Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
ZOP
6 hodin | HAFHAF: Dojíždění je možné všude, na cestak během týd...
Příprava na fyzické testy
3 dní | HAFHAF: REPLY:BOBRAS:74242-1:2024-04-09 22:36:05: Kdy...
Justiční stráž
8 dní | L04GHR: Ahoj, pracuju jako justička pod Prahu pankrác...
Cizina Praha
13 dní | CABLE: Díky za info. :)...
Nedoslýchavost, naslouchátka ve službě?
14. 03. 2024 | NOMINISS: REPLY:PATTAS1:74219-1:2024-03-11 23:31:46: Ta...
Já Řscp ty KŘP Praha
26. 02. 2024 | 6-TT: REPLY:ROSOMAK:74183-1:2024-02-05 14:16:23: M...
Započítatelná praxe(MP->služební poměr)
07. 02. 2024 | DABLIK: REPLY:MPCP:74186-1:2024-02-06 17:52:49: k př...
jeg sælger Adderall 30 mg, jeg sælger Hydroco...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Sælg Pentobarbital Nembutal (tabletter, væske...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Dovolená zop
02. 02. 2024 | JOE: REPLY:JOE:74178-1:2024-02-02 08:19:48: Př...

Senátor hájí odsouzeného policistu

Senátor, krajský zastupitel a starosta Božího Daru Jan Horník podpořil protest proti trestu pro romského policistu Martina Barkóciho. Toho soudy potrestaly tříletým vězením, kam nyní nastoupil. Podle obžaloby se pokusil utajit incident, při kterém útočili Romové násadami na muže. Kauze se obšírně věnuje server iDNES.cz.
| Foto: Ilustrační

Barkóciho poslaly za mříže Krajský soud v Plzni a pak i odvolací jednání Vrchního soudu v Praze. Předloni prý dvojice Romů lynčovala zlomenými násadami v Ostrově na Karlovarsku třiatřicetiletého muže. Přitom mu nadávali do "bílých sviní". Policista Barkóci, který byl na místě první, se podle rozsudku pokusil případ ututlat.

Barkóci nyní nastoupil výkon trestu ve věznici ve Vykmanově u Ostrova. Před věznicí Horník se svým asistentem a karlovarským zastupitelem Jiřím Kotkem zorganizovali veřejnou podporu podle nich nespravedlivě odsouzeného a dnes již bývalého policisty.

"Budu bojovat i za mřížemi. Všechno to je nespravedlivé. Jde o justiční ostudu České republiky. Nikdo se nezabýval fakty, svědeckými výpověďmi a všechno bylo asi dopředu dané. Cítím se jako oběť. Je to uměle vykonstruované," řekl Barkóci.

Senátor Horník se obrátí kvůli případu na ministryni spravedlnosti Kovářovou a ministra Kocába. "Vypovídá to o stavu naší justice, naší policie a našich státních zástupců. Na Karlovarsku nejde o jediný případ, kdy se takto chovají," řekl Horník.

"Mohu podniknout jedinou věc, a to, že požádám ministryni spravedlnosti Kovářovou o revizi případu. Pokusím se zaangažovat ministra Kocába. Věřím, že právě on by mohl ve věci hodně udělat. Také by bylo dobré, aby případ posuzovali úplně noví lidé, kteří by se měli seznámit s případem a spravedlivě proces posoudit," dodal Horník.

S Barkócim se přijeli rozloučit před věznici i jeho bývalí kolegové. Šest mužů přijelo ve třech policejních vozech. Horník i Kotek podle svých slov vychází s podrobného nastudování soudního spisu, od obžaloby, posudků, výpovědi svědků, záznamů telefonních odposlechů až po obhajobu a rozsudky.

"Nezažil jsem ve svém životě bezprostřednější koncentraci rasismu než tu, která zazněla z úst v uvozovkách prokurátora a soudce v soudní síni u Vrchního soudu v Praze. Pan Barkóci nezneužil pravomoc veřejného činitele, nevydíral ani nenadržoval a nekryl žádný neexistující rasový lynč," uvedl Jiří Kotek.

Napřed padly vyšší tresty

Vrchní soud ale celé Romské trojici snížil tresty, protože podle něj nešlo o rasově motivovaný útok. Útočník Julius Horváth a policista Martin Barkóci dostali původně po čtyřech letech vězení. Milan Pačan ještě o dva měsíce více.

Nyní tedy půjde Horváth jen na 2,5 roku do vězení a Pačan s Barkócim dostali tříleté tresty. Julius Horváth a Milan Pačan zaútočili podle obžaloby a podle rozsudku na třiatřicetiletého muže 22. prosince 2007 pěstmi a kopali do něj. Bili jej i násadami od lopat. "Zabiju tě, ty bílá svině. Žádnej bílej se nebude roztahovat na našem teritoriu," zaznělo podle žaloby při lynči.

Pačan se podle obžaloby snažil zabodnout zlomenou násadu mlácenému do obličeje. Zraněný strávil pět dnů v nemocnici a další čtyři měsíce v neschopnosti. Po obžalovaných požaduje pětimilionové odškodné. Útoku údajně předcházely dlouhodobé spory a potyčky.

Oběť uvedla, že ji dvojice Romů do baru v Ostrově pozvala s tím, že vše urovnají a dají si panáka. Místo toho jej ale napadli. Policista Barkóci se podle žalobkyně snažil po přivolání na místo činu zakrýt trestný čin.

Dozorčímu prý řekl, že k napadení nedošlo. Zraněnému muži vyhrožoval: "Dostal jsi málo, rozmysli si, jak budeš vypovídat." Kromě čtyřletého pobytu ve vězení mu soud ještě na dalších pět let po odpykání trestu zakázal práci u policie a ozbrojených sborů.

Tvrdili, že moje žena je kurva

"Tvrdili, že moje přítelkyně je kurva a bude pro ně šlapat," popisoval počátek incidentu zraněný muž Březina. "Dostal jsem ránu lopatou od Pačana. Zavrávoral jsem, bít mě začal i Horváth. Padl jsem na zem, snažil jsem se vstát. Divili se, že se pořád pokouším postavit na nohy. Řvali na mě: Já tě zabiju, ty bílá svině. Když o mě Pačan přerazil násadu, byl na jejím konci asi osmicentimetrový hrot," vybavoval si před soudem zbitý muž.

Líčil, jak v ten okamžik slyšel Horvátha zařvat: Doraž ho! "Pačan se rozmáchl a bodnul proti mým očím. Podařilo se mi sklonit hlavu, rána dopadla na čelo. Bolest jsem už necítil, rány byly jen takové záblesky. Napočítal jsem jich 65," líčil muž, který je po útoku zařazen do programu ochrany svědků.

Soud ho vyslýchal za zavřenými dveřmi, oběť čeká změna identity. Když přijela policejní hlídka, místo pomoci se údajně od Barkóciho dočkal výhrůžek a zastrašování.

Všichni obžalovaní obvinění popírali. Usvědčily je ale prý hlavně odposlechy. V době, kdy došlo k lynči, policie monitorovala mobily Pačana a Horvátha kvůli drogovým obchodům.

Soud vzal v potaz hlavně odposlechy

Po incidentu Julius Horváth telefonoval švagrovi. "Poprali jsem se s Milanem z Jáchymova. Leží v nemocnici. Dostal, co si zasloužil. Byl zmrskanej jako pes. Navážel se do mojí rodiny. Vzal jsem lopatu a Milan koště. Zlomili jsme o něho násady. Je dobitej. Už nebude vyskakovat. Ať chcípne. Je mi to jedno," zněl jeden z mnoha odposlechů.

Složité kauze se věnovala i reportáž České televize Reportéři ČT. Tam zaznělo, že Barkóci byl v nesprávnou dobu na nesprávném místě a že jej ze slušné společnosti vyřadili soudci krajského a vrchního soudu. Rozsudek vyvolává podle reportáže tolik pochybností, že by se nedaly spočítat na prstech jedné ruky.

"Ten konflikt byl ze strany pana Březiny popisován tak, že to byl útok 65 ranami, lopatou, že to byl útok v podstatě na jeho život," řekl v reportáži advokát Martina Barkóciho Marian Franc.

Městští strážníci, kteří na místo přijeli osudnou noc současně, vypověděli, že Březina na 65 ran lopatou rozhodně nevypadal a že normálně stál na nohou. "Po tolika ranách by se snad ani nezvedl ze země," řekl jeden z nich.

To potvrdil i lékař. Nejzávažnějším zraněním napadeného muže tak měla být dvoucentimetrová tržná rána na čele. Zaznělo i to, že Březina na jednoho z útočníků žárlil, protože ten měl mít něco s jeho ženou. A Březina údajně dal ránu jako první.

Trest za drogy pro oba muže

Jednatřicetiletého Júlia Horvátha navíc poslal soud na deset let do vězení za prodej drog. Dodával pervitin zákazníkům z Německa. Z policejních odposlechů vyplývá, že v průběhu několika desítek minut dokázal reagovat na přání zákazníků.

Na lavici obžalovaných posadila státní zástupkyně i komplice Pavla Pačana. Ten vyvázl s podmíněným trestem, Pačanovu manželku Miroslavu a další příbuznou Lucii soudkyně zprostila obžaloby. Soudu se nepodařilo jednoznačně prokázat jejich podíl na drogových obchodech.

Když zazněla výše trestu pro Horvátha, mezi jeho příbuznými a známými to v soudní síni jen zašumělo. Státní zástupkyně Věra Brázdová vzápětí zkazila náladu všem osvobozeným. Okamžitě si podala odvolání a požaduje pro všechny přísnější tresty. Tečku za kauzou tak udělá až Vrchní soud v Praze.

 

Text: server iDNES.cz

 

Vložil: Dušan Stuchlík
Publikováno: 30. 10. 2009


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 21
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio