Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
včera | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
5 dní | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
10 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
10 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
18 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
20 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
20 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Marihuana a řízení

ilustrační
V poslední době se poměrně často stává, že při doprávní kontrole řidiče, výjde orientační test na přítomnost THC jako pozitivní.  Přesto následné lékařské vyšetření spojené s odběrem moči a krve přítomnost THC neprokáže. O tuto problematiku jsem se začal zajímat a tak se mi do rukou dostalo jedno z loňských vydání časopisu Reflex, kde autor toto téma velmi podrobně rozebírá.
ilustrační | Foto: internet

V článku jsou také citovány názory lékařu, včetně výsledků praktických pokusů. Autorem je redaktor časopisu J. X. Doležal. Spojil jsem se s ním a požádal jej o příspěvek pro náš server v souvislosti s výše uvedenou problematikou. A zde je výsledek:

 

Marihuana je droga, jejíž nejdůležitější účinnou látkou je delta9-tetrahydrocannabinol, zkráceně THC. Osoba pod vlivem THC není způsobilá k řízení motorového vozidla.

Policejní testy na přítomnost marihuany v těle řidiče, kterými je PČR vybavena v několika typech, neměří, zda je řidič pod vlivem marihuany, ale to, zda v poslední době marihuanu požil. Nereagují totiž jen na přítomnost THC, ale i jeho zbytků, na které se v těle proměnilo. Tyto zbytky - metabolity - nemění způsobilost osoby řídit motorové vozidlo. Osoba, která má potivní výsledek na marihuanu v orientačním testu, proto nemusí pod vlivem marihuany opravdu být. Zda má řidič v těle THC, zjistí až odborný rozbor krve (odborně plynová chromatografie).

Hladina THC v krvi se udává v miliontinách gramu - nanogramech - na mililitr krve. Pokud má řidič v krvi 1 - 10 nanogramů, orgány činné v trestním/přestupkovém řízení obvykle řeší věc jako přestupek. Je-li hladina THC v krvi řidiče vyšší než deset nanogramů na mililitr, bývá to vyhodnoceno jako trestný čin. Soudy za řízení pod vlivem THC (pokud byl řidič pouze přistižen policejní kontrolou, ne pokud zavinil dopravní nehodu) větčinou trestají rokem či dvěma lety vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

Odbourávání THC závisí na tom, zda jde o každodenního uživatele nebo o osobu, která kouří marihuanu jen výjimečně.

Výjimečný uživatel odbourá všechno THC do 5 - 12 hodin po poslední marihuanové cigaretě a bude tedy způsobilý k řízení motorového vozidla po 12 hodinách. Přesto ještě několik dní bude policejní orientační test ukazovat přítomnost marihuany v krvi řidiče.

Pravidelný uživatel bude mít bezprostředně po požití drogy asi 20 nanogramů THC na mililitr krve. Po čtyřech či šesti hodinách ale už jen pět či šest. Ale ty tam bude mít i po dvanácti dnech abstinence od marihuany. Jde o zbytkové THC. Jeho tělo je totiž THC prosyceno a látka se průběžně ve velmi malých dávkách vylučuje do těla. Zbytkové THC v krvi každodenního uživatele ve skutečnosti nijak neovlivňuje jeho schopnost řídit motorové vozidlo, protože je na THC zvyklý - má návyk. Skutečně pod vlivem, tedy neschopen řídit motorové vozidlo, je jen 4 - 6 hodin po poslední dávce marihuany.

Koho testovat? Vzhledem k potřebě omezit řízení pod vlivem marihuany a zároveň k omezeným finančním i technickým možnostem PČR by měl policista vědět, které řidiče na přítomnost drog při namátkové kontrole otestovat. Neexistuje jednoduchý návod. Možností je několik.

Plošné kontroly - Vzhledem k rozšíření marihuany zvláště mezi mladými lidmi by plošné testování při každé silniční kotrole úplně zahltilo policii. Většina zachycených řidičů by ale v krvi - jak by ukázal drahý rozbor - měla pouze zbytky THC. Takže se nedopustili žádného přestupku a úřady jim vrátí řidičský průkaz. Proto tedy nemá smysl kontrolovat plošně.

Vzhledově nápadní jedinci (tetování, dredy, piercing, hlasitá hudba v automobilu) mohou policistu upozornit na možnost, že se jedná o uživatele marihuany, ale rozhodně nejde o spolehlivé vodítko. Navíc je pravděpodobné, že může jít o každodenního uživatele, který sice má nějakou nízkou hladinu zbytkového THC, ale ve skutečnosti pod vlivem drog není a neohrožuje bezpečnost silničního provozu.

Zmatenost a poruchy koordinace, lesklé oči, upovídanost či nápadné veselí řidiče jsou nejlepšími vodítky, kdy přichází čas na nasazení drogového testu. Zkušený policista samozřejmě dokáže vyhodnotit, zda se řidič chová normálně či podezřele. Stejně tak se může policista orientovat podle pachu marihuany, který je z dechu kuřáka po několik hodin cítit. Proto by základním orientačním vodítkem pro policistu, kdy sáhnout k drogovému testu, měl být jeho vlastní úsudek.

 

Autor:  Jiří X. Doležal, Reflex, psáno sponzorsky pro server policista.cz

Perex: Lukáš Heinz

Vložil: J X. Doležal, Reflex
Publikováno: 04. 04. 2013


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 29
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio