Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Nejdiskutovanější

Nadporučík Emil Haně: „Črty ze vzpomínek zaži...
26. 08. 2020 | PETR-KLINOVSKY: Dobrý den, ozvěte se na email: Petr.Klinov...
Drogy za volantem? V ČR běžně..
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: Něco o problematice drog za volantem jsem si ...
Komiks na Policista.cz
21. 09. 2019 | DONLABUZNIK: super...
Nosný systém pro pořádkové policisty
16. 04. 2019 | FIBER: Naposledy jsem sem psal 21.05.2017 s dotazem,...
Škatulata ve vedení krajských ředitelství...
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: Hned mě napadla rozná hláška aneb škatulata s...
ÚVAHA: K POLICII S VÝUČNÍM LISTEM
11. 01. 2019 | JARDA-JORDAN: REPLY:JAN:69479-1:2018-06-26 00:46:46: Ano, a...
Benešovský deník: Vyšetřování skončilo, zapom...
19. 07. 2018 | AF13: S odstupem casu lze konstatovat, ze takova ko...
Rozhovor : ,,Byl jsem pohodlný a to se mi vym...
17. 06. 2018 | JAN: Je velice úsměvné, vysmívat se někomu, že je ...
Jak se stát policejním důstojníkem v Sasku?...
02. 06. 2018 | FFRANTA: Zraněná policistka odstřelila eritrejského mi...
Nošení nožů v Německu
24. 03. 2018 | VETERAN2: REPLY:KREIMAAN:69193-1:2018-03-20 16:26:00: ...
Já Řscp ty KŘP Praha
včera | 6-TT: REPLY:ROSOMAK:74183-1:2024-02-05 14:16:23: M...
adamscotte322
9 dní | ADAMSCOTTE322: Buy fake USD (WHATSAPP : +1(725) 867-9567) Bu...
Příprava na fyzické testy
13 dní | VSCRVSCR: REPLY:ELISKAP:74191-1:2024-02-14 15:45:54: ...
Započítatelná praxe(MP->služební poměr)
20 dní | DABLIK: REPLY:MPCP:74186-1:2024-02-06 17:52:49: k př...
Justiční stráž
06. 02. 2024 | VSCRVSCR: 1,není 2,těžko říci snad 6 3,Pankrác má ví...
jeg sælger Adderall 30 mg, jeg sælger Hydroco...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Sælg Pentobarbital Nembutal (tabletter, væske...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
jeg sælger Suboxone stripe 8 mg, jeg sælger A...
04. 02. 2024 | 000000000: Velkommen til vores online butik, hvor du kan...
Dovolená zop
02. 02. 2024 | JOE: REPLY:JOE:74178-1:2024-02-02 08:19:48: Př...
Daruji připínací odznak SKPV na sako
29. 01. 2024 | TRNKALINKA: Výška 25mm, šířka 20mm, nepoužitý, nový, ten ...

Násilná střetnutí IV. - Teorie smrtící směsi

Stačila chvilková nepozornost..
Čtvrtý a poslední díl studie z autorské dílny FBI "Násilná střetnutí: Studie napadení příslušníků pořádkových sil" o ozbrojených útocích na policisty, jejich přičinách, možné prevenci a dalších aspektech této problematiky. První díl najdete tady, druhý díl zde a třetí díl na tomto místě.
Stačila chvilková nepozornost.. | Foto: smh.com.au

 

POLICISTÉ

Ve všech třech studiích autorů lze říci, že policisté (kteří byli cílem útoku) byli vychováni převážně v příjemném, starostlivém a stabilním prostředí svými biologickými rodiči. Většinou ve svém dětství zažili jen velmi málo násilí, pokud vůbec. Povolání policisty si vybrali proto, že chtěli zlepšit komunitu, ve které žili.

Některá označení používaná pro policisty byla stálá. Zejména označení tvrdě pracující by se dalo použít na každého z nich. To má obvykle dobrý zvuk, ovšem v policejní práci to může přinést i negativní důsledky. Tvrdě pracující policisté zatknou více pachatelů, vyberou více pokut, reagují na více hlášení, a všeobecně jsou více mezi lidmi. Protože jsou více v kontaktu jak s veřejností, tak s kriminálními elementy, stávají se častěji cílem stížností. Také je pravděpodobnější, že se dostanou do situce, kdy může dojít k poškození majetku nebo zranění policisty nebo pachatele. Když jejich oddělení řeší tyto škody a stížnosti, vidí jména pořád těch samých policistů, což může mít za následek jejich potrestání místo odměny.

Na druhé straně mohou tvrdě pracující policisté způsobit i závažné administrativní a bezpečnostní problémy. Někteří mohou zanedbávat nezbytné bezpečnostní a procedurální opatření, aby zvýšili svou produktivitu. Mohou se vrhnout do budovy zcela zachvácené plameny, aby zachránili domácího mazlíčka; mohou pokračovat v pronásledování pachatele i při vysokém riziku zranění nebo smrti; mohou se po hlavě vrhnout do situace, kde by z logického i taktického hlediska většina policistů raději ustoupila. Společnost a média tyto činy často považuje za hrdinské a tleská policistům za podstupování zbytečného, popřípadě přímo nezodpovědného rizika. Takovou reakci si ostatní policisté mohou vyložit jako "Když budu tvrdě pracovat a nasbírám spoustu stížností, tak mne potrestají a možná i vyhodí. Ale když budu podstupovat zbytečná a hloupá rizika, tak mne za to možná odmění." Tam, kde k tomuto trendu dojde, by si to nadřízení měli uvědomit a zasáhnout.

Další vlastnost charakteristická pro všechny zkoumané policisty byla schopnost "číst" lidi a situace. Toto přesvědčení, málokdy nalézané u relativně nezkušených policistů, bylo pro veterány charakteristické. Doba pro to, aby policista přestal být považován za zelenáče, se lišila oddělení od oddělení. Mnoho policistů dalo najevo, že zhruba pěti letech hlídkové služby a po dostatečném obeznámení s policejní prací nabyli pocitu, že dokážou vyřešit všechno od dopravního přestupku po vraždu. Už si úspěšně poradili s tolika podnapilými osobami, tolika případy rušení pořádku a tolika domácími hádkami, že věří, že dokážou přesně číst lidi a situace a předvídat úspěšné řešení incidentu dřív, než vlastně začne. Začnou spoléhat na to, že jim pomohou jejich předchozí zkušenosti, protože předtím to vždycky fungovalo. Tak se stanou sebejistými a věří, že mohou přeskočit důkladné prozkoumání situace.

Lze si ukázat na příkladu, jak může být takové přesvědčení nebezpečné. Policista se setká s osobou, jejíž chování odpovídá vzorci, se kterým se setkal již mnohokrát. Policista je v pohodě, protože ví, jak bude tato osoba reagovat. Vyzkouší si to. Dá mu několik příkazů, a když vidí, že osoba spolupracuje, jeho pozornost začne ochabovat. Následkem bezproblémové spolupráce této osoby udělá policista osudovou chybu: přestane být ve střehu. Ačkoliv předchozí osoby plnily příkazy policisty, tahle ne. Tento pachatel čekal na příležitost, kdy bude mít nad policistou výhodu, a policista mu ji dal.

 

PACHATELÉ

Jaké vlastnosti, předpoklady a schopnosti, které mohou vést k napadení nebo smrti policisty, dodávají do směsi pachatelé? Autoři došli k závěru, že neexistuje žádný přesný profil útočníka nebo vraha policistů. Přesto však mnoho policistů stále má před očima obrázek takového imaginárního útočníka. Mnozí očekávají fyzicky dominantního jedince, ze kterého prýští nebezpečí všemi póry. Výzkum ovšem takový obrázek nepotvrzuje.

Celkově vzato, někteří pachatelé měli předchozí trestní záznam; někteří měli záznam o psychických nemocech; někteří patřili ke gangům; někteří pravidelně nosili zbraně; a přesto mnozí nepatří do žádné kategorie. Jediné, co mají společné, je že napadli nebo zabili policistu.

Některé charakteristiky se ale objevovaly opakovaně a často. V Násilných střetnutích například autoři poukázali na to, že mnoho pachatelů bylo členy gangů, mnozí se setkali s násilím mnohem dříve než jejich protějšky, a mnozí užívali alkohol a jiné drogy. Autoři zejména zjistili, že analýza teěchto střetů přináší jistá ponaučení. Tak jako každý, i pachatelé hodnotí lidi, s kterými se potkají, včetně policistů, při každém setkání, ať je to předání peněz, drog, nebo rozhovor s policistou. Čím vyšší jsou sázky, tím důkladnější je hodnocení.

Nejnebezpečnější jsou v takových situacích pachatelé, často popisovaní jako predátoři, psychopati nebo antisociální osobnosti. Tyto typy dokážou chladně hodnotit své šance na přežití i situacích, kdy jim jde o život. Protože nezažívají tu samou úroveň rozrušení jako normální lidé, nejsou tolik rozptýleni vnitřními ani vnějšími faktory. Rychle a rozhodně zváží své příležitosti a možnosti a rozhodnou se. Když věří, že policistu dokážou přemoci, pokusí se o útok nebo vraždu. V situaci, kdy mají pocit, že policista má navrch, jejich reakce je, jak řekl jeden takový predátor: "Prostě se dám do klidu a čekám, on někdo udělá chybu. Tehdy vyhraju."

Pouze pachatelé vědí, jak vysoké sázky jsou ve hře v dané situaci. Mají více informací, než policisté, nebo si to aspoň myslí. To staví policisty už od začátku do nevýhody, která se silně zvyšuje, pokud hodnotí pachatele podle mylného přesvědčení, že nebezpečnost pachatele lze odhadnout z jeho fyzického zjevu. V mnoha případech policisté sami přiznávali, že si nevšimli zřejmých známek nebezpečí, protože považovali pachatele za neškodného. Toto přesvědčení založili na hodnocení fyzických charakteristik bez přemýšlení nad tím, v jakém psychickém a emocionálním stavu pachatel může být.

Co tedy je známo o pachatelích, kteří napadli nebo zabili policistu? Protože se takový pachatel nedá popsat podle fyzických charakteristik a nevejde se do žádného profilu, tento nedostatek informací paradoxně vytahuje na světlo ten nejdůležitější fakt - může to být kdokoli. Jestli se rozhodnou policistu napadnout nebo ne, to záleží na jejich vyhodnocení značného počtu okolností v nečekaně krátkém čase. I když některé útoky se odehrály po delším kontaktu s policistou, mnohé byly impulzivní a reaktivní.

 

OKOLNOSTI

Ve většině případů to byli policisté, kdo první kontaktovali pachatele, kteří je následně napadli. V jiných případech byl policista na scénu střetu vyslán dispečerem. Ti, kdo kontaktovali pachatele jako první, si většinou vybrali prostředí, které považovali za takticky výhodné pro sebe. V některých případech pachatelé nezastavili na místě, které si policista vybral, ale pokusili se najít místo, kde by měli výhodu oni. Například pokusil-li se je policista zastavit na dobře osvětleném místě, zastavili místo toho na místě mnohem méně osvětleném.

 

VÝZNAM TEORIE SMRTÍCÍ SMĚSI

Pochopení složení smrtící směsi může policistům přinést mnohé výhody. Zhodnocením všech třech složek (policista, pachatel a okolnosti) mohou jasněji pochopit dynamiku situace, která vede k napadením a úmrtím.

Budí policisté, kteří tvrdě pracují, jsou vytrvalí a orientovaní na službu také dojem pozornosti, odhodlání a profesionality? Jejich zjev a slovní i mimoslovní komunikace je může chránit stejně jako jejich zbraně a vesta. Policisté musejí být vždy všímaví, pozorní a profesionální. Musejí budit dojem, že v případě nutnosti mohou být silnými protivníky. I když policisté nemohou kontrolovat určité složky smrtícího setkání, mohou značně ovlivnit jiné.

 

Zdroj: FBI Law Enforcement Bulletin

Text: studii přeložil a upravil Sgt. Navážka 

 

------------------------------------------ 

 

Související odkazy:

 

Násilná střetnutí: Studie napadení příslušníků pořádkových sil I.

 

Násilná střetnutí II. aneb proč se pachatelé vyhýbají ženám-policistkám?

 

Násilná střetnutí III. 

Vložil: Dušan Stuchlík
Publikováno: 07. 02. 2008


Hodnocení článku

Známka článku Průměrná známka 0 / Celkový počet hodnoceni 0Diskuze ke článku

Diskuze Počet komentářů ke článku: 0
Diskutovat ke článku.
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio