Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Služební kynologie
4 dní | EARI: REPLY:MARTINANOV:74011-1:2023-09-18 12:48:05:...
Ty na OŘP III, já na PEO
5 dní | ORP3: Píšu komentář pro zviditelnění tématu....
Výkonové psycho testy k PČR 2023 Ostrava
8 dní | ELISKAP: Ahoj, sice jsem nedělala psycho v Ostravě, al...
PA - Garantované přijetí
9 dní | KAREL198: REPLY:MONOCAJT:74003-1:2023-09-06 09:33:33: Z...
Plzeňský kraj
10 dní | OPS: Děkuji ...
Kliky
13 dní | ELISKAP: REPLY:EARI:70599-1:2019-08-27 20:30:12: Ahoj,...
Jak si vybrat? Jít studovat? Jít pracovat?
15 dní | MONOCAJT: REPLY:VERBAMOVENT:73988-1:2023-08-27 19:01:00...
Průběh přijímacího řízení 2023
03. 09. 2023 | CODY: Základní útvary už ztratili chiméru mystické ...
UBYTOVNY v PRAZE
29. 08. 2023 | OPS: Ahoj, ještě jeden dotaz k ubytování. Jak to t...
Obvody pmj
28. 08. 2023 | HOMER: …...

POLICEJNÍ HON NA VODÁKY, NEBO BEZOHLEDNÉ OCHMELKY?

Člun SPS
Podle mnohých už policie neví, kde by lidi oškubala a tak si jako cíl bezdůvodné buzerace vybrala právě vodáky. Opravdu to tak je, nebo si prostě dotyční rejpalové vysvětlují věci po svém? Oslovil jsem tedy osobu nejpovolanější, ředitelku Státní plavební správy, paní Kláru Němcovou, a požádal ji o informace k této problematice.
Člun SPS | Foto: SPS

Jak to začalo

Z informací získaných od paní ředitelky Němcové vyplývá, že  podnětem a spouštěčem této akce, byly stížnosti samotných vodáků. Už v roce 2016 se na Státní plavební správu obrátilo několik spolků kanoistů a raftařů s žádostí o řešení velmi problematické situace na českých řekách, zejména v úsecích, které jsou využívány k plavbě nemotorových plavidel, tedy právě zmíněnými vodáky. Zatímco v minulosti byl tento sport doménou různých sportovních klubů, nyní se lodě ke sjíždění řek masově půjčují a jsou tak často užívány osobami bez znalosti pravidel, s o to však větší touhou si nevázaně užít.  A tak stále častěji dochází k bezohlednému chování právě na nesledovaných vodních cestách.


Jedná se o případy obtěžování ostatních vodáků bezohlednou plavbou, hlukem, ale zejména k bezprostřednímu ohrožení života samotných aktérů nebo jejich posádek, kteří s pocitem, že vše zvládnou, sjíždí nebezpečné jezy. Také dochází k ohrožování životního prostředí, házením různých odpadků a překážek do vodních toků.  Jak asi správně hádáte, většina zaznamenaných případů má souvislost s požíváním alkoholických nápojů během plavby. Nejsou zcela jasné statistiky, za kolika úmrtími způsobenými utonutím stojí právě alkohol, ale ani jeden takto zmařený lidský život nestojí za možnost vypít několik plechovek piva, nebo myslíte že ano?


Policie neřeší???

Policie ČR je často obviňována, že problémy řeší teprve, až dojde k tragédii. Tentokrát je to jinak a některým lidem se to opět nelíbí. Státní plavební správa s ohledem na své personální možnosti, oslovila Policii ČR, potažmo ředitele Služby pořádkové policie, plukovníka Martina Hrinka, aby byla podniknuta opatření, kterými by se neutěšená situace dostala pod kontrolu.

Pokud tedy někteří žehrají, že si nemůžou dát pivko už ani na lodičce, vězte dámy a pánové, že to není kvůli zaplnění státní kasy, tu totiž záchrana a léčení opilých osob stojí mnohem více, ale kvůli bezohledným ožralům, kteří z vody dělají bojiště a vymáhají právo silnějšího. Slepá spravedlnost pak dopadne na všechny, včetně těch co si opravdu dají jen jedno na osvěžení.


Stejný trest nepadá na všechny

Někteří lidé mají představu, že vodák, který si dá právě to jedno pivko na osvěžení je trestán stejně, jako agresivní na mol opilý hulvát. Tak to skutečně není. Většina přestupků se řeší ve správním řízení za zavřenými dveřmi úřadů a nikdo se příliš nechlubí výši sankce. Někteří lidé tak mají falešný dojem, že úřady nepřihlížejí k výsledku dechové zkoušky a dalším okolnostem. Opak je ale pravdou.

Pokud má přestupce hladinu alkoholu v dechu do 0,3 promile, přestupkové řízení se v drtivé většině ihned zastavuje. Tedy dotyčný nedostane sankci žádnou. Nicméně i v tomto případě je ze zákona nutné sepsat oznámení přestupku. Pokud je to od 0,3 do 1,0 promile, ukládají úřady spíše symbolické pokuty v řádech několika stovek korun. Pokud má ovšem dotyčný 1,0. promile a více, je ve velkém průšvihu a pokuty se v případě nemotorových plavidel mohou vyšplhat až k několika desítkám tisíc korun.  Odmítnutou dechovou zkoušku pak úřady považují za závažnou pohoršující okolnost a i člověk, který by jinak dostal symbolickou sankci, může být ohodnocen pokutou v řádech desítek tisíc korun.

 

Trocha paragrafu na okořenění

A nakonec trochu paragrafu, pro amatérské právníky a notorické kverulanty. Tak jako na silnici i na vodních cestách platí zákony. Provoz na vodních cestách se řídí zákonem č. 114/1995 Sb. O vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů, vyhláškou č. 67/2015 Sb., o pravidlech plavebního provozu a vyhláškou č. 42/2015 Sb., o způsobilosti osob k vedení a obsluze plavidel. Kanoe, kajak i raft jsou malým neevidovaným plavidlem a jejich vůdci účastníky plavebního provozu, pro které platí právními předpisy daná pravidla. Z toho jasně vyplývá, že zákaz požívání alkoholu nebo jiných návykových látek platí nejen pro vůdce motorových plavidel, ale i pro vůdce všech ostatních plavidel.

Pokud si půjčíte lodičku, nebo raft, pak si dobře přečtěte dokument, který podepisujete. Na něm se totiž zavazujete chovat se přiměřeně a ohleduplně tak, aby nedošlo k ohrožení plynulosti a bezpečnosti plavebního provozu a neohrozili jste životy, zdraví nebo majetek jiných uživatelů plavebních cest. A také je tam velmi čitelná formulka o zákazu požívání alkoholu a jiných návykových látek.


Bezohlednost není zdarma, platí se hodně

Jestliže má tedy někdo pocit, že by bylo fajn se ožrat jako vepř, ucpat několika větvemi jez, převrátit nějakou rodinku v kánoi dnem vzhůru, nebo udělat nějakému plavci brázdu motorovým skútrem na zádech, aby byla hustá legrace, měli bystě vědět, že vám hrozí pokuta ekvivalentní několika průměrným českým platům. No, a pokud při té švandě budete mít nějakou tu promili alkoholu v krvi, nebo si předtím dáte nějakého toho jointíka, padá vám na hlavu ještě zákon č.  65/2017 Sb. o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.  Za což vám jako bonus, hrozí další pokuta, až do výše 100.000 Kč, případně zákaz činnosti až na dva roky.


Závěrem

Všechny finanční prostředky vybrané za pokuty jdou do statní kasy. Dámy a pánové, zkuste se mnou chvíli zapřemýšlet. Pokud by skutečně měl někdo z policejního vedení potřebu buzerovat občany, jsou přece snazší a efektivnější způsoby, než houpat se při tom na policejním člunu.

Jak už kdysi řekl anglický filosof a politik John Stuart Mill: „Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého“. A lidé, kteří mají pocit, že se mohou chovat bezohledně, většinou na svou bezohlednost sami doplatí. Přeji šťastnou plavbu.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 02. 08. 2017


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 5
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio