Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
včera | ELISKAP: REPLY:APEP:74271-1:2024-05-17 22:08:09: Taky ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
včera | CODY: PS: taky znám holku co jí umožňili u ochrany ...
hypertenze zdr. prohlídka
2 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
2 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
10 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
12 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
13 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Otevřená společnost založila policejní poradnu

Výsledky výzkumu STEM/MARK
Otevřená společnost, o.p.s. nedávno zahájila provoz online policejní poradny. Ta si klade za cíl pomoci občanům v situaci, kdy si nejsou jisti jak naložit se svými právy a povinnostmi vůči policii, tak právy a povinnostmi policie k nim.
Výsledky výzkumu STEM/MARK | Foto: Otevřená společnost,o.p.s.

Poradna byla vytvořena na základě výzkumu agentury STEM/MARK, ze kterého vyšlo najevo, že lidé jsou nejochotnější obracet se na policii o pomoc v případech dobré kriminality, u které má policie paradoxně dlouhodobě nejnižší objasněnost. Výsledky výzkumu Otevřená společnost a STEM/MARK představili na tiskové konferenci v Praze ve středu 24. června 2015.

Průzkum se týkal se ochoty veřejnosti kontaktovat policii v případě drobné kriminality a spokojenosti veřejnosti s prací policie. Jeho závěry dále ukázaly, že občané nejčastěji vyjadřují ochotu kontaktovat policii v případech osobní krádeže, krádeže jízdních kol či rozbitého okénka u automobilu. Většina veřejnosti je s prací policie spokojená, ale v případě nespokojenosti by si oficiálně na policejní postup stěžovala pouhá 4 % občanů.

„Průzkum potvrdil naši zkušenost, že veřejnost se nejčastěji dostává do kontaktu s policií v případě dopravních přestupků a méně závažné trestné činnost,“ říká k výsledkům průzkumu Martin Marek, manažer programu Policie jako služba veřejnosti.

 


V případě drobných přestupků by se lidé na policii téměř vždy obraceli v situacích, ve kterých hrozí, že by jim vznikla větší či menší osobní škoda - například při krádeži vlastního jízdního kola, krádeži peněženky, rozbitého okénka u automobilu atp. „Nezáleží nám však  jen na osobním vlastnictví, jsme vnímaví také ke svému okolí“, říká Lucie Žáčková ze STEM/MARKU. Více než 80 % lidí by vyhledalo služby policie, pokud by svou aktivitou mohlo pomoci cizímu člověku (nalezení cizí peněženky či pomoc nehybnému bezdomovci). Naopak v případě drobných přestupků proti veřejnému pořádku by se lidé na policii spíše neobrátili (typicky pokud by se jednalo o nalévání alkoholu nezletilým v restauraci, zjištění poškozeného dopravního značení či parkování cizího auta na chodníku). „V rozhodnutí kontaktovat policii hraje roli jak naše očekávání, tak předchozí zkušenost. Negativní zkušenost či malá důvěra ve vyřešení drobného přestupku naši ochotu vyhledat služby policii snižuje“, vysvětluje Lucie Žáčková ze STEM/MARKU.

Lidé policii nekontaktují právě proto, že podle nich policie v případě drobného přestupku stejně nic nepodnikne. Významnou bariérou jsou i obavy ze zdržení a ze starostí, které z kontaktování policie vyplynou. Neukazuje se, že by se lidé neobraceli na policii kvůli tomu, že by ji obecně neměli rádi. Tento důvod je podle výzkumu STEM/MARK zcela marginální.

„Ochota obrátit se na policii je paradoxně nejvyšší v případech dobré kriminality, u které má policie dlouhodobě nejnižší úspěšnost objasněnosti[1],“ komentuje výsledky průzkumu Martin Marek z Otevřené společnosti a dodává: Za varovné pro zlepšování policejní práce vnímáme existující bariéru pro podání oficiální stížnosti na činnost policie, pokud jsou s její prací občané nespokojeni. V průzkumu vyjádřilo ochotu podat oficiální stížnost na práci policie pouze 4 % respondentů“.

Exkluzivní výzkum pro Otevřenou společnost realizovala agentura STEM/MARK. Sběr dat probíhal od 27. do 30. dubna 2015 prostřednictvím internetového dotazování (CAWI). Výsledný soubor je reprezentativní vzorek internetové populace ČR ve věku 15-59 let podle pohlaví, věku, vzdělání a regionu. Velikost vzorku je 502 respondentů.

Otevřená společnost v návaznosti na výsledky průzkumu spustila projekt online policejní poradny, kterou naleznete na adrese: http://poradna.otevrenaspolecnost.cz/policie

 

 

 

Program Fond pro NNO podporuje projekt Rozvoj poradenství a monitoringu v oblastech přístupu k informacím a fungování policie. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

 

[1] Objasněnost vybraných trestných činů za rok 2014 v procentech: kapesní krádeže 6 %, krádeže jízdních kol 18 %, krádeže věcí z aut 10 %. Zdroj: www.mapakriminality.cz

 

 

Vložil: redakce
Publikováno: 11. 11. 2015


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 0
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio