Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Názor na spolehlivost služební zbraně CZ 75

Zajimal by me vas nazor na sluzebni CZ 75,kvalita,zpracovani,ale hlavne spolehlivost?????U tehle zbrane obecne plati,co kus to original.
JIRI :: Datum založení: 26. 10. 2008 :: celkem 64 komentářů

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu STRIZLIVEJ 20:34:30 23. 08. 2012
Střízlivej.jpg
Jejda, závody IPSC (level I, na vyšší nemám bezpečnostní zkoušky) bych si sice rád zase zastřílel, ale je tomu již nějaká doba, co jsem se postavil na nějakou stage. Bohužel pro mne je jízda do Prahy ještě delší, než pro tebe Chipe :)

Jinak s tebou Chipe souhlasím s tím, že na služební komplet jsou kladeny určité požadavky. Nicméně je potřeba si uvědomit, že ŽÁDNÁ ZBRAŇ NENÍ UNIVERZÁLNÍ. Včetně použitého náboje. Požadavek, aby byla schopna okamžitě zastavit nebezpečného útočníka vyzbrojeného neprůstřelnou vestou, nebezpečného psa nebo zastavila vozidlo je NEMOŽNÉ. V první řadě jde o okamžité odvrácení útoku. Jde to se skoro každou střelnou zbraní, ale pro policejní účely se jich hodí jen zlomek toho, co je na trhu. Uznávám, že Pi vz. 82 je pro policejní účely již zastaralá, nicméně v poslední době tento náboj prožívá takové malé znovuzrození, resp. jej začínají objevovat civilisté, jako vhodný náboj pro obranné účely (včetně mě :) ).

Jde o to, že pokud policistu napadne (nebo se chystá napadnout) pachatel chladnou či střelnou zbraní, v první řadě je třeba učinit takové opatření, aby
a) pachatele odzbrojil hrozbou namířenou zbraní, příp. varovným výstřelem
b) samotnou střelbou jej zneškodnil
tedy útočník OKAMŽITĚ upustil od útoku. Je to také o taktice. To, že zbraň (resp. střela) neprostřelí byť i lehčí neprůstřelnou vestu ještě neznamená, že zbraň (či náboj) je špatná(ý). Nicméně současná služební zbraň je lepší, než předchozí, ale i ta předchozí byla lepší, než její předchůdkyně :)

Ještě dodatek pro Hammera:
Pi vz. 82 r. 9mm Makarov opravdu NEMÁ HLADKOU HLAVEŇ ! Jak jinak vysvětlit, že ogivální střely "létají" tak přesně ? Je to tím, že hlavně těchto pistolí jsou opatřeny polygonním vývrtem. Pro přiblížení: místo klasických drážek je v hlavni šroubovice, která má 4 vrcholy, ale jak strany, tak tyto vrcholy jsou natolik zaobleny, že na první pohled to vypadá, jako by v hlavni byla jen dobře vyleštění díra. Tím docházelo k lepšímu utěsnění střely v hlavni a pro tuto hlaveň byl zkonstruován čs. náboj vz. 82. Náboje vz.82 mají střelu z ocelových pilin za teploty a tlaku nasycenou nějakou pryskyřicí. Proto jsou velmi nevhodné do zbraní s klasickými drážkami, neboť je extrémně otírají. Ne, že by po 50 rannách drážky hned vydřely, ale jejich otěr drážek je opravdu velký.

nechci tady shazovat tvé střelecké umění, ale třeba já osobně, pokud mi neseděla nějaká zbraň, tak jsem s ní nikdy moc nenastřílel, protože když mi nesedí, tak se mi "nelíbí" a co se mi nelíbí k tomu mám negativní postoj. Ale přesto střílím rád :)

Vůle: jedná se původně o vojenskou zraň. A proč ta vůle ? Aby zbraň fungovala i v prašném či jinak znečištěném prostředí. Zbraň, která je slícovaná na setinky milimetru pak v prašném či jinak znečištěném prostředí přestává fungovat daleko dříve, protože prach, který se dostane mezi styčné plochy znemožní jeho další použití. Tam, kde je větší vůle má prach (či jiná nečistota) větší možnost se dostat ven. Mimo jiné v tom má prsty také samotná výroba a také zacházení se zbraní.

Účinek 9mm Lugru je oproti Makarovu větší, neboť je to dáno jeho konstrukcí. Když už jsi nakousl to prostřelování vozidla - je sice hezké, že takový náboj auto prolétne (ikdyž rozhodně ne motorem, neboť to nedokáže ani puškový náboj 7,62x39 - Sa vz. 58), ale pokud není mezi poldou a útočníkem auto (což je většina zákroků), tak střela útočníkem prolétne a co pak ? Dvě věci:
a) střela útočníkovi nepředádá veškerou energii, což je škoda
b) může ohrozit i další nezůčastněné osoby.
To, že střela střela zůstane v útočníkovi mu může způsobit větší poranění s čímž souvisí větší pravděpodobnost upuštění od útoku. Nicméně i samotný průstřel už má něco do sebe. Protože lidské tělo není uzpůsobeno pro vnikání cizího předmětu, je již individuální záležitostí, jak se s tímto poraněním "popere". Někoho sundá náboj 6,35mm Br., někoho nesundá ani .45 ACP do hrudi. Mám na mysli konkrétní případy, které byly nějakým způsobem zdokumentovány a jedná se i o historické fakty, ale vzhledem k prostoru a mé časové omezenosti nemám teď po ruce www odkazy na tyto publikace. Já osobně jsem zastáncem toho, aby střela předala útočníkovi veškerou svou energii a k tomu má dle mého soukromého názoru blíž střela Makarov než Luger. Nějaké překonávání překážek ve formě vozidla, zdi, neprůstřelné vesty a podobně je již dle mého druhořadé. O náboji 7,65 mm Br. a méně zde již nemíním rozvádět diskuzi. Ikdyž je původní téma jiné, vedeme zde diskuzi o bývalé služební zbrani Pi vz. 82 a ZC 75 D compakt a jejich nábojích.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 19:49:13 23. 08. 2012
default.png
STRIZLIVEJ [2012-08-23 12:46:48]: Tak marže střeliva jsme měli vždycky stejné na každém výcviku. Jediné vysvětlení: ty ruské šmejdy.

Ke zbrani jsem teda odpor nikdy nechoval, vždy jen respekt. Ke každé střelbě jsem přistupoval tak, že prostě teď kua nastřílím, že musím mířit tam a tam... Zase moje jakási hrdost střelce mi nedovolovala říkat si, že prd trefím, takto neuvažuju.

Držení kvéru: fixace pravou rukou mezi ukázováčkem a palcem vražený pěkně pod ohyb pažbičky, když jsem střílel pravačkou, levou když jsem střílel levačkou. Druhá ruka tlačí proti první, obě jsou pokrčeny, volná ruka co nedrží přímo zbraň je pokrčená víc. Prst na spoušti tak jak má, tah plynulý, dech jak má pomaličku, ruce se mi netřesou, střelby se nebojím ale vychutnávám si ji.

Jo, prosím tě, proč je ta vůle u těch Makarovů v tom závěru? U trochu starších mašin to lítalo tak, že jsi se bál, aby to nevypadlo na zem!

S tou pojistkou: jo, to mělo pojistku při nataženém kohoutku, proto jsem psal, že to pojistku nemělo. Protože takhle se služební zbraň nosit nesměla, ta pojistka tam byla na pikaču.

S tou pažbičkou: jo, mám velkou pracku, ale 82 se mi držela dobře. Je ale fakt, že Čízinka suprově.

Luger projde autem skrz naskrz, to jsem viděl a vyzkoušel si na vrakáči. Včetně motoru zepředu dozadu a kulka zmizela v dalším vraku. Z pěti metrů teda. Dál to jaksi nešlo se postavit. Zase jsem neměl už Makarov abych řekl co udělal ten... To střelivo není zase žádné béčko.

Jinak střelivo, co jsme do toho měli, je vhodné tak pro válku, ne pro poldu. Ten celoplášť je pro policejní potřeby zvrhlost.

Zastavovací účinek? Hoši, neblbněte s tím. Pokud drbanovi střela nevypne přívod elektriky do mozkovny, vydrží po vás provrtaný jak řešeto vystřílet i několik zásobníků, než mu dojdou baterky.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu CHIP 18:38:38 23. 08. 2012
Chip.jpg
A dost řečí!!! Všichni co tady diskutujete o pistolích! Kdo z vás pojede tuto sobotu 25.8. se mnou do Českého Krumlova na IPSC! Všichni kolegové střelci mi vypadli a jet sám 200 kiláků z Prahy do Krumlova je sebevražedné. Takže potřebuji zaplnit auto! Ukažte lidi že dokážete víc než mlátit prázdnou slámu...:-((( Odjezd 25.8. z Prahy cca v sedm ráno!

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu CHIP 18:35:08 23. 08. 2012
Chip.jpg
To střízlivej... Dovolím si s tebou nesouhlasit.Na policejní komplet (zbraň a náboj) je kladeno mnoho požadavků, které by měla splňovat. Přes spolehlivost, snadné a protistresové ovládání, vysokým zastavující účinek,nižší průbojný účinek, až po střelbu na vozidlo, protivníka krytého lehkou neprůstřelnou vestou, atd. Proč? Protože je to jediný prostředek, který ma policista na ulici k dispozici! Je krásné, že je ke střelbě na pneumatiky vhodná brokovnice,pro střelbu na střední vzdálenosti útočná puška a na dlouhé vzdálenosti odstřelovací puška v ráži 338 Lapua, ale dokud ji nebude mít běžný policista neustále k dispozici,(což je nemožné) bude si muset vystačit s běžnou krátkou zbraní. No a na konstruktérské invenci je, vyřešit všechny tyto problémy a vyrobit zbraň pokud možno co nejuniverzálnější. Ať již vhodnou ráží, popřípadě vhodným druhem náboje. Pokud by jsme se smířili s tím, že pistole je určena pouze k zastavení útoku živé síly, mohli by policisté venkoncem být vyzbrojeni ještě Čz 27 v ráži 7.65, protože nakonec ten útok zastavíte i něčím v ráži 22 short.:-)
Pokud jde o CZ 82 v ráži 9 mm makarov, je třeba přiznat, že jde již o zbraň za horizontem. Ať již obsluhou, použitým a dostupným nábojem, životností, atd. Že se s ní dá stále dobře nastřílet, není žádná odpověď. To jde při troše dobré snahy i píšťalou, nebo mušketou...:-)

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu STRIZLIVEJ 12:48:34 23. 08. 2012
Střízlivej.jpg
P.S. i mířidla (jejich velikost a čitelnost) dělají své :)

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu STRIZLIVEJ 12:46:48 23. 08. 2012
Střízlivej.jpg
Jak to vysvětlím ?
No zkusím to:
každá z těchto zbraní se jinak drží. Má jiný tvar úchopu. Jasně, že se drží hlavní dopředu, ale o takových hovadinách tu diskutovat nebudu. Myslím tím, že i malá změna držení je znát. Třeba takový Glock 4 Gen. má výměnné hřbety pažbiček. A to pro různé velikosti rukou. Pi vz. 82 a spousta dalších, včetně naší CZ 75 compakt ji nemá. Diskuzi jak je to dobré nebo ne záměrně vypouštím, neboť už tak jsme mimo původní téma.
Takže někomu sedne tvar 82-jky, někomu 75-tky a někomu to až tolik nevadí a sednet mu obojí. Mě osobně pasoval i sklon Pi vz. 27 (kterou jsem několik let vlastnil).

Za další střelivo. Náboje 9 mm Luger jsou dodávány z naší muničky Selier & Bellot a jsou v rozhodně vyšší kvalitě, než ta sorta, co se dodávala do 82-jky. V ní (82) se používaly náboje jak české - dva různé náboje (klasické S&B olověné s mosazným pláštěm a pak české náboje vz. 82 se střelou ze spékaných ocelových pilin). A pak tu byly náboje ze sovětské, později ruské výroby. Jejich náboje měli ocelové jádro, které však bylo již od výroby vychýleno z osy. Proto tyto náboje lítaly nekontrolovatelně jak si chtěly a s těmito náboji bylo absolutně nemožné zbraň nastřelit na vzdálenost již cca 25 metrů. Krabičky s náboji, které se dostaly policistům na střelnici byli v některých případech domíchané, někdo střelec vedle tebe střílel českými néboji, a ten druhý zase ruskými.
Takže je jasné, že z jedné zbraně se nemohl nastřílet stejný počet bodů v terči s různorodým střelivem, protože každé mělo jiné balistické vlastnosti.

Za další psychologický efekt. Jestli jsi od prvopočátku měl odpor k této zbrani a pěstoval jsi ho, je jasné, že jsi díky tomu odporu už před samotnou střelbou podvědomě věděl, že se netrefíš a tak se i stávalo.

Takže já osobně jsem i přes tyto nedostatky střílel rád a trefoval jsem se. A proč ? Protože když jsem si vybral jen náboje S&B - celopláště. S náboji vz. 82 nebo s ruskými jsem také střílel, ale zbraň jsem "měl nastřelenou" jen na jedny náboje. Ostatní jsem bral jen jako tréninkové k ovládání zbraně.

Co se týče služby, tak dle mého tyto náboje přesto (asi až na naše vz. 82) splňovaly svůj účel. A ten je ochrana života policisty. Že neprostřelily točící se pneumatiku ? Odrážely se od šikmého čelního skla ? A copak je na tom 9 mm Luger lépe ?? Na prostřelení pneumatiky nebo čelního skla je vhodná jiná zbraň. Třeba brokovnive, nebo kulovnice. Ale to už je o něčem jiném. Primárně je služební pistole na okamžitou ochranu proti útočníkovi např. s nožem, či jinou obdobnou zbraní (třeba i krátkou střelnou). Použití střelné zbraně by mělo být až to poslední a služební pistole jsou koncipovány primárně pro použití proti živé síle - člověku či zvířeti. Ne proti vozidlu a pod. Názorů na vhodnost náboje tohodle či jiného je tolik, kolik je lidí.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 06:06:43 23. 08. 2012
default.png
STRIZLIVEJ [2012-08-23 00:18:30]: Ty, já si o sobě při té své "úspěšnosti" střelby z dvaaosmdesátky myslel ještě horší věci, tomu věř. Ta mi brala naprosto veškeré sebevědomí střelce. Pamatuju si, že když jsme byli v Brně na střelnici kde jsi přímo viděl kam to lítá, tam jsem nastřílel všecko, nesla mi silně vpravo dole. Tak jsem to zvednul vlevo nahoru. Jenže po pár střelbách kde jsem neviděl kam to lítá a na různé vzdálenosti jsem se dostal zase na svoje dno.
Střelivo používané do těch zbraní jsme chtě nechtě museli studovat, tzv. zastavovací efekt je fáma, zato se to dokázalo odrážet od šikmého čelního skla, od točící se pneumatiky....A ne jednou. Nebyly to ojedinělé výbrky nevhodnosti pro policejní použití.
Pistole má zcela určitě hladký vývrt, tři hlavně složené v jednu. Jaksi jsem ji hodně často tak nějak musel pucovat.
Jo s tou pojistkou máš recht, ale zbraň střílela i přes ni a nakonec ji kvůli tomu stáhli ze služby, teda oficiálně.
Pokud se týká přesnosti střelby a příčiny ve střelci, jak teda vysvětlíš ty naprosto rozdílné výsledky střelby z tohoto dárečku a ČZ-75D?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu STRIZLIVEJ 00:18:30 23. 08. 2012
Střízlivej.jpg
No Hammere, že jsi z CZ vz. 82 netrefil nic dle mého slušně řečeno vypovídá o tom, že jsi na ni "neměl buňky". Viděl jsem sice jen pár desítek střelců - kolegů, ale každý s ní nastřílel aspoň něco. Co se týče zastavovacího účinku a přesnosti střel, tak ti doporučuji nastudovat nějakou historii o nábojích 9mm Makarov. Vzhledem k tomu, že toto vlákno je o CZ 75 compakt, nebudu to dále rozebírat. Já sám jsem si však Makarova pořídil "na osobku". Ale ne Pi vz. 82, ale ruského (sovětského) Makarova (kvůli rozměrům zbraně a vlastnostem náboje).
O neznalosti Pi vz. 82 svědčí tvoje tvrzení, že tato pistole má hladkou hlaveň. Mimochodem, víš k čemu jsou ty vůle ? A za další, tvé tvrzení, že to nemělo pojistku ve mě vzbuzuje pochybnost, jestli jsi ji nedržel v ruce jen 1x nebo 2x. Nechci tě tu nijak shazovat, ale pojistku ta zbraň opravdu má.
Takže pokud se vrátíme k původnímu tématu, tak za sebe říkám, že mě osobně funguje dobře a ani v mém okolí jsem nezaznamenal nějaký vážnější problém. Co se týče přesnosti, tak vše bylo vinnou článku mezi zbraní a podlahou :)

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu CHIP 22:59:17 22. 08. 2012
Chip.jpg
To Hammer: Jenže dodával "a budeme i po něm..." :-)

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 22:53:06 22. 08. 2012
default.png
CHIP [2012-08-22 22:48:28]: Neser tady furt s těma nevlasteneckýma řečma! :D :D

Víš co říkal K.H. Borovský? "Byli jsme před Rakouskem..." no a teď je Rakousko před náma! :D My dokonce bereme zbraně od Taliánů a Rakušáků!!!!!! Sodoma a nábojová Gomora.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
 
O serveru Redakce Kontakty Inzerce Nápověda Podmínky

tvorba www stránek emocio