Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
11 hodin | ELISKAP: REPLY:APEP:74271-1:2024-05-17 22:08:09: Taky ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
17 hodin | CODY: PS: taky znám holku co jí umožňili u ochrany ...
hypertenze zdr. prohlídka
včera | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
včera | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
11 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
12 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Nošení neprůstřelné vesty aneb jak na to …. díl první

ilustrační
 Tragická událost, při níž došlo 3.9.2008 v Chomutově k smrtelnému zranění zasahujícího policisty Romana Jedličky, rozproudila mezi členy policejního sboru a také mezi civilisty živou debatu, týkající se používání neprůstřelných vest policisty při službě.
ilustrační | Foto: Pavel Kučera

Zazněly zde názory jednak scestné – například, že policista porušil bezpečnost práce tím, že neprůstřelnou vestu neměl a tak zde není nárok na žádné odškodné ze strany organizace, tak i názory stále se opakující, jako že vesty nejsou, je jich málo, proč se místo zřizování recepcí raději nenakoupí podkošilové vesty a tak bych mohl pokračovat dále. Já se teď pokusím snad nezaujatě, z pozice řadového policisty tuto situaci zhodnotit.


Nemohu samozřejmě tvrdit, že je s neprůstřelnými vestami situace na všech útvarech a okresních ředitelstvích stejná. Třeba jsem zjistil, že na jednom nejmenovaném okrese probíhá veškerá střelecká příprava policistů z obvodních oddělení tak, že si přivezou ze svých základních útvarů neprůstřelné vesty, obléknou si je a jdou střílet na střelnici. Třeba u nás nic takového bohužel není.

 

Neprůstřelná šála 

 

U nás na ředitelství  je myslím neprůstřelných vest poměrně dost, na obvodních odděleních je mají po dvou kusech v každém hlídkovém vozidle a dalších kusy  uložené ve skladu na útvaru. Až sem je to v pořádku. Na druhou stranu se o vesty nikdo nestará, prostě se dva kusy hodily do auta a basta. Zažil jsem, když v autě byla neprůstřelná vesta velikosti S! Kdo tohle může koupit a poslat na útvary?


Já sám jsem spíše menší a ještě vcelku sportovní postavy a mám vestu velikosti XL. Ani ten nejmenší a nejhubenější kolega na oddělení tu vestu nemohl mít. Ten největší a nejsilnější měl zase vestu velikosti XL kolem krku jako neprůstřelnou šálu.


Velmi často se stává, že se odpovědný vedoucí či velitel brání vyfasování neprůstřelných vest ze skladu ředitelství na svůj útvar, neboť vychází z toho, že on sám vestu nepotřebuje, co kdyby se nějaká ztratila atakdále. Proto, žádejte vestu u svého velitele!

 

Nedejte na posměšky!

Kdysi dávno zde byl samostatný útvar PCO, jehož členové sloužili pouze noční a měli na starosti jen zásahy na narušených objektech připojených na PCO. Ve výbavě vozidla byly sice jen dvě neprůstřelné vesty, ale na každý zásah – ať šlo o kontrolu objektu nebo rvačku v restauraci se oblékaly. Bohužel si dotyční policisté vyslechli často uštěpačné poznámky či posměšky, nejen od civilních osob, ale kupodivu i od svých kolegů!


V tom bude asi ten náš národní povahový rys -  Švejkovina. Všechno řešit v klidu a v pohodě, však onose nic nestane... Ten kdo projeví iniciativu a vybočí z řady – vezme si na sebe vestu, stává se šaškem nebo bojánkem, tomu se budeme smát.


Na základě svých osobních zkušeností se domnívám, že volání některých příslušníků po podkošilových vestách, je zcela  zbytečné! Vím, že tyto vesty zde  také jsou, byly určeny pro kriminální službu ale neznám osobně nikoho, kdo by tuto vestu nosil !


Na základním útvaru, kde by příslušník musel mít tuto vestu třeba 12 hodin na sobě, musel by být opravdu velký nadšenec, aby to vydržel. Zvláště člověk potivého typu by si to užil, zejména v létě. Sice zde trochu pomůže tričko z Moiry, ale stejně je to dobrá cesta k vyrážce. Myslím, že většina policistů by měla pocit pozvolna opékaného kuřete.

 

Ideálně: tři vesty na auto

Nevěřím tomu, že se někdy dočkáme situace, že by každý policista dostal svoji neprůstřelnou vestu – stejně by ji asi tak 70 procent strčilo do skřínky a vyndalo po letech, kdy by se s propadlou životností vracela. Myslím si , že docela postačí, že v každém vozidle budou uloženy  tři – minimálně dvě – neprůstřelné vesty pro vrchní nošení, alespoň velikostí L a XL, které jsou nejvíce používané.


Tři vesty z toho důvodu, že často slouží tříčlenné hlídky, nebo dvoučlenná hlídka veze s sebou někoho dalšího. Také ze tří vest, pokud mají různé velikosti, se lépe vybírá ta správná, než jen ze dvou. Úplně ideální by bylo, kdyby stav těchto vest ve vozidlech , někdo pravidelně kontroloval, ale to už se pohybuji asi v rovině sci-fi.

 

Chraňtě sami sebe !

Jak ukazuje současná situace, brutalita pachatelů neustále stoupá, proto je na místě odhodit falešný pocit – mně se to stát nemůže, nemyslet si, že budu ve vestě pro smích a prostě do toho kufru vozidla dojít a vestu si VZÍT. Pravý profesionál (a to snad chcete být, ne ) se pozná podle toho, že dělá vše pro to, aby se ochránil a dokončil svůj úkol. Proto nedbejte na případné posměšky z okolí, chraňte si svůj život.  ( Tento odstavec není zamířen proti Romanu Jedličkovi, vážím si jeho hrdinství, kdy šel do zákroku, aniž MĚL možnost si vestu vzít. Jen chci napsat : Vy, kteří tu možnost MÁTE, vezměte si tu vestu.) 

 
V jakém případě si vestu vzít ? Co nejvíce, ideální stav by byl na každý, byť sebemenší zákrok. Co když půjdete do obchodního domu, na oznámenou drobnou krádež a pachatel zadržený ochrankou při spatření uniforem ve zkratovém jednání vytáhne pistoli a začne střílet? Že se to nemůže stát?  Jiný příklad, dostavíte se na oznámené domácí násilí, najednou manžel vytáhne pistolku ze šuplíku a už to bude lítat. To se také ještě nikdy nestalo?


Proto, aby se používání neprůstřelných vest stalo ve službě samozřejmostí a vesty se nosily a chránily nám život, musí se změnit ve sboru nálada směrem k tomu, že nošení vesty nebude projevem strachu a obav, ale normálním nošením ochranného prostředku, stejně jako zednící nosí na stavbě přilbu.


Ale tu náladu musíme změnit my, policisté. Tím, že ty vesty budeme opravdu používat co nejvíc.

 


Text a foto: Pavel Kučera

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 21. 09. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 26
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio