Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Prezidentské schizma: Lessy je zpět! (REDAKCE)

Prezidentské schizma: Lessy je zpět!
Jeden ze dvou - Martin Červíček
Foto: ilustrační

Ministr vnitra dnes vrátil policejního exprezidenta Petra Lessyho do funkce, takže má policie v této chvíli dva policejní prezidenty, protože Martin Červíček ve funkci také zůstává. Lessy setrvává v této chvíli na dovolené, dokud se nerozhodne, kdo z prezidentů stane definitivně v čele policie. O tom ale rozhodne nejspíš až nový ministr vnitra.

Autor: redakce
Publikováno: 03. 12. 2013
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu PECA 18:05:29 09. 12. 2013
Peca.jpg
Cituji názor z diskuze na jednom internetovém médiu:
Lessy byl obžalován z dvou přečinů - ze zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvy. Samo soudce Obvodního soudu pro Prahu 7 Podlešák po prostudování obžaloby vydal proti Lessymu trestní příkaz. Lessy podal proti němu odpor, a tak soudce Podlešák nařídil hlavní líčení. V něm obhajoba plně využila možnosti předkládat dosud odmítané důkazy. Soudce Podlešák - ač předtím přesvědčen předloženými materiály - vydal proti Lessymu trestní příkaz, projevil obdivuhodný smysl pro spravedlnost a 16. května 2013 rozhodl proti svému původnímu verdiktu! Konstatoval, že přečinu zneužití pravomoci úřední osoby se nedopustil obžalovaný a přečin pomluvy se vůbec nestal.
Pravomoc úřední osoby měla být zneužita předáním kopie anonymní stížnosti na konkrétní policisty novináři. Soud zjistil, že kopie, jíž disponoval novinář, je podstatně odlišná od kopie, kterou disponoval Lessy. Soudu se však nepodařilo zjistit původ kopie, kterou disponoval novinář. Pomluvou mělo být vyjádření Lessyho v telefonátu s novinářem, který ho pak publikoval ve svém článku. Soud tuto část obžaloby uzavřel konstatováním, že se Lessy o dotyčných příslušnících vyjádřil "velmi nevhodně", avšak k pomluvě nedošlo. Soud zřejmě onou nevhodností mínil formu, kterou Lessy při vyjádření použil. O pomluvu však nešlo, neboť věcně soud shledal, že Lessyho vyjádření není ve zjevném nesouladu se skutečností. Městský soud v Praze v neveřejném jednání 9. října 2013 Lessyho trestní stíhání zastavil, neboť podle Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod nikdo nemůže být stíhán nebo potrestán v trestním řízení podléhajícím pravomoci téhož státu za trestný čin, za který byl již osvobozen nebo odsouzen konečným rozsudkem podle zákona a trestního řádu tohoto státu.
A podle judikatury Nejvyššího soudu zásada "ne bis in idem" (zákaz dvojího odsouzení a potrestání za týž čin) podle této úmluvy brání též trestnímu stíhání a odsouzení osoby, proti níž dřívější (přestupkové, správní, disciplinární) řízení o témže skutku skončilo pravomocným rozhodnutím příslušného orgánu (v tomto případě zastavení kázeňského řízení).
A že šlo o tentýž skutek, dovodil odvolací soud z téměř identických jeho popisů ve dvou rozhodnutích ministra vnitra (jedním zastavil kázeňské řízení proti Lessymu, druhým ho propustil ze služebního poměru). Ty jsou navíc téměř identické se zněním obžaloby.
Ochraně proti novému procesu ve stejné věci přitom nebrání ani případ, kdy byl skutek nesprávně kvalifikován a chybně projednán jako přestupek, i když měl znaky trestného činu. Účelovost postupu proti policejnímu prezidentovi Petru Lessymu vyplývá z popsaného postupu nadmíru jasně. Nejprve bylo proti němu zahájeno kázeňské řízení. Nepodařilo se nic prokázat, proto bylo ministrem zastaveno. Věci se chopila inspekce (GIBS) a "vyždímala" z toho sdělení obvinění, na což jí dozorující státní zástupce kupodivu šel.
Prvoinstanční soud důkazy obžaloby vyvrátil. Odvolací soud nejprve prozkoumal procesní stránku věci - a ouha! Od počátku bylo trestní stíhání Lessyho nezákonné. Proto se již meritorně nevyjádřil -což Lessyho odpůrci vykládají tak, že vlastně věc nebyla meritorně pravomocně rozhodnuta, takže jako by na Lessym nějaké to podezření zůstalo, že ho vlastně soud neočistil ("nedoočistil"), takže vlastně by to propuštění ze služebního poměru mohlo zůstat v platnosti.
Pravdou je však opak. Lessy nejenže nebyl "nedoočištěn", Lessy byl usnesením druhoinstančního soudu doslova vypulírován, protože celé trestní řízení bylo vedeno nezákonně, takže nebylo, co by na něm mohlo ulpět.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu KARL 14:24:15 07. 12. 2013 blokovaný
Karl.jpg
HAMMER [2013-12-03 22:39:33]: Na co tolik policistů ? Ty to nevidíš ten bordel na ulicích a silnicích?? Jedu do Kolína/Rýnem a když mě nezastavili policajti, tak mě zase kontrolovali "bagouni". Na tento dementní národ, nic jiného neplatí, než kontrolovat kontrolovat kontrolovat a dávat pokuty na hranici přežití. Co mi řekneš na kauzu v Ústí nad Labem, kde nějakého úředníkovi vběhl ožralec pod auto a tomu hrozí až 3 roky za katrem. To je normální v právním státě?? Jak to, že ještě nebyla vyřešena kauza Janoušek?? A takových přestupků bylo zameteno pod stůl. Jak se má potom cítit řadový občan, který v rámci možností se snaží dodržovat zákony tohohle absurdistánu. Vždyť ty zákony se mění pomalu každý rok.Policii do ulic, ne do kanceláří.Ubrat papírování. Vyřešit problém, na každý případ norma 5 kg papíru. Ironizuji, ale je to tak.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu CATANI 13:36:17 07. 12. 2013
default.png
BADBOY [2013-12-07 11:56:59]: Všude je chléb o dvou kůrkách. Stejně jako bereš invektivu narážku na Prahu, mohu já a nejen já brát jako invektivu, že jinde je snad lehčí služba než v Praze. Většina kolegů, co třeba přišli z Prahy si to po určité době nemyslí. O celkovém zajištění policistů, jako zabezpečení služby po všech stránkách si přece jenom něco já myslím. V případu policejního prezidenta řízka z Frýdku Místku, tento skrytý problém hrál taky roli. Někteří jsou někde oblíbenými managery, protože chápou tyto nepsané zákonitosti a ve své kreativitě a všehoschopnostech se rychle adaptují.Jenže Lessy byl trochu prostořeký, možná arogantní(toot nejsou však rozhodující vlastnosti dobrého managera), s tím souhlas. Ale uvnitř policie a politikům prostě nechtěl jít určitým skupinám na ruku a myslel na policistu v Aši stejně jako na toho v Praze. Žel todle nešlo nejen politikům přes pysky, ale i uvnitř policie, především generaci Langerových managerů, kteří teprve až 4 roky po odchodu Langera, se konečně dostali neomezeně k moci. A teď se jim tam má zase vrátit řízek u kterého hrozí, že díky jeho milé prostořekosti, na někoho zase něco praskne.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu BADBOY 11:56:59 07. 12. 2013
default.png
CATANI [2013-12-03 20:36:47]: Ahoj, já jsem moc rád, že to takto dopadlo... Když bordel, tak jako u nás v kravině :). Jinak Tvá narážka na Prahu... Je dle mého názoru mimo celé vlákno, ale pokud si to chceš jít do Prahy, tak pojď... Do Prahy tě každý pustí... Tak krásné svátky...

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu DAX 23:00:40 06. 12. 2013
dax.jpg
S tím názorem jsme na tom stejně, taky občas něco plácnu, ale sílu k tomu pozorovat ten hnus už nemám skoro žádnou.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ANDRAS 20:54:52 06. 12. 2013
Andras.jpg
Mě spíše fascinuje jiná věc. V zahraničí mají pevnou koncepci policie v horizontu +- 15 let. My máme koncepci na +- JEDEN rok, nebo do změny policejního prezidenta. Tak či onak, já už mám sílu jen to pozorovat a občas říci svůj názor.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu MARTOO 11:44:48 06. 12. 2013
martoo.jpg
Od začátku bylo každému, kdo se trochu v trestním právu orientuje, jasné, že se Lessy nedopustil jednání, které naplňuje všechny znaky skutkové podstaty trestného činu. Pokud se dopustil nějakého jednání, tak maximálně kázeňského přestupku. Že se toho držel GIBS jak hovno košile, se nedivím, ale spíše nechápu dozorujícího státního zástupce.

Už z médií je vidět, jak se to snaží řešit - vyštípat Komárka a kdo z duelu Červíček x Lessy prohraje, vystřídá ho. Osobně bych si vsadil na to, že Červíček to vyhraje..

Vždyť je to furt dokola. Někoho sundat, dát ho jinam a místo něj nasadit někoho jinýhu, vyměnit náměstky PP s krajskými řediteli a naopak. A výsledek? Nehorázně drahé přesuny, protože každý má nějakou svojí "koncepci" a své "věrné" a to stojí prachy navíc.

Jaktože Červíčka na pozici policejního prezidenta dosadili tak rychle po propuštění Lessyho ze služebního poměru? Proč Lessy nebyl, jak je tomu obvyklé při trestním řízení vedeném proti příslušníku bezpečnostního sboru, postaven mimo službu, ale propuštěn ze služebního poměru? Proč Červíček po tak krátké době svého působení na pozici policejního prezidenta dostal generála?

Vždyť je to celé komedie, která už dávno přesáhla rovinu zákulisních bojů. Už se ani nikdo neobtěžuje tím, že by to držel pod pokličkou a vyhlašoval pouze obecná stanoviska.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu JOHN158 09:17:55 04. 12. 2013
john158.jpg
Nejdrsnější hardcore je to, že Policie jako ozbrojený sbor, byla v podstatě ukradena několika křivákomanagery napojení na politickou mafii. Proto to dnes vypadá tak jak to je..Policejní prezident je prostě loutka a ať se nám to snaží zatajit, občas to vyleze na povrch..a nejhorší na tom je to, že s tím nikdo z nás nemá chuť a sílu něco dělat..
Červíčka nemusím, protože se snaží být až moc líbivej a jeho napojední na ODS je více než zřejmé..Lasieho taky nemusím, je to křivák a šikanér..a holt neumí tancovat mezi vajíčky..
Role GIBS v tomto celém případě tomu dává punc banánové republiky..Nezaráží mně že byli tak snaživí v případě Lasieho, ostřížím zrakem koho si vyhlídnou nebo dostanou úkolově ten se zapotí..a pokud nemá pod polštářem aspoň půl míče z pokut ( to byl vtip ) je asi bez šance..

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu DAX 01:49:01 04. 12. 2013
dax.jpg
Chlapci nerozčilujte se, chce to klid a hlavně neztrácet víru v zázrak. Zachránit nás může už jenom "Vítězný únor".
Naprostý souhlas s Catanim. Lokajové, jako Červ a jemu podobní, kteří snad ani netuší co je podstatou a obsahem slova čest a chlapská hrdost, jsou rozlezlí v celé této republice, ve všech odvětvích, firmách, organizacích. Tak proč by měla být policie vyjímkou. Systém, který je z podstaty založený na podvodu,oblbování,pozlátku,intrikách a zisku za každou cenu jim hraje do karet a dává zelenou. Proto tak, jak píše Catani, není třeba se tomu divit. Tak, že zvesela do budování rozvinutého česko-mafiánského kapitalismu vstříc světlým zítřkům... a na nějakou reformu policie, jak správně doporučuje Hammer zapomeňme. To by musela přijít reforma celého státního systému, něco na způsob demokracie typu Islandu a pod. a to zcela jistě v české kotlině nehrozí, tak, že zbývá jedině ten "vítězný únor" he he

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 22:39:33 03. 12. 2013
default.png
CATANI [2013-12-03 18:57:24]: Že v čele policie stojí takový ničema, to by ještě nebyla taková hrůza, ale kolik jich je všude jinde! :)))

To Karl: na co o 3000 policistů více? Zvýší se počty, přidělají automaticky spisů. Jak by jinak ta banda darmožroutů nad váma obhajovala svoji existenci?

Jediné řešení: rekonstrukce policie, nebo chcete-li reforma. Z každého páru managerů dva zastřelit, co kulka to o jednoho lumpa méně, a tvrdě vyžadovaz zájem o práci, aktivitu a kreativitu. Ode všech a na všech úrovních. A jen podle ní posunovat lidi výše.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio