Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Dovolená na ZOP
4 dní | QUARESS: REPLY:JOE:74285-1:2024-06-17 08:32:17: Naopak...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
15 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74260-1:2024-05-13 08:28:23: ...
What’s App+27673406922 ]] to get powerful mag...
18 dní | : BITCOIN & CRYPTO SCAM RECOVERY SPECIALIST...
Krátkozrakost a HLA-B27
25. 05. 2024 | APEP: REPLY:CRACKY:74276-1:2024-05-22 19:47:11: No ...
hypertenze zdr. prohlídka
16. 05. 2024 | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
16. 05. 2024 | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
08. 05. 2024 | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...

V chovné stanici Policie ČR vychovávají budoucí čtyřnohé strážce zákona

Policejní chovná stanice
Policie je jediným bezpečnostním sborem v ČR, který provozuje vlastní chovnou stanici, v současné době se nachází v Domažlicích. K tradičnímu německému ovčákovi zde přibylo plemeno belgického ovčáka malinois. 
Policejní chovná stanice | Foto: Karolína Košařová

Služební psi doprovázejí četníky více než sto let

Pes vypomáhal četnictvu již na sklonku 19. století za Rakousko-Uherské monarchie, tradičním plemenem byl německý ovčák. V prvních letech patřil pes svému psovodovi a byl jím také vycvičen. Pes – policista působil v pohraničí, četnické a policejní službě. Rok po začátku první světové války vznikl na našem území první státní psinec v Písku, kde probíhaly kurzy pro psovody a jejich psy.

V roce 1924 byl na náklady ministerstva vnitra zakoupen a upraven objekt bývalé židovské synagogy v Pyšelích, v němž následně v roce 1924 vznikl Ústav pro chov a výcvik služebních psů četnictva (dále jen „Ústav“). V Pyšelích byli chováni psi plemen německého ovčáka, airedale-terriera, dobrmana, knírače, boxera, rottweilera, tatranští ovčáci, karpatští ovčáci a komondoři.

 

Poválečný vývoj

K dalšímu nárůstu počtu psů, zařazených do bezpečnostní služby, došlo v roce 1946 v důsledku vytvoření pohraničních pluků SNB, které měly v sestavě 50 psů. Do roku 1950 tento počet vzrostl na celkem 150 a do počátku roku 1951 na 210 psů. 

V roce 1952 byla do sestavy PS zařazena i chovná stanice Ústavu v Pyšelích, odkud došlo k předání  výcvikové činnosti nově vznikajícímu výcvikovému středisku psovodů a služebních psů Veřejné bezpečnosti v Býchorech u Kolína. K definitivnímu ukončení činnosti původního Ústavu v Pyšelích došlo 30. 6. 1956.

V listopadu 1953 vzniká chovná stanice Prackovice nad Labem. Je to první zařízení tohoto druhu u SNB. Pro útvary SNB se zde odchovávali psi plemen německého ovčáka, dobrmana, bígla, bladhaunda, labradorského retrívra a krátkou dobu zde v chovu působily i dvě vlčice.

Autorka s budoucím čtyřnohým policistou!

Další chovná stanice vznikla v roce 1954 v obci Hostouň na okrese Domažlice 

V roce 1955 bylo v sestavě PS zařazeno celkem 1 081 psů. Doplňování psů nákupem a ze stávajících chovatelských stanic již nestačilo pokrýt požadavky, a tak došlo v roce 1957 k rozhodnutí zřídit chovatelské stanice psů pro výkon služby u všech brigád PS vzniklých při reorganizaci v roce 1951.

Po stabilizaci stavu psů v sestavě PS se v průběhu následujících tří desítek let chovné stanice PS postupně opět sdružovaly a chovná stanice z obce Hostouň se v roce 1962 přemístila do Domažlic k brigádě PS.

V roce 1965 se v sestavě bezpečnostních sborů nacházelo 1418 psů, do roku 1970 tento počet poklesl na 1262 psů. V pozdějších letech počet psů opět stoupal a v roce 1984 bylo jen v sestavě šesti brigád PS 1408 psů. Čtyři chovatelské stanice zajišťovaly obměnu psů u ministerstva vnitra.

Odchov psů pro výkon služby v tehdejším Sboru národní bezpečnosti probíhal v Prackovicích nad Labem. V Aši, Libějovicích a Domažlicích to byli služební psi pro potřeby útvarů pohraniční stráže.

 

Po revoluci klesá počet služebních psů

S klesajícím počtem služebních psů se v následujících letech snižoval i počet chovatelských stanic. Pro nadbytečnost došlo v květnu roku 1992 ke zrušení chovné stanice v Aši, v roce 2005 byl restituentovi navrácen areál chovné stanice v Libějovicích. V roce 2011 se z ekonomických důvodů rozhodlo o utlumení chovu služebních psů v chovné stanici v Prackovicích nad Labem, přičemž objekt chovné stanice zůstal v majetku policie. Dnes je policie jediným bezpečnostním sborem v ČR, který disponuje vlastní chovnou stanicí a ta se nachází právě ve zmiňovaných Domažlicích.

Výcvik policejních psů

Domažlická chovná stanice

V Domažlicích je chov zaměřen na německého ovčáka, který je nejvhodnějším plemenem na všestrannou kynologii i na speciální pachové práce. „U policie se však můžete setkat i s jinými plemeny např. labradorským retrívrem, rotvajlerem, výmarským ohařem, border kolií, australským honáckým psem a jinými,“ doplňuje ředitel služby pořádkové policie PP plk. Martin Hrinko, do jehož podřízenosti spadá chovná stanice.

výcvik policejních psů

Chovná stanice je garantem čistokrevnosti psa

Pro policejní práci je zásadní důkladný výběr krycího psa, jehož kvality jsou prověřeny v přímém výkonu služby. Výběr budoucích chovných fen je prováděn s ohledem na kvalitní povahové vlastnosti a zdravotní stav. Fenám je věnována značná péče, jsou pod dozorem lékařů, je nutné zajistit odpovídající podmínky pro budoucí chov. V chovné stanici se také snaží o individuální přístup k jednotlivým štěňatům. Obvykle jsou na stanici psi od narození do zhruba 6. měsíce věku.

„I když je v současné době tendence psy trénovat od raného věku, já jsem zastánce toho, aby měl pes čas na dětství. V chovné stanici se štěně nejdříve učí od své mámy, poté se socializuje a vychovává. Výchova je systematická a metodicky řízená činnost zaměřená na rozvíjení povahových vlastností. V 8 týdnech věku jsou štěňata odebrána od fen.  Některá krajská ředitelství upřednostňují odběr štěněte již v tomto věku.  V případě, že kraj vznese konkrétní požadavek, připravujeme zvíře na podmínky, které ho v konkrétním výkonu čekají.  Až poté, kolem 12. měsíce čeká mladého psa spolu s psovodem kurz v konkrétním výcvikovém středisku a dle jeho povahy se určí jeho další upotřebitelnost. Je to nejnáročnější období v životě psa – když vím, že je pes ostřejší či hektický, nemůžu ho dát na specializaci vyhledávání výbušnin, zde potřebujeme psa klidného, který dokáže pracovat s rozvahou,“ poznamenává mjr. Radek Fuksa, vedoucí CHS Domažlice.

 

V současné době žádná technika nenahradí čich psa

Pes je zařazen do výcviku všestranného, kde ho čeká práce hlídková či výjezdová, anebo do specializovaného výcviku, kde se připravuje na metodu pachové identifikace, vyhledávat drogy, výbušniny, akceleranty hoření, zbraně nebo lidské ostatky. Pes si uloží daný pach do čichové paměti a v momentě, kdy známý pach rozpozná, chce se svému psovodovi zavděčit. „Těší se na odměnu – pamlsek, oblíbený předmět, se samotnou drogou rozhodně nepřijde do kontaktu,“ doplňuje mjr. Radek Fuksa.

Pes je průměrně do 8 let věku v aktivní službě. Radek Fuksa upřesňuje: „Někdy je ta služba kolikrát delší, slouží i do 10 let či déle, naopak u některých specializací, například při vyhledávání akcelerantů hoření se psi kvůli zdravotním následkům většinou vysokého věku nedožijí.“

Drtivá část psů z chovné stanice jde do policejní praxe. Pokud psi nesplní kritéria požadované pro práci u PČR, mohou se uplatnit v bezpečnostních agenturách, u městských policií nebo je odkoupí samotný psovod či jsou nabídnuti do civilního sektoru.

I psovodi se školí, děje se tomu ve výcvikových střediscích, kterými policie disponuje. „Je důležité, aby měl psovod ke svému čtyřnohému společníkovi vztah. Krajský psovod tak musí dobře zvážit adepta na tuto specifickou pozici, nejlépe se zkušenostmi s kynologií. Je dobré, pokud má policista podmínky a může si brát psa domů. Pokud to nelze, má pes domov na služebně,“ dodává mjr. Radek Fuksa.

policejní chovná stanice

V Domažlicích přivítali nové plemeno belgického ovčáka malinois

V domažlické chovné stanici se mohou pochlubit dvěma novými přírůstky, mladými fenami belgického ovčáka malinois a do budoucna dokonce plánují chov tohoto plemene rozšířit. „Opravdu jsme se přesvědčili, že i když není toto plemeno tak důsledné na pachové práce, má vynikající vlohy pro podporu například nového fenoménu tzv. prvosledových hlídek a nasazení při pořádkových bezpečnostních opatřeních (demonstrace, sportovní akce apod.). Za zhruba rok a půl budeme schopni zahájit chov i tohoto plemene.

Na základě doporučení speciálně zřízené komise složené z odborníků a ekonomů, jsem přijal návrh k přemístění chovu do jiných podmínek, bude se jednat o nově zrekonstruovanou chovnou stanici v Prackovicích. Zde bych rád poděkoval všem pracovníkům stávající chovné stanice v Domažlicích za práci, kterou pro služební kynologii vykonali. Prioritou je zajistit psům ty nejlepší možné podmínky pro chov. Policie si je vědoma, že kynologie neodmyslitelně patří do policejní práce. Upřímně, neumím si představit policejní práci bez služební kynologie,“ uzavírá plk. Martin Hrinko.

Odbor služební kynologie a hipologie a tedy i chovná stanice v Domažlicích spadá pod ředitelství služby pořádkové policie PP ČR

-          od 1. května 2014 je vedoucí odboru služební kynologie a hipologie PP ČR plk. Martina Ambrožová

-          od 1. listopadu 2014 je vedoucím CHS Domažlice mjr. Radek Fuksa

-          Policie ČR má tři výcviková střediska (Plzeň -  Bílá Hora, Býchory u Kolína a Dobrotice u Holešova)

-           zabezpečuje odbornou přípravu policistů - psovodů se služebními psy a policistů - jezdců se služebními koňmi ve výcvikových střediscích

-          je garantem všech vzdělávacích kurzů, řídí chov psů u PČR, určuje zaměření výchovy a výcviku služebních psů a koní v chovné stanicí a výcvikových střediscích OSKH, zabezpečuje chov služebních psů a koní pro potřeby dle plánu vytvořeného na základě potřeb jednotlivých útvarů PČR

-          organizuje celostátní soutěže policistů - psovodů se služebními psy a policistů - jezdců se služebními koňmi

-          policie je jediným bezpečnostním sborem v ČR, který má vlastní kynologickou chovnou stanici, nachází se v Domažlicích

-          k datu 15. 2. 2016 se v chovné stanici nacházelo 15 chovných fen a 55 štěňat německých ovčáků, nově jsou zde dva přírůstky belgického ovčáka malinois určeny pro budoucí rozšíření chovu

-          Kvůli potřebě lepších a modernějších podmínek pro chov CHS Domažlice ukončuje k 31.12.2016 svoji činnost v Domažlicích a bude přesunuta do Prackovic u Ústí nad Labem 
Vložil: Karolína Košařová
Publikováno: 06. 03. 2016


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 5 / Celkový počet hodnoceni 1Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 0
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio