Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
2 dní | CRACKY: To odvolání je potřeba? Není nějaká jednoduší...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
3 dní | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
8 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
8 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
16 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
16 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
16 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
16 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
18 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
19 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Petr Lessy bude ještě dnes jmenován do funkce policejního prezidenta

Plk. Mgr. Petr Lessy
AKTUALIZACE 24. 1 . v 14:05 NA KONCI ČLÁNKU | Premiér Petr Nečas dnes po setkání s Petrem Lessym oznámil, že i přes trvající výhrady k výběrovému procesu nebude bránit jeho jmenování do funkce. Lessy bude jmenován policejním prezidentem ještě dnes v 15 hodin.
Plk. Mgr. Petr Lessy | Foto: mvcr.cz

Ministr vnitra Radek John dnes na tiskovém brífinku oznámil, že komise, složená za účelem posouzení jednotlivých uchazečů o funkci policejního prezidenta, doporučila jmenování současného náměstka ředitele správy Jihomoravského kraje Petra Lessyho.

Ministr John na tiskové konferenci rovněž řekl, že nebude říkat další podrobnosti o průběhu výběru a že o něm budou mlčet i jednotliví členové komise. Lessy se, stejně jako ostatní kandidáti, podrobil psychologickému testu a před komisí hovořil o své koncepci práce policie. Podle Johna se jeho navrhované kroky ve většině kryjí s protikorupční strategií, jíž dnes projednala a schválila vláda.  Jeho vize překlenutí neuspokojivé finanční situace v roce 2011 a vize, co s policií do budoucna, prý většinu komise přesvědčila, že je nejvhodnějším kandidátem.

S Lessym již hovořil a podle jeho slov se shodli "na tom, že musí zajistit nezávislost policie, zabránit únikům z vyšetřovacích spisů, on (Lessy) současně říká, že je třeba zajistit sdílení informací mezi útvary s celostátní působností, synergické efekty." Zmínil také, že Lessy bude mít za úkol udržet trend klesající kriminality a vysoké objasněnosti.

"Bylo to velmi náročné. Otázky byly na tělo," řekl Petr Lessy serveru iDNES.cz. "Bude to vlastně krizové řízení a půjde o přežití policie," přiblížil Lessy, jak si představuje svou práci v tomto roce.

Už včera proběhlo první jednání komise, kdy zamítla žádost o přeřazení dosavadního náměstka policejního prezidenta Ivana Bílka i současného náměstka ministra vnitra Viktora Čecha.

Jmenování může zkomplikovat premiér

plk. mgr. Petr Lessy

Narozen v roce 1964, u policie od roku 1990.
Vystudoval Policejní akademii ČR.
Do čela policie přichází z pozice náměstka pro vnější službu ředitele KŘ Jihomoravské policie.
Dříve sloužil jako vedoucí ÚO Frýdek-Místek, jako vedoucí odboru služby pořádkové policie či jako náměstek pro vnější službu v Severomoravském kraji.
Svou motivaci stát se policejním prezidentem zdůvodnil tím, že je to poprvé, co se otevřela možnost ucházet se o tento post ve výběrovém řízení a z pohledu kariérního řádu je to logický krok.
Důležité podle něj je, aby vrcholný policejní manažer měl jasnou vizi, kam policii směřovat. Svou koncepci směřování policie se chystá představit do 30 dnů.

Podle koaliční dohody má jmenování policejního prezidenta odsouhlasit premiér; jeho stanovisko k závěru výběrové komise zatím ale není známé. Radek John nicméně považuje postoj komise za závazný a na tiskové konferenci jmenování Petra Lessyho podmínil pouze jeho rozhodnutím funkci přijmout.

Reakce politiků jsou zatím spíše smířlivé. "Jde o verdikt výběrové komise, v níž jsme nezasedli, takže těžko můžeme posoudit, zda byl výběr objektivní. Ale musíme věřit tomu, že byl. Věřím, že všichni členové výboru budou rádi, když všechny politické hrátky kolem výběru nové policejního prezidenta přestanou a ten člověk bude mít možnost, ne se obhajovat, ale začít pracovat a policii skutečně vést," komentoval výběr Lessyho předseda Výboru pro bezpečnost František Bublan (ČSSD) pro ČT24.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík se rovněž přimlouvá, aby premiér Petr Nečas schválil Lessyho v nejvyšší policejní funkci: "Domníváme se, že je plným právem ministra vnitra nominovat na policejního prezidenta, koho uzná za vhodné, tak, jako třeba bylo plným právem ministra spravedlnosti jmenovat do funkce nejvyššího státního zástupce, koho on považoval za nejvhodnějšího."

Čeká se tak na postoj premiéra a ODS.

AKTUALIZACE: Premiér má stále pochybnosti o zákonnosti výběru. Čeká na osobní setkání s ministrem

Premiér Petr Nečas na tiskovém brífinku k výběru Petra Lessyho prohlásil, že jeho pochybnosti trvají - a to jak o souladu výběrového řízení se služebním zákonem, tak i o transparentnosti výběru.

Konkrétně výběrovému řízení vytýká jeho předčasné vyhlášení ještě předtím, než bylo rozhodnuto o žádosti náměstků PP o přeřazení. "Musím mít jistotu, že zákon nebyl porušen a že nedojde například k soudnímu zpochybnění - a tuto jistotu nemám", řekl premiér.

Kromě toho zpochybňuje i složení komise - nepovažuje za vhodné, aby podřízení vybírali svého budoucího nadřízeného. Potvrdily se podle něj obavy, že podmínky výběru "byly vedeny snahou dosadit do funkce policejní prezidenta předem vybranou osobu". O Petru Lessym se totiž spekulovalo jako o favoritovi Radka Johna už před několika týdny.

"Definitivní názor na tuto otázku sdělím, až bude jasno o zákonnosti celého postupu a poté, co si o celé věci osobně promluvím s ministrem vnitra", uzavřel premiér.

AKTUALIZACE 24.1. V 14:05: Premiér nebude vetovat jmenování Lessyho policejním prezidentem

Dnes po poledni se na Úřadu vlády sešel premiér Petr Nečas s Petrem Lessym, kterého komise MV určila jako nástupce Oldřicha Martinů v křesle policejního prezidenta. Na tiskovém brífinku po setkání, které trvalo asi hodinu, Nečas řekl, že nebude bránit jmenování Lessyho, a to navzdory tomu, že jeho pochybnosti o tom, že celý proces výběru byl v souladu se zákonem, stále trvají. Současně řekl, že obsah rozhovoru nebude komentovat, protože se jednalo o důvěrné jednání - a pouze prozradil, že se s Lessym shodli na tom, že je zcela zásadní, aby nový prezident zabránil únikům z vyšetřovacích spisů. Dodal, že se tak rozhodl hlavně proto, že nechce otázku nejvyššího šéfa policie dále politizovat, a také proto, že vláda má před sebou reformy, a proto nemůže ztrácet síly výběrem policejního funkcionáře.

Podle informací České televize má ve tři hodiny na Ministerstvu vnitra Radek John jmenovat Petra Lessyho do funkce policejního prezidenta.

Vložil: redakce
Publikováno: 19. 01. 2011


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 79
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio