Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Kariérní postup
3 hodin | TRNKALINKA: Parafrázoval bych svého nejlepšího učitele, j...
Trenér
9 hodin | TAYLOR: http://www.military.cz/special_forces/seal/se...
Leidenská mutace - trombofile
22 hodin | MUSICIANFIT: Já jí také mám, testy jsem dělal v Praze. Pro...
Studium na policejní akademii
včera | STRANIX: REPLY:AF13:72366-1:2021-02-28 20:21:27: Chápu...
Referent dohledu Celni sprava
2 dní | APEP: Pokud máš VŠ neměl by být problém se posunout...
ICP Mošnov
3 dní | NZK: ???...
Prosím o radu
4 dní | GHOST-COP: Ahoj. Dva roky platí na celý jednotný sbor....
zdravotní způsobilost typu C a následné hledá...
5 dní | MATT: Sloužím na OOP již 30 let. Z toho 16 let mám ...
Plat u Policie
10 dní | BOBRAS: Nemáš tušení kolik je riziko u OSZBM a nehoda...
Věk nástupu k policii
11 dní | GUSTAV-ZELENY: z pohledu naší firmy to žádný problém není, a...

Prevence kriminality po anglicku. Díl 1.

I s pomocí graffiti lze bojovat se zločinem
Před nedávnem jsem měl možnost strávit několik dní v Londýně a potkat se tam se zástupci několika zajímavých nevládních organizací, které se podílí na prevenci kriminality. Bylo to inspirativní a abych si inspiraci nenechával pro sebe, tady je první střípek z cesty.
I s pomocí graffiti lze bojovat se zločinem | Foto: Michal Tošovský

První zastávkou byl Safer WestEnd Partnership (SWEP) v londýnské Soho - kdysi nechvalně proslulé čtvrti, kde je každý pátek odpoledne největší hustota opilců v kravatách na metr čtvereční v Londýně a možná i v celé Evropě. Soho je současně ale i čtvrtí, která v Londýně generuje nejvíc příjmů z prodeje zboží a služeb. Hodně obchodů a hodně lidí představuje taky hodně pokusů o jejich okradení či vykradení - a právě tomu se SWEP rozhodlo čelit.

Začalo to jednoduše - provozovatelé obchodů v Soho se před pár lety mezi sebou začali propojovat vysílačkami s vlastním vyhrazeným kanálem, a když ve svém obchodu či před ním zahlédli některého z místních známých zlodějů, dali o tom přes vysílačku rychlou zprávu ostatním. Postupně se zapojila policie a její pochůzkáři se vybavili stejnými vysílačkami; v současnosti je tak v přímém kontaktu s policisty více než 1000 provozovatelů obchodů a barů (nejen v Soho, ale v celém City of Westminster).

To byl ale teprve začátek. Od loňska vstoupil projekt do další fáze. Členové SWEP se rozhodli, že pouze “dát ostatním echo” nestačí a vytvořili si vlastní internetovou platformu pro sdílení informací o lidech, kteří působí škody jejich obchodům. Stránka, přístupná pouze členům SWEP, kteří platí každý týden 10 liber za její provoz a náklady s ním spojené, obsahuje za první půlrok existence více než 1500 informací o místních pachatelích drobné “pouliční” kriminality - fotografie, jména, historii jejich krádeží a dalších nechtěných činů v City of Westminster a další detaily.

Na otázku ochrany osobních údajů domnělých pachatelů mají v SWEP dvojí odpověď: Za prvé, mají s policií podepsanou smlouvu o sdílení informací (z níž mimo jiné plyne, že členové se mohou obracet v odůvodněných případech na policii s žádostmi o bezprostřední lustraci osob) a za druhé, k sběru takto citlivých údajů jsou prý oprávněni, neboť slouží k potlačování trestné činnosti. Těžko říct, zda by bylo něco podobného možné i v Česku - a to nejen z legislativních důvodů, ale i kvůli vzájemné důvěře jednotlivých provozovatelů živností; v každém případě, policisté by určitě byli za takovou pomoc rádi. Pokud se podaří zdokumentovat více krádeží jednoho pachatele, informace jsou předány policii a roztáčí se kolo trestní spravedlnosti.

V Safer WestEnd Partnership jsou si nicméně citlivosti informací vědomi, a tak se členem nemůže stát každý provozovatel - přihlášku může dát každý, ale může být odmítnut, třeba na základě posouzení ostatních členů, nebo na varování policie. Zatím to prý funguje. Za první půlrok se členy stalo 480 provozovatelů obchodů a 400 provozovatelů barů, klubů a ostatních forem “night economy”, což je mimochodem při zmíněném poplatku 10 liber za týden cca půl milionu liber ročně, investovaných samotnými provozovateli do větší bezpečnosti.

Na závěr malá odbočka zejména pro policisty: Není to vůbec tak, že by se policisté těšili obzvláštní důvěře londýnských obchodníků, a proto s nimi jdou do partnerství. Naopak, čísla, zjištěná při sbírání informací obchodníky jsou pro policii nepříznivá - pouze polovinu krádeží, ohlášených prostřednictvím webu dovnitř platformy SWEP, současně poškození oznamují policii. V celém Londýně je pak prý číslo ještě výrazně nižší - podle odhadů SWEP prý zůstává až 83% trestných činů a přestupků neoznámeno. Důvody jsou stejné, jako u nás - nedůvěra v dopadení pachatele a nahrazení škody, neochota ztácet hodiny času zbytečným papírováním. Zní to povědomě, že?

Příště se budeme věnovat CrimeStoppers UK.

Pozn: Studijní návštěva Londýna byla financována z operačního programu Praha - adaptabilita v rámci vzdělávacího projektu Učíme se, abychom mohli pomáhat.

Vložil: Michal Tošovský
Publikováno: 26. 05. 2014


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 2
Diskutovat ke článku.