Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Wachpolizei – saská odpověď na migrační krizi...
20. 03. 2018 | PETR-KLINOVSKY: REPLY:VETERAN2:69188-1:2018-03-18 22:15:46: K...
Výsledky
2 dní | VF527: Dobry den taky se chci zeptat do kdy přijdou ...
Odvolání.. psychotesty 2019
2 dní | SLEEPY8: Ahoj všichni , tak včera 11.10 mi došel dopis...
Zop 1
2 dní | CLIFF: * sorry za preklepy. Jeste pro autora. Byl j...
ZOP - Stráž pod Ralskem
5 dní | KALASNIKOV: Zdravím, chci se zeptat, je tu někdo kdo bude...
Matice,kostky, paměť, výběr obrazců
9 dní | GODSPLAN: Na těch stránkách se píše, že abys zvládl tut...
důležité paragrafy
10 dní | AF13: Hele borci, co dát klepeta i tomu oznamovatel...
Vězeňská služba Velké Přílepy
12 dní | NOBODY: Mateřská školka, takže to mám chápat tak, že ...
Psychotesty Liberec
20 dní | SLEEPY8: Ahoj kpolici.epsychotesty.cz **...
Mobilní jednotka cizincké policie
20 dní | POLDICEK: REPLY:AF13:70635-1:2019-09-05 21:33:00: Mel...
Praxe v oboru na SŠ
22. 09. 2019 | GODSPLAN: Ahoj, studovala jsem ten samý obor a pravdou ...

Když panbůh dá i pomáhat

ilustrační
Je už kolem 4. hodiny ráno, venku je mlha jak od Rákosníčka a asi 6 °C.  Když člověk vyleze z auta, tak vítr srazí teplotu téměř na nulu. Sloužíme noční na venkovským obvodě v Horní Dolní.  Parťákovi už padaj krovky a já točím volantem už tak nějak zpaměti. Vlečeme se 20 km/h rajónem a nikde se nic nehne.  Najednou ve vysílačce slyším svojí volačku, operák chce asi protáhnout  vlny: „Hele, jeď do Horní,  válí se tam na chodníku nějakej chlap,  dej mi pak vědět“. „Rozumím, jedem tam,“ odpovídám. Vím, že tam byla nějaká merenda, tak to bude jeden z těch místních alkáčů.
ilustrační | Foto: dakr-tv

Po příjezdu na místo vidíme chlapa, kterej je do půl těla svlečenej a bosej. Košili má namotanou okolo nějak divně zkroucený nohy. Vystoupíme, abychom se na něj mrkli. "Kdyžtak ho odtáhnem domů,  myslím, že bydlí kousek od náměstí", povídá parťák.  Když k němu příjdeme, hned nás praští přes nos děsnej smrad. „On je snad posranej“ - a taky že jo.  Hnědej je až na zádech. „To je dobytek,“ konstatuje kolega.  Mám podobný názor, ale všímám si, že má okolo levý nohy omotanou košili a je patrný, že je pěkně nacucaná krví. Rty má modrý a klepe zubama jak žňová řehtačka.

„Počkej, mrknu se ti na tu nohu, co s ní máš?“ On jen zabručí, že spadnul na obrubník.  Ať ho prej  zvednu,  že to dopajdá domů. „To víš že jo, to ti tak baštím,“ pomyslím si. Vezmu gumový rukavice a při chabém svitu služební baterky začnu prohlížet tu jeho nohu.  Sundám košili, která je nacucaná krví a hned mě upoutá ukázková otevřená zlomenina holeně.

Kolegu posílám, ať zavolá záchranku a já kmitám pro lékárničku v autě. Marně se snažím vymyslet, co s tím jeho podchlazením. Přece přes něj nehodím bundu za pětilitr, když má h…o až na zádech. Stejně bych byl z tý kosy za chvilku tak tuhej,  že bych nebyl schopnej nic dělat. Nejsem pesimista, ale je mi jasný, že záchranka tu bude při dobrý vůli za půl hodiny.  Z města je to sem 25 km a mlha je, že by se dala krájet. Tak aspoň začnu řešit tu jeho nohu.

Z kufru auta vyndám autolékárničku, která je vyvedena v bílým kufříku se symbolem automobilky na deklu. Paráda, ještě je zabalená v celofánu,  aspoň v ní nic nechybí. Doběhnu k chlapíkovi, kterej už se pohybuje v nějaký úplně jiný dimenzi. Dloubnu ho pod čelist a on mě za to posílá někam. Otevřel  oči. „Sláva!“

Dám se do otvírání lékárničky. Po rozbalení celofánu a otevření víka zjišťuju, že na dně je naházeno pár drobností -„SAKRA!“ Snažím se najít nějaký sterilní čtverce k překrytí tý rány. „Bingo, mám je!" Dva miniaturní čtverečky o velikosti 5x5 cm a tloušťce papíru. Kolega zatím hledá po okolí nějakej hadr na přikrytí, zatím bezvýsledně. Já doufám, že po otevření hotového obvazu č. 4 najdu na jeho těle luxusní pevný a pohyblivý polštář, který použiju k překrytí rány. Ejhle, po roztržení obalu nalézám obinadlo, na kterém se stydlivě krčí čtverec stejné kvality, jako byly ty na krytí.  Rezignuju na nějaký obvazování a celý obvaz naskládám na krvácející ránu. Pak si vezmu z lékárničky trojcípák z kosmickýho materiálu a šetrně  to všechno přichytím k noze.

Klekám k hlavě toho maníka a snažím se s ním mluvit. Střídavě se pohybuje na hranici vědomí a limbu. Asi po dvaceti minutách vidím, jak mlhu krájí modrej stroboskop. Pomyslím si něco o sebevrahovi, ale pak už jen s díky sleduju příjezd oranžovýho auta.  Ven vyskočí řidič se záchranářem a chlapíka společnýma silama zabalíme do termoizolačky.  Po  zadlahování vakuovkou ho naložíme na nosítka a strčíme do sanitky, kde je útulný teplo.

Ještě než odjedou, strčí mi záchranář do ruky nepatrnej balíček s termoizolačkou se slovy: „Pro příště“. Když sanita odjíždí z místa, snažím se přijít na to, jestli jsme tady skutečně pomáhali a chránili.  No, každopádně chránili. Maníka nikdo neokradl, ale pomoc, ta by se určitě dala ještě vypilovat.

 

Pointa:

 

Příběh není přesně podle skutečnosti. Kdo z vás se do podobné situace ještě nedostal, může se považovat za šťastného.  Policie jako složka na hrotu IZS ve většině případů přijíždí na místo nějaké mimořádné události jako první.

Obzvláště u nesrozumitelných nebo pochybných tísňových volání, právě s požadavkem na jejich prověření. A co když se z takové zprávy vyklube člověk, který potřebuje nutně poskytnutí první pomoci?

No, ruku na srdce, kdo absolvoval po ZOPce nějaké další školení? A co se týče vybavení, je naprosto jasné, že nebude úplně ideální. Vlastně v současné době policie používá pouze standardní vybavení,  které je stejné, ne-li někdy horší, než vybavení běžného motoristy. To asi není dobře.

Jeden z příkladů z mnoha: Operační pošle hlídku OHS nebo PMJ na opilce spícího v parku. Jasná rutina, ale co když se z něj vyklube člověk se zástavou základních životních funkcí?  Jak to asi vypadá, když se policista snaží postiženého rozdýchat pomocí nějaké roušky z autolékárničky, která se po druhé sérii vdechů rozpadne, přičemž se snaží marně vzpomenout, jak se vlastně provádí nepřímá masáž srdce a kolik má být opakování?

Naprosto rozdílně vypadá, když hlídka po tomto zjištění vytáhne z kufru auta brašnu s profesionálními prostředky první pomoci, která obsahuje obličejovou resuscitační masku a samorozpínací vak (tzv. ambuvak). Na konkrétním místě na brašně má napsáno 30 stlačení hrudníku ku 2 vdechům, nebo každý rok absolvuje proškolení z první pomoci. (Pro ty, co to nevědí, v roce 2005 nastala změna oproti předchozím 15:2 a jejich alternativám podle počtu zachránců a stáří zachraňovaného). Nehledě na vlastní bezpečnost zachránců, kteří nejsou pak ohroženi přímým kontaktem se zachraňovaným a strachu z nakažení přenosnou chorobou.

Tak snad někoho napadne, že při investicích z fondu P1000 bude alespoň opravdu pro ty prvosledové útvary (OHS, PMJ, ODN, venkovské OOP) nakoupeno kvalitní vybavení pro poskytnutí PP, místo dvou mikrovlnných trub a  tří rychlovarných konvic.

 

 

Text: Martin Bartl

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 17. 10. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 22
Diskutovat ke článku.