Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Psychotesty - negativní
včera | HAFHAF: Určitě bych se odvolal, může to vést ke změně...
Drogová minulost=stopka k přijetí do služeb. ...
3 dní | HAFHAF: Při nespokojenosti s výsledkem psychotestu je...
Zákrok v mateřské školce
5 dní | HAFHAF: Výstřely při raně jistoty byly a budou … od t...
Mám se přidat mezi vás? - poslední otázky...
11 dní | SUI: Cau, ja slouzim na dopravce. A urcite mam vic...
Výcvik policistů v Praze
11 dní | HAFHAF: REPLY:TRNKALINKA:73800-1:2023-03-16 11:11:59:...
Jízdní policie, prosím poraďte.
14 dní | PETR-KLINOVSKY: ???...
Ze 6tt do 5tt
15 dní | BEN: Hodnocení nepotřebuješ...
PEO Praha, - Pohotovostní eskortní oddělení P...
19 dní | HAFHAF: PEO v Praze řeší policejní cely (taková hra n...
operativní dokumentace - klady/zápory,,,pro a...
05. 03. 2023 | HAFHAF: REPLY:NOBODY:73780-1:2023-03-04 20:42:09: Per...
MOP Dejvice
01. 03. 2023 | COFFY-J: Kluci je to 24ka pak jeden den volno, pak 24k...

Přepadení obce Tisá

Štábní strážmistr Zelinger přišel při dobývání Tisé o obě nohy
V roce 1933 v sousedním Německu převzal moc Adolf Hitler a nad Evropou se pomalu začala stahovat mračna války. Prvním státem, který měl být pohlcen nacistickou mašinerií, bylo Československo. Již dost napjatá situace se vyhrotila na podzim 1938, když po Hitlerově proslovu v Norimberku 12. září 1938 vypuklo v československém pohraničí ozbrojené povstání německého obyvatelstva proti pražské vládě. Na odpor se jim tehdy postavila pouze hrstka četníků, policistů, finančních strážníků a vojenských záloh, sdružených do Stráže obrany státu.
Štábní strážmistr Zelinger přišel při dobývání Tisé o obě nohy | Foto: Archiv Jana Vondráčka

Když povstalci – většinou příznivci Sudetoněmecké strany (SdP) Konráda Henleina – zjistili, že bez podpory nacistické Třetí říše s českými četníky, policisty a financi příliš nepořídí, začali houfně prchat přes nedostatečně zabezpečenou hranici, aby zde pod vedením důstojníků SS (Schutzstaffel – ochranný oddíl) a SA (Sturmabteilung – útočný oddíl) vytvořili takzvaný Sudetoněmecký Freikorps. Vyzbrojeni automatickými puškami a granáty se pak tito českoslovenští občané vraceli do vlasti, aby organizovali nové útoky na četnické stanice, oddělení finanční stráže, pošty a jiné státní úřady.


V Tisé vypukly nepokoje 22. září poté, co asi 200 ozbrojených henleinovců okolo 17. hodiny přepadlo nejdříve místní četnickou stanici a poštu, později se stejné „pocty“ dostalo i oddělení finanční stráže. Během povstalecké akce byli mimo jiné zajati a na poštu odvlečeni velitel tisské stanice vrchní strážmistr Josef Veselý, dozorci finanční stráže Jindřich Sedláček a Jan Vopelka nebo pošmistr František Valek.


Kolem 20. hodiny začala odvetná akce příslušníků Stráže obrany státu, posíleného ještě o vojenský asistenční oddíl. Přepadové skupiny, složené především z příslušníků četnictva, se na Tisou vrhly ze všech stran, přičemž nejprudší boje proběhly na hřbitově a u kostela svaté Anny. V divoké přestřelce, při níž bylo použito i ručních granátů, zasáhla štábního strážmistra Františka Josefa Zelingera, velitele jednoho z útočících družstev, střepina do kolena, přičemž velení družstva musel převzít strážmistr Jan Vondráček. I přes obrovskou odvahu útočících četníků a vojáků se celou obec z područí nacistů podařilo vymanit až kolem 23. hodiny, přičemž většina útočníků zmizela za hranicemi.

Fotografie četníků a finančních strážníků ze cvičení Stráže obrany státu v dubnu 1938 Vzácná fotografie strážmistra Jana Vondráčka se štábním strážmistrem Františkem Josefem Zelingerem na stanovišti SOS v tisských lesích - v příbytcích ze dřeva přežívali příslušníci SOS od 21. dubna až do konce září 1938 Fotografie četníků z Tisé spolu s příslušníky státní policie pravděpodobně z Podmokel Ne vždy byly vztahy mezi Čechy a Němci napjaté - nebylo výjimkou, když přátelé z řad německé finanční stráže či četnictva varovali české četníky před hrozícím nebezpečím Velice zajímavá fotografie tisských četníků s příslušníky německého četnictva a dvěma muži s hákovým křížem na rameni - vzhledem k faktu, že v ČSR bylo nošení hákového kříže zakázáno, jedná se buď o foto z německého území nebo o příslušníky SA či SS, kteří na konci 30. let zesilovali ochranu německých hranic Strážmistr Jan Vondráček pravděpodobně s velitelem tisské stanice vrchním strážmistrem Veselým Strážmistr Jan Vondráček


Zajímavou dohrou tohoto puče se stala reakce tiského starosty Hibsche, jenž byl sice členem SdP, ale dle zprávy Dr. Macka z Děčína „ke své újmě“ vydal dne 24. září 1938 na stroji psanou obecní vyhlášku, která zakazovala jakékoli vyvěšování hákových křížů a vlajek SdP pod trestem zapálení domu, zákaz nošení odznaků SdP pod trestem zastřelení, zákaz srocování lidí v místech, kde se střílí pod trestem zastřelení, zákaz chození po ulici více jak dvou osob, zákaz nošení zbraní pod trestem zastřelení a zákaz překračování státní hranice s výjimkou starců, žen a dětí – a to pouze v případě nouze. Okresní úřad takovou vyhlášku samozřejmě zrušil ihned, jakmile se o ní dozvěděl. Bohužel to nebylo dostatečně rychle, aby na ní nezareagovala nacistická propaganda, která tak získala další „důkaz“ o krvelačnosti československých úřadů.


Ačkoliv se klid a pořádek v Tisé nakonec obnovit podařilo, jednalo se pouze o vítězství Pyrrhovo, jež trvalo pouhých osm dní, než veškerou snahu a sebeobětování příslušníků Stráže obrany státu do země zadupal Mnichovský diktát. O to více si dnes musíme vážit odvahy těchto statečných mužů, kteří pro svou vlast neváhali obětovat i vlastní život. Čest jejich památce!

Zdroj:

Národní archiv Praha
Vojenský ústřední archiv Praha
Archiv Jana Vondráčka

Vložil: Pim Burger
Publikováno: 21. 09. 2011


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 14
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio