Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Dovolená na ZOP
5 dní | QUARESS: REPLY:JOE:74285-1:2024-06-17 08:32:17: Naopak...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
16 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...
What’s App+27673406922 ]] to get powerful mag...
19 dní | : BITCOIN & CRYPTO SCAM RECOVERY SPECIALIST...
Krátkozrakost a HLA-B27
25. 05. 2024 | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
hypertenze zdr. prohlídka
16. 05. 2024 | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
16. 05. 2024 | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...

Městská policie v Praze se změní. A pocítí to i PČR

Symbol konce jedné éry MP Praha?
Primátor Prahy Bohuslav Svoboda na včerejší tiskové konferenci představil základní obrysy jeho představy o budoucím fungování pražské městské policie. Nejde jen o prodej Hummerů, ale o mnohem zásadnější proměnu, která se má ve výsledku výrazně dotknout i činnosti státní policie. Zprávu z tiskové konference včetně videa proto přetiskujeme v plném znění.
Symbol konce jedné éry MP Praha? | Foto: mppraha.cz

Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda si nechal na základě údajů od Městské policie zpracovat její analýzu včetně oponentury. Výsledky analýzy ukazují, že Městská policie má značné rezervy v oblasti koncepčního rozvoje, vnitřní organizace, přímého výkonu služby, vnímání veřejnosti a protikorupčních opatřeních. Na jejím základě navrhuje primátor změny v uspořádání a práci Městské policie.

„Chci zamezit plýtvání, pořizování navzájem nekompatibilního vybavení, a naopak zajistit efektivní rozvoj při vynaložení pouze nezbytně nutných finančních prostředků. Městská policie už nesmí být extravagantní sbírkou strojů všech možných značek, typů, cenových kategorií a účelů použití,“ řekl primátor. „Městští strážníci nyní nevyužívají plný potenciál k výraznému zvyšování kreditu hlavního města Prahy a bezpečnosti v ulicích. Nesmyslně dublují výkon funkce například s dopravní policií. To ve svém důsledku znamená, že více jako 90 % své činnosti věnují řešení dopravních přestupků, ale přitom nejsou schopni zvýšit bezpečnost Pražanů a turistů v ulicích a efektivně bojovat s nešvary, kterými jsou pouliční prodej drog nebo kapsářství,“ řekl primátor. „Přítomnost strážníků v ulicích a zejména v rizikových lokalitách je nezastupitelná a nenahraditelná sebedražším technickým vybavením,“ zdůraznil primátor a dodal:„Přímá úměra mezi vyšším počtem strážníků a vyšší bezpečností v ulicích neplatí.“

„Chci zdůraznit, že nejde o kritiku běžných strážníků, ale o kritiku systému. Vylepšením systému a dodáním důrazu např. na situační a sociální prevenci chceme naopak zvýšit prestiž strážníků Městské policie. Ti nyní řeší celou řadu úkolů, které řešit nemusí a chybí potom tam, kde mají být – tedy v ulicích města,“ řekla Jana Černochová, poslankyně Parlamentu ČR.

„Městská policie doposud vůbec neprováděla analýzu bezpečnostní situace v Praze, ze které by bylo patrné, jaké druhy bezpečnostních rizik jsou nejvážnější. Musí vzniknout nová organizační struktura Městské policie s jednodušší řídící strukturou. Na základě toho chci vybrat zcela nového ředitele Městské policie, který bude mít na starost zpracování této struktury s uvedením všech řídících úrovní, abychom zamezili zdvojování funkcí a činností a začali konečně po tak dlouhé době řídit městské strážníku ku prospěchu Pražanů. V současné době je úřednický aparát Městské policie předimenzovaný. Dojde tedy k propouštění na úřednických postech. Na Městské policii proběhne personální a procesní audit na všech úrovních. Náš cíl je jediný. Viditelná přítomnost strážníků v ulicích, včetně jejich výrazného preventivního působení. Posledním, ale velmi důležitým krokem je vytvoření komplexního systému vnitřní kontroly, včetně nastavení účinných protikorupčních opatření jak při výkonu služby strážníků, tak při všech dalších činnostech organizace, s důrazem na zadávání veřejných zakázek a ochranu osobních údajů,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda.

Analýza zjistila, že dochází k duplicitě u samotných činností Městské policie, která má například svůj vlastní lezecký oddíl, potápěčský oddíl, odstraňuje včely nebo dokonce supluje čistě privátní sektor například kynologickou poradnou, provádí různá školení, nicméně podobné činnosti jsou běžně poskytovány soukromým sektorem, a to za úplatu. „Městská policie tu není od toho, aby se snažila suplovat záchranářskou činnost, ale má být v ulicích a zvyšovat bezpečnost Pražanů. Hlavním motivem je více strážníků v ulicích. Strážník tu není od toho, aby vypisoval pokuty za špatné parkování, ale aby zajišťoval bezprostřední bezpečnost Pražanů na ulici,“ řekl primátor.

„Navrhuji zavést systém mapy kriminality, kam musí být zahrnuty poznatky Městské policie, Policie ČR, případně pověřených pracovníků města. Pro obchůzkovou činnost budou preferovány tzv. cyklohlídky. Zároveň budu trvat na prohloubení přístupu tzv. „poznej svého strážníka“, tzn. více seznamovat veřejnost se strážníky působících v jejich domovské lokalitě,“ řekl primátor.

Město dle primátorovy koncepce musí spolupracovat s Ministerstvem vnitra na plánovaných úpravách zákona o obecní polici, o přestupcích a obcích. Všechny tyto zákony souvisejí se zajišťováním veřejného pořádku v obcích. Primátor chce po vzoru Plzně nebo Sokolova vytvořit novou koordinační dohodu s Policií ČR, která znovunastaví spolupráci mezi městským a státním bezpečnostním sborem. Dodnes nemá Městská policie a Policie ČR jasně vymezeny konkrétní formy a způsoby spolupráce, takže dochází k překrývání činnosti a jednoznačné neefektivnosti práce Městské policie na území hl. m. Prahy.

 

Zdroj: praha.eu

Publikováno: 25. 01. 2012


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 46
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio