Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
3 dní | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69176-1:2018-03-10 12:27:08: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
17 dní | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
18 dní | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
29. 01. 2018 | HCS: Asi bych ani neřešil vzdělání, jako spíš fakt...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
10. 01. 2018 | VETERAN2: Nábor vyučených jsem zažil dvakrát. Celkem v...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Nošení nožů v Německu
16. 12. 2017 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:BOMILDA:68796-1:2017-12-12 11:29:11: Do...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
Bunda - VSČR
1 hodin | LADIS: Jestli je to ještě aktuální, tak jsem ti psal...
Koupě výložek a brigadýrky
včera | PRIJA: Tak se ozvěte. ...
Zvyšování rizikového příplatku
4 dní | SEKTA: REPLY:GHOST-COP:69159-1:2018-03-06 17:57:19: ...
vyšívané služební číslo
5 dní | DABLIK: Čísla jsem objednává zde: stick@stick.cz. Jso...
Má dnes vůbec nějaký smysl hlásit se k PČR?...
6 dní | DABLIK: Tak hybaj k nám do Stř. Čech. Mám volné 4 x 5...
Pokuta za kradez v obchode
10 dní | AF13: No, "ani jsem nevedela, ze to stoji tak ...
Cizinecká policie - Ruzyň
11 dní | WOLF: Zdravím, zajímalo by mě, jaká je možnost prof...
ZCK
13 dní | MELCHI: ZCK nyní dohromady trvá dva měsíce. Tři týdny...
Kombinace služebních stejnokrojů
15 dní | JAN-POLICKY: áhoj, doporučuji kouknout na výstrojní pokyn,...
ZOP - střelecká a fyzická příprava PRAHA jaro...
18 dní | BOBRAS: Jéé díky chipe, ale nakonec jsem to našel v Z...
Fyzicke testy
30. 11. 2017 | DZULIE:

12. 03. 2017 | MIA:

Praporčík Staňa vypráví (4. část)

Praporčík Alois Staňa
V předchozích částech našeho putování za četnickými vzpomínkami praporčíka Stani nás vyprávění zavedlo až na konec 2. světové války, kdy se Alois Staňa stal shodou okolností velitelem četnické stanice v Horní Cerkvi. O tom, co tomu předcházelo a ještě mnohem více, se dozvíte v dnešní části četnického vyprávění.
Praporčík Alois Staňa | Foto: Archiv Aloise Stani

Redakce: Naposledy jste vyprávěl o tom, jaké to bylo těsně po osvobození, řekněte nám něco i o době těsně před osvobozením – organizoval se v Horní Cerkvi nějaký aktivní odpor proti ustupujícím vojskům?

Alois Staňa: Za jediný odpor se dá považovat poražení několika velkých stromů, kterými jsme zatarasili silnici na Pelhřimov a Nový Rychnov. Volná zůstala pouze silnice od moravských hranic, kde nerostly žádné stromy. Odpor proti tisícům vojáků, kteří po rozpadu německé fronty proudily po této silnici, byl nemožný.

Redakce: I přesto Vám tito vojáci dokázali pěkně zatopit?

Alois Staňa: To ano. Právě mezi těmito vojáky se rozšířila pověst, že byla Horní Cerekev obsazena partyzány. Na základě této fámy obsadilo v úterý 8. května 1945 ráno policejní „Einsatzkommando“. My jsme o této jednotce věděli a tak jsem rozkázal všem mužům, kteří se vyzbrojili zbraněmi, aby se rozešli a sám jsem čekal na příjezd trestné výpravy.

Kolem šesté hodiny se ke mně připojil předseda národního výboru František Svoboda a řekl mi, že mě v tom nenechá. Byl to již starší pán, dobrý člověk, již s bílými vlasy, ale statečný. Pak se najednou ze dvou stran objevili Němci v čele s poměrně mladým nadporučíkem, namířili na nás kulomet, poručili, abychom se otočili ke zdi a začali se vyptávat na partyzány. Když jsem mu vysvětlil, že zde žádní nejsou, dovolil nám se otočit a promluvit s ním.

Zeptal jsem se ho, zda ví, že byl na západě podepsán mír a jestliže nás chce vypálit, jak sliboval a chce, aby tekla krev, tak jsme zde. Najednou se důstojník postavil před námi do pozoru, zasalutoval, zavelel, všichni naskákali do vozidel a zmizeli. Později dopoledne se stala věc, která mě mrzela, nebyla správná a způsobila, že jsem si přál být přeložen na jinou stanici. Chlapi mě totiž vzali na ramena a nosili před radnicí, na které po celou dobu vlála československá vlajka, dokud jsem tomu neudělal konec.
Kolaborant František Policar


Redakce: To byl tedy konec Vaší kariéry v řadách četnictva, než bylo 30. června 1945 zrušeno?

Alois Staňa: Ne. Ještě předtím jsem stačil zatknout svého posledního a zároveň i prvního pachatele.

Redakce: Za celou četnickou kariéru jste tedy zatknul jen jediného člověka? Kdo to byl?

Alois Staňa: Ano. Je to skutečně tak. Za svá léta jsem nikdy nikoho nezatknul. Tím prvním a posledním zatčeným byl František Policar. Zatčení proběhlo v klidu, nekladl žádný odpor a tak jsem ani řetízky nepřikládal. Byl to zvláštní člověk a zvláštní osud. Pokud jsem od jiných slyšel, v 1. světové válce ho zajali na ruské frontě, kde vstoupil jako politruk do Rudé armády a pomáhal rozkládat československé legie. S příchodem nacistů ale na svou bolševickou minulost rázem zapomněl a kromě toho, že si v Horní Cerkvi pronajímal hotel a restaurant, stal se i kolaborantem a konfidentem Gestapa a v roce 1946 byl po dvoudenním soudním přelíčení popraven provazem.

(František Policar byl usvědčen jako konfident táborského Gestapa, který podal 230 udání, z nichž 56 skončilo smrtí. Policar působil na Německobrodsku, Humpolecku, Černovicku a Želivsku. Po dohodě s táborskými gestapáky organizoval falešné podzemní hnutí, které sloužilo k zlákání a zatčení partyzánů z Českomoravské vysočiny – pozn. redakce)


 

Redakce: Pak už ale Vaše služba v Cerkvi opravdu skončila?
Alois Staňa: Ano. Ale to jsem věděl. Měl jsem tam příliš mnoho přátel a jak mi později řekl štábní kapitán Děd, velitel oblasti v Táboře, lidé mě tam měli rádi. To byl tehdy důvod k přemístění.

Redakce: Kam směřovaly Vaše další kroky?
Alois Staňa: Byl jsem přeložen do Chotovin u Tábora. Velitelem byl vrchní strážmistr Pekárek, kolega, který mne zasvětil do pozadí různých událostí, byl strážmistr Kašpar - starý praktik s velkým rozhledem. Dalším byl kolega jménem Cibulka. Bohatý člověk, jeden z mála bývalých četníků s vlastním domem. Se ženou vyženil krásnou vilu, v níž byla stanice. Zároveň byl také jediným bolševikem na stanici. Posledními společníky byli mladý nováček, kterým se říkalo májovka a jeden starý strážmistr.

Redakce: Nebylo pro Vás problematické se jen tak přestěhovat?
Alois Staňa: Se stěhováním jsem neměl potíže. Celý svůj majetek jsem vměstnal do kufru.

Redakce: Máte i z Chotovin nějaké zvláštní zážitky?
Alois Staňa: Když pomineme to, že jsem vždy na konec týdne jezdil do Sezimova Ústí hlídat prezidenta Beneše, tak musím vzpomenout na barona Nádherného. Byl to vlastně šikovný sedlák, měl vzorný statek, o který se také vzorně staral. A tak místní soudruzi si na něj udělali zálusk a chtěli zabírat. Přicházeli na stanici s různými udáními, trestní oznámení na to či ono. Přitom to byli lidé, kteří ani zemědělci nebyli. Chtěli zabírat na kšeft, výborně by se to prodalo.

Redakce: A jak to s ním dopadlo? Zatkl jste ho?
Alois Staňa: Velitel z toho měl těžkou hlavu, jednalo se o národnostní otázku, a tak pověřil mě, abych o této věci jednal a já jsem to vyřešil po svém. Vzal jsem barona Karla Nádhérného do Tábora na soud, řekl jsem tam, že žádné trestní oznámení nemám, poněvadž se jmenovaný ničeho trestného nedopustil a jeli jsme domů. Soudruzi byli pod dojmem, že se něco děje, a tak dali pokoj.

Ale i nad námi, četníky, se začala stahovat mračna. Četnictvo se stalo nástrojem jedné politické strany, najmě komunistické a nastávala nová éra, která vlastně trvá dodnes, ať se již omlouvá, jak chce a nebo převrací starým známým způsobem. V dalším, jen krátce, čtenář uvidí, jak se vše změnilo pod jménem SNB až do doby, kdy jsem toho měl dost a změnil směr.

Text: Alois Staňa, redakce

Vložil: redakce
Publikováno: 16. 08. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 2Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 1
Diskutovat ke článku.