Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
adamscotte322
5 dní | ADAMSCOTTE322: Buy fake USD (WHATSAPP : +1(725) 867-9567) Bu...
Příprava na fyzické testy
9 dní | VSCRVSCR: REPLY:ELISKAP:74191-1:2024-02-14 15:45:54: ...
Započítatelná praxe(MP->služební poměr)
16 dní | DABLIK: REPLY:MPCP:74186-1:2024-02-06 17:52:49: k př...
Justiční stráž
17 dní | VSCRVSCR: 1,není 2,těžko říci snad 6 3,Pankrác má ví...
Já Řscp ty KŘP Praha
18 dní | ROSOMAK: Soukromá zpráva...
jeg sælger Adderall 30 mg, jeg sælger Hydroco...
19 dní | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Sælg Pentobarbital Nembutal (tabletter, væske...
19 dní | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
jeg sælger Suboxone stripe 8 mg, jeg sælger A...
19 dní | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Dovolená zop
02. 02. 2024 | JOE: REPLY:JOE:74178-1:2024-02-02 08:19:48: Př...
Daruji připínací odznak SKPV na sako
29. 01. 2024 | TRNKALINKA: Výška 25mm, šířka 20mm, nepoužitý, nový, ten ...

Teleskopický obušek aneb co je malé, je milé. Díl 1

Obušek provází policejní povolání od vzniku prvních policejních sborů. Konstáblové ve staré Anglii lidově zvaní Coppers, podle velkých měděných knoflíků na uniformě, používali dřevěný obušek jako svůj hlavní obranný prostředek. Mimochodem ze slova Copper vzniklo slovo Cop, neboli polda. V dnešní době používají obušek v různé podobě prakticky všechny policejní sbory ve světě.
| Foto: ESP s.r.o

Trochu  z dějin policejních klacků

Již v dobách antiky byly vojenské jednotky vykonávající pořádkovou činnost, kromě obvyklých smrtících zbraní, vyzbrojeny také dřevěnou holí.  Známým příkladem jsou například Skýtští lučištníci, které využíval ve 4 století př. n. l městský stát Athény, pro typickou činnost, která se dnes všeobecně nazývá pořádková služba.

Obušky se po dobu své existence příliš nezměnily, přesto zaznamenaly určitý vývoj jak z hlediska tvaru, tak používaných materiálů. Z počátku se používaly obušky z tvrdého dřeva. Jejich nevýhodou bylo to, že při nechtěném zásahu tvrdého předmětu, např.  zdi nebo kovového zábradlí, se obušek  snadno zlomil.  Ocelové obušky byly díky drahé technologii a materiálu příliš nákladné a příliš těžké pro běžnou denní službu, proto se i nadále používaly dřevěné obušky.

 

005a05br-jpg.jpg museum-021_medium-jpg.jpg


Poté, co se průmyslově začal vyrábět chemický kaučuk, neboli pryž, přezbrojil ve 20tých letech po vzoru ostatních policejních sborů i ten náš na výrobky z pryže. Nepochybnou výhodou gumových obušků byla jejich odolnost.  Gumový obušek je velice pružný a i po nárazu na tvrdý materiál se nezničí. Přitom je guma dostatečně tvrdá, aby při zásahu citlivých části těla, způsobil obušek značnou bolest. Nevýhodou gumového obušku je jeho neskladnost. Tuto vlastnost sdílí se svým předchůdcem, dřevěným obuškem. V našich zeměpisných šířkách dostával gumový obušek mnoho rozličných lidových názvů. Např. obušek Veřejné bezpečnosti byl nazýván VUML (Vulkanizovaný Učitel Marxismu Leninismu).

 

041564599490deceacd98a76c464a2ce-image-750x499-jpg.jpg getimageg-php-jpeg.jpg

 

V šedesátých letech 20tého století začaly policejní sbory v USA používat tzv. tonfy, neboli obušky s příčnou rukojetí.  Důvodem zavedení byla možnost použití tonfy i pro rotační údery a blokování úderů útočníka. Tyto prostředky byly vyrobeny z tvrzeného plastu. Nevýhoda tohoto materiálu spočívá v nedokonalé technologii. Výroba tonfy probíhá vstřikováním roztaveného plastu do formy. Po ztuhnutí se polotovar z formy vytáhne a odstřihnou se nadbytečné výlisky. Při vstřikovaní často v horkém plastu vznikají vzduchové bubliny. V místě kde se zůstala vzduchová bublina je tonfa náchylná k lomu. Při nárazu na tvrdý povrch dochází k mikrotrhlinám a po určitém čase se plast zlomí.  Bohužel tvrzený plast má tendenci zlomit se šikmým lomem, přičemž vznikne velmi ostrá hrana. Pokud si policista v zápalu boje nevšimne,  že tonfa  je zlomená, další máchnutí může znamenat mnoho problémů a spoustu krve.

 

tonfas-tf-tr-separate-jpg.jpg tonfa-jpg.jpg

 

Na  konci 20 století to byly opět některé policejní sbory v USA, které začaly používat teleskopické obušky. Tyto prostředky existovaly již dříve v kombinaci kovu a pryže. Teprve celokovový teleskopický obušek se ukázal jako ideální policejní donucovací prostředek.  Průkopníkem v oblasti výroby kovových teleskopických obušků byla americká firma ASP (v České republice vyrábí teleskopické obušky špičkové kvality fa. Euro Security Products). Ta dodává obušky nejen Policii ČR, ale i mnoha ozbrojeným sborům v celém světě. Přestože se někteří funkcionáři Policie ČR dlouho bránili zavedení teleskopických obušků do výzbroje policie, nakonec musela většina z nich uznat, že klady tohoto obranného prostředku dalece převyšují jeho zápory.

 

Teleskopický obušek spolehlivý parťák nebezpečný protivník


Teleskopický obušek má několik nesporných výhod. Jedná se o velmi skladný obranný prostředek.  Na opasku policisty zabere velmi málo místa a ve složeném stavu měří od 20 do 30 cm. Dnešní moderní technologie dovolují vyrobit teleskopický obušek tak, aby byl velmi pevný a zároveň lehký. Většina teleskopických obušků nepřesáhne váhu 600 gramů. Dnešní technologie dovolují hotový výrobek zakalit, takže materiál obušku získá pevnost a zároveň určitý stupeň pružnosti. Pokud je takový výrobek používán ke svému účelu, je prakticky nezničitelný.

bl-01-baton-jpg.jpg
ergonomic-exb-21he-holder-jpg.jpg

Tím, že je teleskopický obušek skladný a dá se snadno ukrýt, může být použit tam, kde by plastová tonfa nebo gumový obušek působily neohrabaně a provokativně. Například u ochranné služby VIP osob nebo u kriminální policie je prakticky nepostradatelný. Hlídkový policista může teleskopický obušek držet v rukou za zády a bavit se s potenciálním útočníkem, aniž by ten věděl, že policista je během okamžiku schopen se efektivně bránit. Zatímco s tonfou na opasku nelze sedět ve vozidle, natož řídit - s teleskopickým obuškem na opasku to není žádný problém. Jde o nejlepší obranný prostředek proti chladným zbraním.

 

Související diskuse na téma "teleskopický obušek" ZDE

 

V současné době existuje na teleskopický obušek mnoho doplňků, např. svítilna, která nahradí standardní koncovku teleskopického obušku nebo taktické zrcátko.  Policista tak může při kontrole vozidel nebo osob držet v ruce teleskopický obušek vyhlížející jako obyčejná svítilna, přičemž kontrolovaná osoba to nemusí ani tušit, nebo po nasazení zrcátka na teleskopický obušek prohlédnout místnost, aniž by riskoval svůj život. Hrotem zavřeného teleskopického obušku lze rozbít během pár vteřin standardní autosklo nebo okenní tabuli, aniž by došlo ke zranění policisty.  Mohu tu jmenovat další příklady výhod teleskopického obušku, ale myslím, že všichni policisté, kteří jej  používají vědí,  že  je v současné době nepostradatelnou policejní výbavou.

 

bl-02-baton-a-jpg.jpg mirror-m2-holder-jpg.jpg


O účinnosti teleskopického obušky vypovídá i to, že si ho oblíbily bojůvky ultralevicových a ultrapravicových organizací a s úspěchem je používají po celém světě proti policistům.

 

Čím vším může být teleskopický obušek

 

bs-01_winter_1-jpg.jpg bs-01-jpg.jpg
ba-01-jpg.jpg bcb-01-jpg.jpg

 

 

Kdo jej používá


Teleskopickým obuškem jsou u Policie ČR vyzbrojeny Speciální pořádkové jednotky a Zásahové jednotky krajských ředitelství,  Antikonfliktní týmy,  Útvar rychlého nasazení policie ČR  a některé speciální jednotky Celní správy a Vězeňské služby. Výhledově se počítá s tím, že teleskopickými obušky budou vyzbrojeni všichni policisté v České republice.

Použití a nošení teleskopického obušku§ 51 zák. 273/2008 (Zákon o Policii ČR). Policista je oprávněn při zákroku použít donucovací prostředek a zbraň, k jejichž používání byl vycvičen.


Nemusíte mít tedy žádný certifikát nebo jiné lejstro. Pokud jste prošli výcvikem, v němž vás instruktoři naučili jak používat teleskopický obušek, pak jej můžete nosit a používat.


§ 52 písm. c.) zák. 273/2008 (Zákon o Policii ČR)  říká: donucovacími prostředky jsou obušek nebo jiný úderný prostředek

Teleskopický obušek je prostě obušek, ale může být brán i jako jiná úderná zbraň, tady není o čem diskutovat.


Ředitelství  služby pořádkové  a železniční policie vydalo v roce 2006 pod Čj: PPR - 762/RPZP-2006 stanovisko k použití neschválených nebo nepřidělených donucovacích prostředků, kde je jasně řečeno, že se smí používat jen přidělené donucovací prostředky.

 

Související diskuse na téma "teleskopický obušek" ZDE


Pozn. autora. Jako příslušník PMJ v Praze jsem prošel výcvikem na teleskopický obušek a nafasoval jsem i dva kusy pepřového spreje, k  jehož používání jsem byl proškolen. V současné době jsem policistou místního oddělení a členem Antikonfliktního týmu. Teleskopický obušek mám tedy přidělen a nafasován stejně jako pepřový sprej pro použití v rámci působnosti v AKT. Tyto prostředky nosím ale i v běžné službě. Bylo by zajímavé, jak by se kolegové z OVK dívali na jejich použití v běžné službě.

 

text: Lukáš Heinz

 

zdroje: Diplomová práce kpt. Bc. Michael Manolevski, Ing. Břetislav Košťál ESP s.r.o.

Vložil: Lukáš Heinz
Publikováno: 08. 03. 2010


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1.8 / Celkový počet hodnoceni 5Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 25
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio