Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

2013. Jak to možná bude, aneb Úvahy řadového poldy (REDAKCE)

2013. Jak to možná bude, aneb Úvahy řadového poldy
ilustrační
Foto: internet

Minulý týden vláda schválila návrh systemizace příslušníků Policie ČR a Hasičského záchranného sboru pro rok 2013. Krátce po té se v médiích objevily informace týkající se dalšího snižování platů policistů a hasičů. Oficiální policejní zdroje i policejní prezident označily tyto informaci za spekulace. Jisté je, že policie bude zas o něco štíhlejší. Ale bude i efektivnější?

Autor: Lukáš Heinz
Publikováno: 17. 09. 2012
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu HAMMER 06:34:56 25. 09. 2012
default.png
Jinak pro Cataniho: tento systém neměl nikdy ani nějaké ambice skutečně fungovat. Myslím tím akce - následek - jeho vyhodnocení - nová akce případně malinko jinak atd.

Tihle duši se ani nikdy nenamáhali vypouštět nějaké lži, jak sběr čárek přináší občanům nějaký prospěch. Oni jen potřebovali nějaký počet čáreček, u procent objasněnosti se to drželo tak, aby nebylo ani málo ani moc a byl klid od kontrol, takže se buď trestné činy zatloukaly nebo vyráběly a jinak všechno ostatní čím víc, tím líp.

Jen si vezmi, jaké myšlení musel mít ten dobytek, který navrhnul rizikáč. Čím víc nápadu v dané lokalitě, tím větší příplatek pro poldy, protože prý mají více práce na spisech. Nezlobte se kluci, ale tohle je prostě sabotáž. Samotný ten příplatek nemá špatný základ, ale měl být postaven tak, že měly být porovnávány lokality stejného zalidnění a počtu poldů a podle nejnižšího nápadu dávat tyhle prachy. Samozřejmě za zcela jinšího fungování inspekce, protože každý inspekčák, jakožto zkušený polda, jasně ví, jak snadno hledat zatlučené trestné činy, v podstatě po jediné kontrole na kterémkoliv útvaru a budu psát za mé doby, by minimálně vedoucí musel do báně.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu KAREL-150 19:13:18 24. 09. 2012
Karel.150.jpg
CATANI [2012-09-24 07:48:40]: Trefné! Jako obvykle od tebe. Chtěl jsem k tomu také něco napsat, ale jen bych se rozčiloval a tihle chamtivci na manažerských pozicích nepřinášející nic prospěšného mi za to nestojí. Pravdou je, že se vždy snažím dělat práci na odpovídající úrovni, ať už provádím šetření, sbírám jabka nebo ryju zahrádku. Nejsem si jist jestli se Policie dá nazývat ORGANIZACÍ a tak mi asi jako jiným nezbývá než co nejvíce ulhané a chamtivé manažery ignorovat a přes všechno to klackoházenípodnohy snažit se lidem sloužit jak nejlépe svedu. Mám jinou možnost pokud lidem chci sloužit?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 18:47:24 24. 09. 2012
default.png
Kdysi, když policie ve světě začínaly, byli zločinci docela v klídku. Tam se sem tam někdo nějak lapnul, setnul a basta. že byl zhusta nevinný, co na tom.

Pak se sešli borci co nad tím celým přemýšleli a začali vynalézat jak na to... To trvalo docela dlouho, všechny takové ty západní policie jedou v zavedených kolejích jistoty pro své zaměstnance ale samozřejmě taky nároků na ně.

Policie ČR má samozřejmě taky svoje jistoty:

1) manageři se sami nikdy ani n evyhodí ani si nesníží odměny.

2) řadoví mohou na odměny a osobní zapomenout, pakliže nelezou vedení do zadnice

3) každoroční snižování reálného platu

4) stálá dehonestace jejich povolání

5) každého patnáctého plat

6) okleštění práv na občana třetí kategorie

No a další si dodejte sami.

"Nejsme jako oni, prravda a láska zvítězí..." napřed posera Beneš, začátek ztráty ledva nabyté svobody, pak Dolfa s hnědýma spodničkama, pak Stalin se svým bratrstvem bolševické pracky a jako třešnička dobroděj Havel obklopen kámoši z kriminálů a kámoši, co do kriminálů patří!!!! Co jsme komu udělali?!!!! To je jak nějaké fantastické panoptikum hnusáků a idiotů!!!!!

Vidím to jasně: národ, který nechce nebo není ochoten svou svobodu bránit se zbraní v ruce, si ji ani nezaslouží.Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu CATANI 07:48:40 24. 09. 2012
default.png
HAMMER [2012-09-23 21:24:39]: Nejhorší, že to z policistů netuší nikdo. Ale přesto se najdou vždy nějací noví a po druhé, po třetí noví(kteří dokázali, že to nedokážou) manageri, kteří tvrdí, že to půjde i když se už za podstaně lepších kádrových, finančních a materiálně lepších podmínek pro policii přesvědčili, že to za těchto podmínek už nejde. Tady už ani lepší vrcholový managment nemůže být, tady to vypadá, že horší a horší ambiciozní lidé bez studu a hany se slovy a podstatně rozdílnými činy, trochu odsají si něco pro sebe a pak jdou od válu, napakováni zlaťáky a za sebou nenechávají už ani poušť to by bylo ocenění, tady už ten písek není.Když se mezi hienami najde vlk, tak ho odkopnou i bez zlaťáků.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 21:24:39 23. 09. 2012
default.png
Jo, samozřejmě naprosto netuším, jak z tohoto ven.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 21:23:42 23. 09. 2012
default.png
GRIZZLY [2012-09-21 22:04:58]: No ale tohle se tady omílá už pět let, co sem lezu, pořád dokola. Mám ten pocit, jakoby jsi ode mě komplet všecko opsal. :D Ty ty ty!!!!

Napsal jsi to ale moc hezky, tak nějak uhlazeně. Na to já nemám nervy to říkat tak slušně. :D

To x: mladý laciný ano, ale policista ne. Policistou se člověk stává po zapracování mezi zkušenými spolupracovníky po nejméně pěti letech. Proto výsluhy, proto odchodné, protože vycvičení policisty trvá a stojí strašné peníze.

I kdyby jsi mladým přidal finančně, to z nich policisty neudělá. Osobní negativní zkušenosti z nich udělají leda tak vyhozené basmany, protože jim nikdo další šanci nedá se mýlit, hledat a zkoušet, na to u téhle práce není, nebylo a nikdy nebude místo.

Policie je v troskách, pracují už jenom špičkové útvary, kde ještě pár zkušených psů zůstalo. Zespoda se nic necvičí, nemá šanci nikam dostat, starší jsou zcela frustrovaní a nemají ani zájem jít dělat ještě více stresující práci, kterou kriminálka obnáší. Těch pár výjimek už nic nezachrání. Dávám bolševikovi maximálně pět dalších let, než se to posere nakvadrát. Už teď nám práce policie k ničemu moc není, ale tuším, že ještě budeme všichni vzpomínat se slzou v oku na dobu, kdy tu policie byla jen nahovno.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu X 17:55:34 23. 09. 2012
default.png
Myslím si že cílem změn je mladý laciný policista. Současné podmínky do řad Policie lákají už jenom mladé lidi okolo 20-ti let ochotné ze startu brát 16 tisíc, a při práci např. studovat. Bohužel se počítá ze staršími že po dosažení renty odejdou. Zůstanou jen ti s lepším funkčním zařazením a platem.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu CATANI 17:22:11 23. 09. 2012
default.png
GRIZZLY [2012-09-21 22:04:58]: Naprosto přesně, ale stejně si myslím, že už to ani nemá smysl to tady psát. Manageri policie mají snad dostatečný intelekt a toto vše musí vědět a vidět. Upřednostňují ale kariéru a své osobní cíle. Já jsem přesvědčen, že to vše je prostě záměr i ze strany managmentu. Likvidovat policii a policisty. S tou inteligencí u politiků bude to horší, ostatně oni ministry neovládají.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu ANDRAS 22:49:58 21. 09. 2012
Andras.jpg
http://zpravy.ihned.cz/c1-57577600-sef-tymu-dane-nez-jsme-stacili-rozbit-sit-rozsahlych-ma...

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu GRIZZLY 22:04:58 21. 09. 2012
Grizzly.jpg
Rád bych věřil tomu, že se v rámci chystané systemizace sníží především počet vedoucích míst na úrovni krajských ředitelství, útvarů s celostátní působností, v policejním školství a na policejním prezidiu, jak tvrdí sám ministr vnitra. Jenže už jen to slovo především ponechává dění značný manévrovací prostor. Mám pocit, že prohlášení na téma zvýšení počtů policistů v ulicích či reorganizace, která se počtů policistů v přímém výkonu služby nedotkne, začínají být jen prázdnou, omílanou politickou frází. Předpokládám, že tato systemizace (kolikátá již proboha v posledních letech?) bude realizována prostřednictvím těch samých funkcionářů, kteří jsou za současný neutěšený personální stav a s ním související celkově bídnou úroveň policie minimálně spoluzodpovědní. Uvnitř policie není tajemstvím, že existují uměle vytvořená zbytečná kancelářská místa, která jsou obsazená příbuznými či dobrými kamarády současných i bývalých funkcionářů, a jejichž zrušení by chod policie rozhodně neoslabilo. Ale myslí si snad někdo, že takový funkcionář dobrovolně řekne: "Milý synu (ženo, kamaráde, synovče...), policie se potýká s nedostatkem financí a tak tvé zbytečné místo analytika budu muset nechat zrušit."? Asi ne, že? Obávám se, že se opět bude čekat pouze na to, kolik policistů ke konci roku odejde do civilu a pak nastoupí osvědčené triky jako škrtání neobsazených tabulkových míst, případně zcivilnění nějakého týlového místa. A pokud by ani toto nestačilo, ke slovu by mohlo přijít další plošné snížování platů, a to jak přímou cestou, tak i například formou posunutí řadových policistů o třídu níže. Ale jak proběhlo médii, nějaké peníze navíc se pro policii na příští rok našly, takže k té poslední fázi snad nedojde. Každopádně dnešní nálada u policie je opravdu velice mizerná. Finanční úroveň policistů v přímém výkonu služby se v nedávné minulosti výrazně zhoršila a zatímco životní náklady neustále stoupají, u policie je to, že se další rok opět nesníží platy, bráno jako vítězství. Jejich opětovné zvýšení na někdejší úroveň již nikdo nepovažuje za něco reálného. Kariérní řád je také v troskách, například ti ze stárnoucích policistů, kteří si již na ulici odsloužili své a mají osobní předpoklady své zkušenosti zužitkovat na nějakém fyzicky méně náročném místě, nemají kam postoupit, neboť je přeskočili mladí protekční jedinci s nulovou praxí, nezřídka i zneužitím institutu bočního vstupu katapultováni rovnou do důstojnických hodností. Někdejší dobrá prostupnost sboru, kdy člověk mohl, pokud po více letech na konkrétní pozici takzvaně vyhořel, celkem bez problémů přestoupit jinam, je díky neustálému škrtání tabulek rovněž ta tam. Člověk do svého profesního růstu a sebevzdělávání ve prospěch organizace pro kterou pracuje, poctivě investuje jedině tehdy, pokud je velmi pravděpodobné, že to v budoucnu přinese ovoce. Dnešní policista však při pohledu do budoucna vidí jen temno. Rovněž boj s korupcí je politicky vděčné téma. Kdo má však větší motivaci zůstat čistým? Dobře placený policista, který nechce o své místo a eventuelně i výsluhu přijít a nebo špatně placený přetížený zoufalec, pro kterého je nějaká výsluha nedostižným sci fi a v případě vyhazovu najde práci na podobné finanční úrovni a to bez rizika ohrožení života a zdraví relativně snadno? To je myslím jasné... V takových poměrech mohou být spokojení jen dobře placení funkcionáři na míle vzdálení rizikům přímého výkonu služby a na řadových pozicích zase jen chroničtí flákači, trvale líní používat mozek i tělo. Nějakou podporu policie ze strany obyvatelstva nelze očekávat, vždyť mají pouze informace z médií o tom, že průměrný policista bere 35.000,- Kč a že v přepočtu na jednoho obyvatele je policistů v ČR hodně. Že nikdo z těch policistů, se kterými se na ulici či někde na oddělení setkají, na výše zmíněný plat nedosáhne, samozřejmě netuší. Stejně tak nemají povědomí o tom, kdo ještě opravdu dělá policejní práci a kdo je jen součástí přebujelého apárátu a zázemí. Co se týká policejního školství, vyhořelý pedagog, který byl ve výkonu naposledy před třiceti lety, asi opravdu moc užitečných zkušeností novým policistům nepředá. Stejně tak i vyučující, který pobyl ve výkonu ještě kratší dobu, než jeho žáci, či dokonce vůbec. A že se tam takových podle o několik let zpět nastoupivších policistů našlo. Časově omezené vysílání policistů z praxe jako vyučujících na policejní školy by opravdu mohlo být tou správnou cestou.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)