nejsem povinný nosit!"

a to by jsi si měl ve vlastním zájmu rychle uvědomit. Jestli jsi to nepochopil, jsi ve válce a tam se tě nikdo neptá, že ti blbec nad tebou nezařídil to, co zařídit má a za co ten hajzl bere svoje prachy. Pro ty nad tebou není život jednoduchý, ale pro tebe na ulici je nelítostný.

Těm baterkám nic není, jsou jen "zkrácené". Seber ze služebního auta náhradní 21 W žárovku, řekni že jsi musel měnit za vadnou, zastav si ve službě elektrikáře, popros je o měděný pásek od Bernardky a půl metru šňůry a sletuj to k sobě. Už po prvním vybití té baterky přes žárovku se její životnost prodlouží velmi citelně. Postarej se sám o sebe, jsi polda, ne tupý zelený mozek čekající na rozkaz.

No, mohl by jsi říct čím jsou Matry podle tebe zastaralé? Která jejich funkce není vhodná pro policii?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JARDA 10:17:42 12. 10. 2011
default.png
Tak jo, pořešíme moje spodní prádlo. Když jsem začínal, koupil jsem si kvalitní spodní prádlo. V lednu v noci, když teplota padá hodně pod nulu je to paráda. Problém je, že je mi v noci chladno už v cca říjnu. V tomto prádle je ale zase příliš horko. Proto mám celkem tři sady spodního prádla, odstupňováno podle "výkonnosti". Koupeno za své.

A jistě si ještě pamatuješ, že členové hlídky mají být shodně ustrojeni.

Vlastní mobil samozřejmě mám, mám tam i důležitá čísla pro práci. Funguje jako přijímač, seznamy telefonů také máme, ale volat z něj kvůli pracovním věcem nebudu. Nikdo mi na něj nedal ani korunu a nikde není povinnost ho u sebe mít, takže když ho při převlékání nechám v kapse civilní bundy, už se pro něj nevracím.

S tou LEDkou na stanici máš pravdu. Myslíš tedy, že bych se měl každých pět minut dívat do náprsní kapsy, jestli bliká? I pokud si vezmu do kapsy náhradní baterku, tak kapacita baterek stačí na provoz v řádu desítek minut. A vybíjet přes žárovku? Ano, doma bych si s tím možná pohrál. Na co ale potom máme specializovaný odbor, který by se těmito věcmi měl zabývat? Také jsem měl chuť chtít nové baterky, hlavně když jsem se dověděl jakou mají výdrž s novým akumulátorem. Dokonce jsem snad i dvě dostal. Před časem. Jenže "ono taky železo stárne" a lepší už nejsou...

A Matry obecně na počátku 90-tých let byl skvělý systém, který byl na slušné úrovni. Bohužel (pro ně) zamrzli v době před dvaceti lety. I když ono stejně vedení PČR nemá zájem investovat do sítě. Navíc nepatří tato síť České Poště?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 06:41:01 12. 10. 2011
default.png
JARDA [2011-10-11 19:54:44]:

Jardo, kdyby jsi měl spoďáry kvalitní, nosíš od půlky října do doby, než uvidíš třešňové hovno, jen jedny.

Já ti teda ukážu, kde jsi napsal, že nedoběhneš fyzicky pašíka. V celém tom pojednání o výstroji a dneska znovu. Kdyby jsi totiž už někoho honil tak víš, co jsem ti napsal já. Tam nejde ale vůbec o rychlost. Jakmile se pašík po pár krocích proto, že nemůže skrz nával adrenalinu dýchat schová, je tvůj. On už bude vršit jednu chybu za druhou, pokud ty ne, máš ho.

Existují sice výjimky, co pro ně je běh před policií něco jako ranní čištění zubů a ten ti zdrhne, když máš špek brašnu, ale jinak ne.

Tak pánům se nechce nosit "lyžařské" kalhoty a pánové jsou pak zmrzlí. Našli si důvod, jak to nejde, oni přece venku nebudou, oni jsou malé děcka, ne a ne a ne!

Potrestat! Když mrzlo a ještě k tomu funělo, bylo v nich jako ve vatičce. S nima si můžeš na té obchůzce totiž sednout i v zimě a čekat a poslouchat. Ty je nechceš, protože je u vás má málokdo. No nekecej Jardo. Tak co je nemá u vás ta většina, tak ta skočí do studny a ty za nima, ano? Co je to za důvody, co tu uvádíš, prosím tě?

Nechcete je nosit, váš problém, ale úkoly venku bych vám nechal plnit o to tvrději. Co to máme venku v noci za děcka, doprdele!!!!

Policie se vám postará o jednu z mála fakt výkonných a pohodlných oděvních součástek, což nelze říct o skoro celém zbytku věcí co musíš na sobě mít, a pánům se to nelíbí. Nejsou dost módní nebo co? Ona ta uniforma celá stojí, co se týče i vizáže, za prd, takže nějaké lyžařské kalhoty tomu už nijak neublíží. :D

"Používat soukromý telefon ve službě? Proč bych to dělal když mám matru (u které ale nepoznám, že se jí vybila baterie a tudíž je to jen nefungující přítěž)."

Jak nepoznáš, že se jí vybila baterie? Co ta ledka vpředu myslím že nalevo?
Jak se ti může vybít baterie? Necháváte je zcela vybít než je nabijete? Proč v tom případě, když se ti baterka vybíjí, nemáš u sebe v kapse náhradní baterku? Bez spojení jsi poslaný na smrt. Když se vám baterky zkrátili, proč si neuděláte ze dvou drátků, dvou měděných plíšků ze zemnící pásky na potrubí a šestivoltové žárovky vybíječku, která baterku vycucne opravdu do mrtě a zase vám ji po pár cyklech natáhne? Hergot, jste četníci, používejte rozum! Musíte si jako četníci umět poradit v každé situaci.

Jistě, musíš si pořizovat vlastní věci, aby jsi opravdu nechcípnul zimou. Nebudeme se bavit o tom, že od zaměstnavatele je to prasárna. V tom případě se seber a jdi jinam ale nevrš důvody, proč ne to a proč ne ono.

Vlastní mobil: možná že ti ještě nedošlo, že jsi ve válce a že se taky může stát, že ti Matra (o té bych mohl psát taky hafo toho, jak vynikající systém tupí policejní manageři zcela zadrbali) klekne nebo nebude na dosahu a ten mobil ti zachrání kůži. My, když jsme sloužili venku, měl operační naše mobily před sebou. Všech, co byli venku. Policajt bez spojení dneska je jen šašek a potencionálně mrtvý muž.

Matry: to je systém, který je primárně a skoro výhradně určen k přenosu dat. Nevysledovatelný, tichý, jasný, rychlý. Ne. Policejní debilové, co tomu velí nic nepochopili, oni prostě chtěli na M1A2 Abrams barevné praporky, aby se mohli dorozumívat s vedlejším tankem a nechali systém předělat na prioritní hlasové spojení. Tím přenos dat prakticky odřízli a místo kurevských T-100 máme supermoderní, výkonný, drahý ale stejně neúčinný systém, kdy jeden mluví a patnáct dalších musí čekat, až se nějaký nováček doplácá při řešení svého triviálního systému s operačním k tomu, že se nemá škrábat levou, ale pravou rukou.
Když chceš dělat něco s daty, prostě všecko jde do kelu v okamžiku, jakmile někdo jiný na stejném kanálu jen zaklíčuje, hlasová komunikace je priorita, všechny datové přenosy v tom okamžiku spadnou.
Systém umí spousty skvělých věcí, ale my jsme tak blbí, že do něho jen umíme mluvit.
Takové blbce ve vedení neměl ani Dolfa Hitler.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JARDA 19:54:44 11. 10. 2011
default.png
LUKAS-HEINZ2 [2011-10-11 01:58:07]: vím o čem píšeš. Starý šéf, celoživotní policista musel odejít a nový... platí ta říkanka o novém koštěti.

hammer: spoďári nnosím prakticky každý rok od cca října do května. Jak přituhuje, postupně je měním za lepší.

Ukaž mi kde jsem psal, že něco neuběhnu, protože to fyzicky nezvládnu. KDE??? Psal jsem o rychlosti a s firemní výstrojí jsem prostě rychlý jako důchodce dobíhající autobus. A víš já sloužím na obvodě, kde je vesměs panelákové sídliště. Věřím tomu, že bych se ti tu dokázal schovat během chvilky. A ty kalhoty o kterých píšeš, to myslíš ty lyžařské? Když jsem je chtěl nebyly, teď je nechci protože je u nás má málokdo a kdo je má je nechce nosit. Používat soukromý telefon ve službě? Proč bych to dělal když mám matru (u které ale nepoznám, že se jí vybila baterie a tudíž je to jen nefungující přítěž).

To je samé "samozřejmě vlastní", protože služební vybavení stojí za prd. Ale proč, když kvalita není o moc dražší než firemní brak. Od zaměstnavatele jsem byl zvyklý na jiný přístup a na toto si asi nezvyknu. Asi je to z nedostatku slunečního svitu, ale teď jsem ve fázi, že to tento týden půjdu na personální sepsat.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio