Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nosný systém pro pořádkové policisty
10. 09. 2018 | JAN-POLICKY: Za mě rozhodně palec hore!... Tohle tu chybí ...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
26. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
01. 03. 2018 | PETR-MORAVEC: 1. V informaci z popisu:"Policisté ze ZJ...
O dobročinný kalendář zásahové skupiny ZONA j...
28. 02. 2018 | TRNKALINKA: Skvělá práce páni kolegové! Už se těším na da...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
obor Kriminalisticko právní specializace
7 hodin | MARCI12: Zdravím, téma je sice staré, ale třeba pomůže...
Jak na psychotesty
včera | EVAB: REPLY:KOSI:69856-1:2018-10-18 20:43:23: To ne...
Ženy, sexismus (na obě strany) a pohlavní riv...
2 dní | MIA: Ahoj Luci, Ac tedy preferujes nazor spise ...
zkušenost s botama
3 dní | FIZIRN: REPLY:MIA:69822-1:2018-10-17 07:35:21: špička...
Ochranná služba
5 dní | MOP33: Předem díky za příspěvky!...
Ostrava - sako
5 dní | LINFAR: Nikdo nic ?...
PAČR- přijetí
5 dní | FEHER: REPLY:TAHAC:69801-1:2018-10-08 06:57:14: My...
Vyhláška 393/2006 sb.
7 dní | APEP: REPLY:GHOST-COP:69810-1:2018-10-12 23:33:25: ...
ZNOVUPŘIJETÍ - volné místo na OOP Kojetín, ÚO...
8 dní | MIRALIP: Mohl bych se zeptat, kde se u znovuprijeti vy...
UKONČENÍ SLUŽEBNÍHO POMĚRU
12 dní | APEP: No ale zkušební doba trvá prvních šest měsíců...

Vzpomínka na hrdiny září 1938

Odznak velitele roty SOS
Dne 12. září 2010 uplynulo 72 let od štvavého projevu Adolfa Hitlera na sjezdu nacistické strany NSDAP v Norimberku. Ostře protičeskoslovensky orientovaná řeč však tehdy nevyvolala pouze mohutný aplaus mezi přítomným obecenstvem, ale rovněž odstartovala jednu z nejsmutnějších kapitol novodobých českých dějin, přičemž její následky můžeme pozorovat dodnes. Připomeňme si proto osudy těch, kteří se tomuto zlu postavili na odpor hned na počátku, vzpomeňme si dnes na hrdiny v uniformách četnictva, policie a finanční stráže, kteří položili životy nejen za svou vlast, ale také za myšlenku demokracie.
Odznak velitele roty SOS | Foto: Národní archiv Praha

Hitlerův projev z Norimberku toho večera neslyšeli pouze Němci v tak zvané Třetí říši, ale také příslušníci asi třímilionové německé menšiny v Československu, která, nakažená jedem nacistické propagandy, již několik let obdivně vzhlížela k stále více sílícímu sousedovi. Dne 12. září 1938 konečně přišel z úst Adolfa Hitlera signál, který odstartoval otevřené povstání německých nacistů v Československu, organizovaných pod hlavičkou Sudetendeutsche Partei (Sudetoněmecká strana) proti československé vládě.

Nejhorší situace nastala v severozápadním pohraničí, především na Chebsku a ve Šluknovském výběžku. Přestože v Rumburku, Chřibské, Benešově nad Ploučnicí nebo České Kamenici (zde 10 policistů a 4 četníci rozehnali tisícihlavý dav) se projevy tzv. ordnerů (Ordnerdienst der SdP – pořádková služba SdP) omezí pouze na protičeské projevy a pochody městem, vyvěšování vlajek s hákovým křížem a zpěv zakázaných písní, především nacistické hymny Horst-Wessel-Lied a Deutschland, Deutschland über alles, na některých místech republiky dochází k prvním přepadům četnických stanic, oddělení finanční stráže nebo stanovišť Stráže obrany státu (SOS).

Zbraně zabavené při přepadení obce Perštejn na podzim 1938 Němečtí občané Broumova vítají své "osvoboditele" Mladý nacista pózuje před poničenou celnicí v Habarticích Po útoku henleinovců...

Mezi nejznámější incidenty patří přepadení četnických stanic v Habersbirku (Habartov), Schwaderbachu (Bublava) či Gossengrünu (Krajková) ze dne 13. září 1938, při nichž umírají první muži v četnických uniformách – většinou zavražděni zákeřně ze zálohy nebo beze zbraně v zajetí. Další přepady následovaly i v nadcházejících dnech.

Dne 14. října ve 21 hodin se rozezněl zvon v severočeských Verneřicích na Děčínsku, který na místní náměstí před četnickou stanici svolal 80 ordnerů a 800 až 1000 demonstrantů. Proti ohromné přesile tehdy stáli pouze tři četníci z místní stanice - František Cvetler, Bohuslav Šmejkal a Josef Černý. Protože ordneři byli vyzbrojeni revolvery, loveckými puškami a údernými zbraněmi, zabarikádovali se četníci v prvním patře staniční budovy.

Henleinovci se je za přičinlivé pomoci místních hasičů pokusili vyplavit, když do oken stanice stříkali hektolitry vody. Po 20 minutách, když se tento pokus ukázal bezpředmětným, začali někteří Němci k oknům přikládat žebříky a dobývat se do stanice ze dvou stran. Četníci se rozhodli, že se stáhnou na půdu a pokusí se uniknout po střechách domů. Palbě, která na ně zezdola byla vedena, se ještě vyhnout dokázali, reflektorům nájemných automobilů a Němcům, kteří je obklíčili, už nikoliv.

Hned poté, co všichni tři četníci sešli na půdu jednoho z domů, byli na ně namířeny zbraně a místní nacista Wihan je odzbrojil bez jediného výstřelu. Před ztrátou života nebo minimálně odvlečením na německé území je nakonec uchránili dva místní němečtí sociální demokraté, kteří celou situaci nejdříve pozorovali a poté z nedalekého Rychnova přivolali vojenskou asistenci, která tři četníky a dalších deset Čechů, internovaných na radnici, osvobodila.

Pochod ordnerů My Smrčno nedáme! Hlídka na hranici Dozorce finanční stráže Jaroslav Truhlář a pomocný dozorce finanční stráže Václav Bílek Hlídka na hranici se čtyřnohým přítelem Státní policisté odcházejí v roce 1938 z Podmokel i s veškerým svým majetkem Malá ale naše! Takové bylo heslo i na nové tzv. dřevěné hranici 2. republiky.Podobné incidenty se pak opakovaly téměř v celém československém pohraničí. Nechme o nich krátce promluvit ty, kteří se jich přímo účastnili:

Maxičky (část Děčína), podzim 1938

„…v září bylo naše stanoviště v 5 hod. ráno napadeno přeběhlíky z Československa. Ježto po obou stranách st. hranice se táhlo husté mlází, nebylo možno tento přepad zjistiti dříve, až když se ozvaly prvé výstřely z automatických pistolí. Po krátké přestřelce byli vetřelci zahnáni zpět za hranice. Ztráty na naší straně nebyly žádné a na straně nepřítele není známo.“

Sněžník (část Děčína), podzim 1938

„Rozsvítil jsem kapesní svítilnu a zahlédl několik postav, jak prchají směrem ke státní hranici, přičemž po mně bylo vystřeleno z pistole. Vedle stojící respicient Hrdina zahájil ihned palbu na vetřelce, kterou tito opakovali, ale nikoho nezasáhli. Druhý den nato v noci bylo toto stanoviště znovu napadeno a opakovalo se několikráte.“

Podmokly (část Děčína), podzim 1938

„V posledních dnech bylo nutno denně a bezmocně a pouze se zaťatými pěstmi přihlížeti, jak matky s malými dětmi a nejnutnějšími potřebami na cestu, jsou cestou na nádraží vystavovány jízlivým, posměšným a urážlivým poznámkám zfanatizované a zvrácenou ideí zpité ´kulturní´ německé masy, jejíž nenávist ke všemu českému neznala hranic.“

Zadní Jetřichovice (zaniklá obec na Děčínsku), podzim 1938

„Průzkumná hlídka zjistila, že v Zadních Jetřichovicích je mnoho ordnerů, kteří odstraňovali závoru přes řeku Křinici a z budovy obecní tabuli. Přestože byla hlídka vyzbrojena jen puškami, zahájila palbu, kterou ordneři opakovali. Palba se sesilovala a přidala na prudkosti, když z německého území začaly střílet 2 lehké a 1 těžký kulomet. Přestřelka trvala od 7-9.40 hodin. Na naší straně nebyly žádné ztráty, ale jak zjistila naše průzkumná hlídka, ordneři měli několik zraněných a mrtvých, které nakládali do připravených vojenských autobusů.“

Chřibská (obec na Českolipsku), podzim 1938

„Mám za to, že ozbrojenému vzbouření německého obyvatelstva došlo jen proto, že se se strany našich uřadů proti straně SDP. nepostupovalo včas dosti razně, že se jim trpěli různé protizákonné akce, v čemž viděli příslušníci SDP. slabost úřadů a stálým štvaním říšskoněmeckého rozhlasu byli toho přesvědčení, že naše vláda je již bezmocná.“

Dnes, po 72 letech od oněch osudných událostí, které předznamenaly nejen další směr československých, ale i směr evropských dějin, můžeme jen stěží pochopit pocity mužů, kteří tehdy na neklidné hranici nasazovali své životy pro ideu svobodného Československa, ale mnohem důležitější, než tyto hrdiny chápat, je to, abychom na ně nikdy nezapomněli. ČEST JEJICH PAMÁTCE!


Text: Pim Burger


Zdroje: Vojenský ústřední archiv Praha, Národní archiv Praha,

Vložil: redakce
Publikováno: 12. 09. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 2Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 42
Diskutovat ke článku.