Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Krátkozrakost a HLA-B27
2 hodin | CRACKY: To odvolání je potřeba? Není nějaká jednoduší...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
včera | MONOCAJT: REPLY:CODY:74269-1:2024-05-17 16:41:04: Nej...
hypertenze zdr. prohlídka
6 dní | PATTAS1: Zdravím, smím se zeptat na které oddělení v O...
Policie bez Maturity
6 dní | PATTAS1: https://www.youtube.com/watch?v=P2jOsOYO9U0 ...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
14 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
14 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
14 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Kariérní dráha - zatím PČR, později AČR...
14 dní | PAVLASST: A také zda je lepší si raději odsloužit ty tř...
Justiční stráž
16 dní | VSCRVSCR: REPLY:L04GHR:74240-1:2024-04-05 14:57:14: J...
Příprava na fyzické testy
16 dní | VSCRVSCR: REPLY:MONOCAJT:74234-1:2024-03-18 13:16:18: ...

Zabíjejí lidé, ne zbraně

ilustrační
Krátce po tragédii v Uherském Brodě začali někteří soudci z lidu, ale i politici volat po omezení nebo dokonce zákazu vlastnictví střelných zbraní. Přemýšlím, jestli iniciativa těchto lidí pramení z neschopnosti zamyslet se nad skutečnou příčinou problému, nebo jim jde jen o publicitu, byť ze sebe takto udělají hlupáky.
ilustrační | Foto: internet

 

Zdeněk Kovář, (Uherský Brod), Antonín Blažek (Frenštát Pod Radhoštěm), Vladimír Štěpánek (Praha), Olga Hepnarová (Praha). Všechna tato jména spojuje slepá nenávist vůči svému okolí, vůči lidem, vůči světu. Všichni tito lidé se rozhodli svou frustraci ventilovat vraždami nevinných lidí. Pouze jeden z nich ale zabíjel střelnou zbraní. Ostatní jako smrtící zbraň použili věci, které nikdy neměly sloužit k usmrcování lidí.

 

Zakažme lidi

Antonín Blažek zabil v Rožnově pod Radhoštěm pět osob a sebe, když vyvolal explozi nahromaděného zemního plynu v domě. Olga Hepnarová najela nákladním vozem na zastávku tramvaje, kde zabila 8 lidí. Vladimír Štěpánek měl na svědomí minimálně 17 bombových útoků, při nichž jen náhodou nikdo nezemřel. Trhaviny vyráběl z běžně dostupných chemikálií. Zdeněk Kovář použil k útoku na své nevinné oběti dvě střelné zbraně a zavraždil 8 lidí.

Pokud bychom chtěli být důslední, měli bychom zakázat lidem řídit nákladní vozy, používat zemní plyn, zakázat všechny dostupné chemikálie a mohli bychom takto pokračovat, až bychom museli zakázat lidskou rasu samotnou. Snad teprve poté by i těm nejhlasitějším odpůrcům zbraní došlo, že ne zbraně, ale lidé jsou ti, kteří zabíjejí.

 

Všudybýlkův policejní sbor neexistuje

Jako policista jsem si dobře vědom limitů bezpečnostních složek naší země. Ale ani ten nejlépe fungující bezpečnostní sbor na světě s těmi nejlepšími policisty by nedokázal zasáhnout v každý okamžik na každém místě, aby tak ochránil své občany. Bezpečnost jakéhokoliv státu je závislá na spolupráci občanů, bezpečnostních složek a veřejných institucí. Zároveň existuje přímá úměra mezi důvěrou veřejnosti k bezpečnostním složkám a bezpečností uvnitř dané země. V zemích, kde existuje vysoká míra důvěry v bezpečnostní složky a kde jsou zároveň liberální zákony tykající se držení zbraní, je míra násilné trestné činnosti malá. Je prokázáno, že se obyvatelé těchto zemí velmi výrazně podílejí na zajištění vlastní bezpečnosti.

 

Chytrému napověz …

Příkladem může být Švýcarsko. To patří k nejliberálnějším zemím z hlediska držení zbraní. Každý muž, který prošel povinnou vojenskou službou, má doma nebo na místním úřadu uskladněnu automatickou zbraň. Stát tím prokazuje naprosto nevídanou důvěru ve své obyvatele. Přesto zde dochází k ozbrojeným útokům s vysokým počtem nevinných obětí zcela výjimečně. Naposledy v roce 2013, kdy v jednom případě pachatel použil odcizenou legálně drženou zbraň, ve druhém pak pachatel obě použité zbraně držel nelegálně. Při obou útocích zahynulo 7 osob. Ve Švýcarsku jsou v současné době tři miliony legálně držených zbraní. To je třetí nevyšší podíl zbraní na obyvatele ve světě. Před ním už jsou jen Spojené Státy Americké a Srbsko. Přesto je procento ozbrojených útoku zanedbatelné, oproti například USA. Na násilné ozbrojené kriminalitě mají velký podíl gangy ze sousední Francie.

Francie patří mezi země s nejvíce restriktivními zákony v oblasti držení střelných zbraní. V roce 1995 bylo po zpřísnění legislativy zlikvidováno více než půl milionu střelných zbraní odebraných legálním držitelům. Bohužel, prakticky denně se zde odehrávají ozbrojené útoky, zvláště na příslušníky bezpečnostních složek. V nedávné době se ve Francii odehrály dva útoky, při nichž fanatici použili nelegálně držené automatické zbraně, které získali na černém trhu. Při těchto útocích zahynulo 22 osob, z toho 3 děti.

Takto lze pokračovat. Zatímco v Itálii je v legálním držení třikrát méně zbraní než v České republice, je počet vražd spáchaných střelnou zbraní třikrát vyšší než u nás. V Norsku je zbraní dvakrát více než v České republice, ale vražd střelnou zbraní tam mají dvakrát méně. Myslím, že v tento okamžik se už ti chytřejší asi dovtípili, že skutečný problém netkví v držitelích legálně nabytých střelných zbraní.

 

. …hloupého kopni

Pro toho, kdo ještě nepochopil, lze věc vysvětlit jednodušším způsobem. Vlastníci legálně držených zbraní mají zanedbatelný podíl na násilné kriminalitě v jakékoliv zemi na této planetě. Pokud chce někdo zabít větší počet lidí, vždy si najde způsob, jak to udělat. Jediná možnost, jak tomu zabránit, je angažovat se mnohem víc na zajištění obecné bezpečnosti společně s úřady a policií. Bohužel to vyžaduje nějakou činnost, která zcela určitě nespočívá v pranýřování držitelů zbraní.

Na závěr dodávám, že ve všech zemích, kde došlo k restrikcím v oblasti držení zbraní, byl výsledek naprosto kontraproduktivní. Obyvatelé nemají žádný legální způsob efektivně se bránit násilníkům, zatímco zločinci, kterým jsou v celém světě nějaké zákony úplně ukradené, mají volné pole působnosti. Upřímně se hrozím dne, kdy by k něčemu takovému došlo v naší zemi. Protože to by znamenalo, že populismus a hloupost opět zvítězily nad zdravým rozumem. A hloupých populistů tu máme už tak více, než je tato země schopna unést.

Vložil: Lukáš Heinz, korekt.: Lenka Petroušková
Publikováno: 17. 03. 2015


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 1 / Celkový počet hodnoceni 4Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 2
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio