Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
5 dní | AF13: 38 let to neni bezny uchazec o sluzbu u PCR.....
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
9 dní | VETERAN2: Nábor vyučených jsem zažil dvakrát. Celkem v...
MÁ POLICEJNÍ SVÁTOST SMÍŘENÍ
17. 12. 2017 | SPATNEZKUSENOSTI: Souhlasím. Až na rádoby JUDr komorouse. Měl j...
Nošení nožů v Německu
16. 12. 2017 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:BOMILDA:68796-1:2017-12-12 11:29:11: Do...
Benefiční kalendář olomoucké zásahovky podpoř...
09. 12. 2017 | TRNKALINKA: Pánové a dámy, loňský kalendář byl mimořádně ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
02. 12. 2017 | VETERAN2: REPLY:PETR-KLINOVSKY:68780-1:2017-12-01 22:22...
Policie ČR představila nové náborové vizuály...
15. 10. 2017 | KUBIK123: Toto je nic moc. ...
SOUTĚŽ O NEJLEPŠÍ AMATERSKÉ POLICEJNÍ NÁBOROV...
19. 09. 2017 | RV: Nalákáme lidi pěknou náborovou kampaní a pak...
Stravování policistů během nočních směn...
29. 08. 2017 | DAX: Stravovací poradce řezník Jíra doporučuje jak...
POLICEJNÍ HON NA VODÁKY, NEBO BEZOHLEDNÉ OCHM...
16. 08. 2017 | SANTIAGO-SAN: REPLY:TAHAC:68408-1:2017-08-13 07:10:29: Díky...
Stravne u PČR při službě mimo pravidelné prac...
6 hodin | APEP: REPLY:GHOST-COP:68971-1:2018-01-20 13:05:24: ...
Má dnes vůbec nějaký smysl hlásit se k PČR?...
včera | JOE: Osobní zkušenost je bohužel nepřenositelná. U...
Zapomněl jsem na něco?
3 dní | AF13: Otázka s ohněm je tam proto, že si pak lidé z...
Prosím o rychlou radu, moc by mi to pomohlo
4 dní | GHOST-COP: REPLY:AF13:68949-1:2018-01-15 13:50:07: To mě...
Otázky u Psychotestů k PČR
4 dní | GHOST-COP: Staré vlákno koukám... Ale něco přidám. U otá...
Od nového roku náborový příspěvek?
5 dní | ARMYN: REPLY:KERTO:68951-1:2018-01-15 18:49:42: ...
Psychotesty - rozdíl mezi městskou policií a ...
5 dní | PETR-UVAHAT: K městské policii se lze hlásit hned... ...
Nárok na výsluhový příspěvek
5 dní | PETR-UVAHAT: Ne, bohužel nástupem zpět do služebního poměr...
strach z vody
5 dní | BLEDYY: ZOP Holesov se plave jednou. 100 m na cas (2 ...
matka-schizofrenička
8 dní | GHOST-COP: To by snad mělo být v pohodě, ale otázka je, ...
Fyzicke testy
30. 11. 2017 | DZULIE:

12. 03. 2017 | MIA:

Čárky, čárky a zase čárky

Ilustrační
Je téměř pravidlem, že týrané dítě se v dospělosti samo stane tyranem. Jako by to platilo i u Policie ČR.  Kde je ze strany policejních funkcionářů vyvíjen na řadové policisty extrémní tlak, tam se občan s příliš vstřícným jednáním policistů nesetká.  Kdo za to může? Viník je dlouhá léta znám. Říká si: „Čárkový systém“.
Ilustrační | Foto: Lukáš Heinz

Čárková obluda VS Community policing


V současné době je vysokými policejními funkcionáři propagován termín: „Community policing“.  Co to vlastně je?  Zjednodušeně se dá tento pojem definovat, jako úzká spolupráce mezi občany a policisty, založená na důvěře. Tato spolupráce probíhá v rámci malých regionů. Aby taková spolupráce fungovala, je nutné, aby policisté perfektně znali místní komunitu a prostředí.  K tomu je zapotřebí spousta času a trpělivosti.


Z pohledu některých funkcionářů je tu ovšem další nepřekonatelný problém.  Community policing se nedá čárkově vykázat.  Mnohdy to tedy dopadá tak, že policisté určeni pro navázání kontaktů s veřejností, jsou zavaleni množstvím jiné práce, kterou je možné takto vykázat.

carky-jpg.jpg

Čárkový netvor opět útočí


Ačkoliv se Policie ČR snaží být moderním, evropským, policejním sborem, nedaří se ji zbavit se některých zlozvyků z dob dávno minulých.   Tou pomyslnou koulí na noze Policie ČR, je nesmyslný čárkový systém, který oficiálně ani neexistuje.

Jistě lze podotknou, že ještě nikdo nic jiného v naší zemi nevymyslel. Jistě, i v jiných zemích fungují podobné systémy hodnocení.  Tady ovšem přichází to slovo, „PODOBNÉ“. Ve skutečnosti jsou v moderních policejních sborech systémy hodnocení založeny na tom, že přímý nadřízený velmi dobře zná schopnosti a aktivitu svých podřízených a čárkové hodnocení je pro něj pouhým orientačním údajem.


U Policie ČR bývá čárkové hodnocení prvním a většinou jediným ukazatelem výkonnosti jednotlivých policistů a policejních oddělení.  Někteří funkcionáři zašli až tak daleko, že zavádějí na svých odděleních jakési kreditní systémy.  Policista musí splnit patřičný počet vybraných pokut, předvedených osob, kontrolních lístků, aby tak splnil požadovaný počet kreditu.  Celé hodnocení policistů je tedy založeno pouze na represivní činnosti vůči občanům.


Funkcionář tak donutí pracovat policisty, kteří by jinak vyvíjeli minimální činnost.  V policejní hantýrce se jim říká: „NETÁHLA“.  Na druhou stranu znechutí policisty, kteří si policejní práci představovali jinak, než jako sázení pokut a vypisování kontrolních lístků.


Pokud by ovšem vedoucí funkcionář znal schopnosti a aktivitu svých podřízených jinak, než jen z počtu čárek na konci služby, mohl by se zaměřit pouze na podřízené, kteří evidentně nemají zájem být příliš aktivní.  Policisté, kteří si představují policejní práci jako servis a pomoc občanům, by se tak mohli realizovat jiným způsobem, než počtem udělených pokut.Může to můj šéf dělat jinak?


Velice zajímává otázka, kterou je nutno si položit ještě před tím, než svoje šéfy začneme posílat do horoucích pekel.

Bohužel čárkový systém je u Policie ČR natolik zakořeněný, že i funkcionář, který by chtěl své podřízené hodnotit jiným způsobem, narazí opět na nezlomnost onoho čárkového systému.


Funkcionáři jsou opět hodnoceni svými nadřízenými podle toho, kolik čárek vykáže to či ono policejní oddělení.  Policejní funkcionář, který by se vzepřel čárkovému systému, sám sebe odsuzuje k záhubě.  V současné době tedy záleží jen na individuálním přístupu jednotlivých policejních funkcionářů. Zdali budou brát čárkový systém jako pouhou pomocnou berličku, nebo jako jediný směrodatný údaj.  Jde tedy o míru závislosti na čárkovém systému.


Je to začarovaný kruh, ze kterého není možné vypadnout. Jaký má ale čárkový systém vliv na fungování policie vůči občanům?  Stručně řečeno, velmi podstatný vliv.
Občané versus čárkový systém


Asi každému, kdo má pět pohromadě bude jasné, že policistu který musí za službu nasekat stanovený počet pokut, nebudou zajímat nářky obyvatel v jeho rajónu. Ale zcela jistě ho bude zajímat, že paní Nováková z vedlejší ulice špatně zaparkovala.  Místo řešení svého problému se tak občan dočká ze strany policistů spíše represe.


Řadový občan ovšem nemá nejmenšího tucha, že existuje čárkový systém, kterému je nucen se policista podřídit.  Jeho frustrace je tak směřována nikoliv proti lidem, kteří čárkový systém preferují a zneužívají jej, ale opět vůči řadovým policistům. Rozhodně však na takových vztazích nelze budovat důvěru, natož mluvit o pojmu Community policing.


Češi ovšem patří k národu, který ze rozhodně příliš nezajímá o to, na jakých principech funguje jejich policie.  Řadový občan má totiž zcela mylnou představu, že zodpovědnost za fungovaní policie nese „JEN“ její vedení.  To je všeobecně tradovaný omyl.

Policie je institucí, která je určena k tomu, aby sloužila občanům a chránila jejich práva.  Kdo bude policii řídit a jak, rozhodují zástupci ZVOLENI OBČANY této země.  Pokud tedy policie nefunguje tak jak by měla, je část zodpovědnosti za tento stav na každém jednotlivém občanu České republiky. A pokud se občané České republiky nezajímají o stav své policie, nemohou se pak divit, že nefunguje podle jejich představ.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 08. 04. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 8Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 55
Diskutovat ke článku.