Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Policisté na diskusních fórech (REDAKCE)

Policisté na diskusních fórech
ilustrační
Foto: internet

Jeden z důvodů založení diskusního fóra na našem webu byla také obava policistů z postihu za kritické názory na interních diskusních fórech Policie ČR. Mnoho vody od té doby uplynulo a jak se zdá, obavy některých se ukázaly jako oprávněné. V současné době projednává poradní komise Krajského ředitelství policie Středočeského kraje návrh kázeňského potrestání kutnohorského policisty za poněkud útočný příspěvek na policejním intranetovém fóru.

Autor: Lukáš Heinz
Publikováno: 22. 02. 2013
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu VETERAN2 23:13:01 01. 04. 2013
default.png
Zdravím Prduchu!
Hammer to vcelku trefil. Pokud k zákonu někdo vydal výklad a nebyl pro PČR příznivý, měly iniciovat změnu zákona. Taky mi do toho moc nepasuje omezování přístupů do svodek. Stačilo přeci vyhodit data narození a bylo. Vůbec nebylo nutné omezovat území, ze kterého se zobrazovaly informace. Navíc. Jméno a adresa se dá zjistit i ze zlatých stránek. Navíc je tam i telefon.
Sloužit u PČR celý život neznamená, že se člověk potká se všemi absurditami, které se mohou vyskytnout. Taky jsem si o spoustě věcí říkal, že to snad ani není možné a čas ukázal, že člověku kolikrát ani nestačí fantazie.
Už jsem sem někam psal, že od množství peněz, které chce stát vydat, se odvíjí kvalita kádru, který za ně dokáže zverbovat.
Po posledních reformách už asi není moc oddělení, kde by se hlídky nudily. Spíš nestíhají. Tím je vyřešeno i hlídkování. Prostě žádné není.
Taky jsem znal vedoucího, o kterém se povídaly historky, že se jeden nestíhal divit. Kolega mi vyprávěl, že byl osobně u toho, když ho nějaká podivná existence po telefonu instruovala, co by o čem potřebovala zjistit. Nikdy to nikoho nezajímalo. Měl dobré vztahy s ředitelem.
Náš vedoucí byl specialista na demotivaci. V úseku sice občas byl a sám se přesvědčil, kdy se kde co děje, ale jemu byly ty zkušenosti k ničemu. Vůbec svým vlastním zjištěním nedokázal přizpůsobit službu. Neuvěřitelné, ale je to tak.
Po zavedení paušálních platů se výkon služby na mnoha odděleních přesunul hodně do nočních hodin. Na některých odděleních fungoval systém oblíbenců, kterým nastaly zlaté časy, protože měli jednu nebo dvě noční do měsíce, zbytek oddělení byl vyčerpaný a než by celou noc řešil chlast a podobně, radši udělal co musel, aby byl klid a zašil se.
Takhle by se dalo pokračovat dlouho, ale nemělo by to vůbec cenu. Nic se tím nezmění.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 14:49:44 01. 04. 2013
default.png
PRDUCH [2013-04-01 09:53:23]: K první části odpovědi Veteránovi2:

Že je Němec pičus je jedna věc a že se nikdo z věčně připosraného vedení PČR nebránil, věc druhá. Jinak by tenhle vidrhgól šel po svých o dům dál. Tvůj dotaz byl dobře položen, ale ty máš maturitu, aby jsi si uměl poradit. K lustraci auta drbana před domem KZO dodám nějakého "neznámce" kde je trochu možná souvislost a vložím č.j. Už se nikdo nikdy nebude zajímat, jestli to bylo oprávněné. Jinak já jsem napsal: poznatek pro SKPV a konec. Teď nevím, jestli to dneska už není vázáno přímo č.j. tím pádem píšu ÚZ jako poznatek pro SKPV a čest.

Druhá část: já jsem se s tím, že nadřízený bránil podřízenému objasnit případ, setkal a nejednou. Jakmile to byly případy z minulého kalendářního (a statistického) roku nebo ještě dél, vždycky vedoucí přikázal, abysme se na to vytento, protože to už je statistika uzavřená a nikoho nezajímá.

No a poslední odstavec snad, starý pardále, nemyslíš vážně?
vedoucí je od toho, aby mančaft motivoval k práci, aktivitě a kreativitě, velice slušně přeplácený! Navíc je vysokoškolsky studovaný a musí si umět sterjně jako řadový četník, poradit. Ale když si poradí tak, že lenocha k ničemu jinému než ojebávání nedonutí ale těm, co dělají, nahází klacky pod nohy, když de fakto trestá plošně aktivní poldy, na hodinu, kurva, na hodinu má letět z místa do terénu.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu PRDUCH 09:53:23 01. 04. 2013
default.png
VETERAN2 [2013-03-31 22:56:45]:
Ahoj Veteráne. Měl jsem možnost trochu nahlédnout pod pokličku, tak vím, že omezování přístupů do IS neměl na svědomí žádný vedoucí ani vedení PČR. Respektive vedení PČR bylo nuceno tyto přístupy omezovat. Byl to následek kontrol, z nich plynoucích závazných názorů a metodických pokynů Úřadu na ochranu osobních údajů (pan Igor Němec). Tento úřad vytýkal takové věci, že z toho zůstával rozum stát a bohužel pak z jeho podnětu padaly i tresty a to právě u vyššího vedení. Jejich věstníky a metodické pokyny jsem občas dostával do ruky a byl jsem z nich pravidelně na mrtvici. Např. jsem se dozvěděl, že když si v kalendáři poznačím narozeniny kolegů, tak vytvářím nedovolenou evidenci osobních údajů. Dám příklad z pravidelného školení k osobním údajům (volně citováno), prováděného pracovnicí KŘ:
Dotaz:
Při noční operativní hlídce zjistím, že v bydlišti známého aktivního KZO - vloupače, parkuje cizí osobní auto. Mohu ho vylustrovat?
Odpověď:
No pokuď to souvisí s konkrétním trestným činem, tak ano.
Dotaz:
V té chvíli ne, jen chci zjistit jeho styky, protože v minulosti měl vždycky společníky s autem.
Odpověď:
No když to není ke konkrétnímu případu, tak to IS využít nemůžete.
Dotaz:
Tedy se o to nemám zajímat a mám to nechat plavat?
Odpověď:
No to ne, já chápu, že vás to musí zajímat, ale lustraci za těchto okolností opravdu nejste oprávněn udělat.
Dotaz:
No tak jak to teda mám udělat?
Odpověď:
No, tak to zkuste nějak jinak, třeba se zeptejte sousedů nebo snad máte nějaké informátory.

Asi jsem sloužil na Marsu. Ale nesetkal jsem se s tím, že by některý vedoucí, ať už přímo nebo nepřímo, bránil podřízenému objasnit nějaký případ nebo předat poznatek vedoucí k jeho objasnění. Byl by přece sám proti sobě. Kdykoliv tak potom přece může říct, že na základě poznatku jeho podřízeného nebo jeho oddělení bylo objasněno nebo se přispělo k objasnění atd. A to je i JEHO výsledek a připisuje se to i JEMU k dobru.

Jinak máš do jisté míry pravdu s těmi pevnými stanovišti a vyžadováním výsledků. Ale je to asi do jisté míry i důsledek rozmáhající se činnosti, nebo spíš nečinnosti některých kolegů, kteří podle km objeli během služby snad republiku, nepotkali při tom živáčka a k nalezení byli jen přes OS. Což se sice občas stát může, ale když je to téměř každou službu? Tak se přitáhne řemen, začnou se nekompromisně vyžadovat výsledky. No a je tu druhý extrém a z něho plynoucí očurávání ve formě vyplňování KO podle náhrobků, u nočních autobusů, jejich rozepisování atd. Ale může za to jen ten vedoucí? Nepodepsali se na tom i někteří kolegové?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 08:51:13 01. 04. 2013
default.png
Průjezdy: totální 3,14čovina až brutální debility vedení. Měl jsem s naším ředitelem skrz to potyčku, když jsem napsal na DF intranetu, že tohle je prostá legalizace zašívárny na nočních a popsal, jak se to dá snadno ojebat a taky se to tak dělalo. Průjezdy nikdy, co pamatuju, nevedly k jedinému výsledku.
Samotná evidence KO je typický příklad toho, jak vedení ztěžuje činnost řadovým. V reflexních vestách tři hodiny na jednom stanovišti systémem stavět, stavět, stavět, hlavně co nejvíc a kohokoliv vedlo k tomu, že jakýkoliv přestupek se zjistil do max. 45 minut po začátku takové akce, pak už bylo všecko provařené a problikané. Neměl jsi ani pokuty, ani KO, zato jsi měl větší plíseň na spisech ve fochu.
Když jsme si to dělali sami, přemisťovali jsem se co půl hodiny jinam. Jednak jsme měli spousty alkoholů, docela slušně pokut, sebraných techničáků (když to ještě šlo než to některá PYČA zrušila) ale hlavně: od lidí jsme se dozvídali, jako kolik nás vlastně venku slouží, že se borci už neodváží vyjet z hospody autem atd atd atd. Jednak jsme na těch stanovištích stavěli pouze to, co jsme sami chtěli systémem: "kua, mě nějak píchla střepina, toho vezmem!" V drtivé většině případů jsme měli se "střepinou" úspěch. Tam vidíš, jak propastný rozdíl co do znalosti práce je mezi praktiky z terénu a debily managery.
Všechny země kolem to tak praktikují: policajt musí sám vědět, kde mu hoří koudel, kde jsou jeho "zákazníci" a podle toho si službu rozvrhnout, co a kde a kdy bude dělat. Ale ne, u těchhle tupých hovad, co tomu velí, existuje jenom kvantita, kvantita, kvantita. Prostě tohle je základ a tohle je špatný základ, Od toho se odvíjí ale úplně všecko ostatní. Policie neplní svůj úkol, pro lidi je zbytečná a to ne jen podle laického názoru, ale i po rozboru své činnosti. Čárky pro vedení nebo sběr hovínek po pachatelích nejsou lidem, kteří si policii platí z daní, prostě k ničemu. Nejlepší skutek je jen ten, který se nikdy nestane. To je tak stará poučka, že se ji policejní manageři neměli dosud asi čas naučit.
Jinak já policejního managera považuju za přímého pomahače drbanů. Mockrát jsem se přesvědčil, že tomu tak je a je mi fuk jestli jen jejich hloupostí nebo úmyslně.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu VETERAN2 22:56:45 31. 03. 2013
default.png
My jsme do evidencí vkládali údaje celkem poctivě. Bylo to proto, že se po nás nikdo nevozil kvůli množství. Do výsledků to nikdo snad ani nepočítal. Aspoň o tom nevím. Pravda je, že se kdysi dávalo i hodně průjezdů. To skončilo po tom, co měli kolegové z vedlejšího obvodu problémy s tím, že v průjezdu sice bylo perfektně zaznamenáno vozidlo, jehož osádka měla něco na svědomí, ale oni ho nezkontrolovali, protože zrovna dělali jiné auto. Velitel vnější služby z toho udělal problém a bylo to. Jeden zásah rádoby odborníka a evidence byla rázem o hodně méně použitelná. Úplně věřím tomu, že se tam psaly nesmysly, protože když vás vedoucí postaví na stanoviště, kde za dvě hodiny v noci neprojede auto a pak se diví, že tam nic nejelo a vytrvale se dotazuje, jak je to možné, radši tam kvůli klidu každý napíše, co se jen trochu snese. Zase jsme ale u toho samého. Místo co by vedoucího dělal člověk, kterému není potřeba vysvětlovat, že na té a té silnici v době od do auta prostě nejezdí a nezlepší se to ani po tom, co po každé noční vyslýchá hlídku, jak je to možné, radši nechají ve funkci loajálního blba.
Jestli naše policie v něčem vynikala, byly to evidence. Naše vedení moc dobře vědělo, že se z nic dá ledacos zjistit a šéf se snažil jejich používání omezovat ještě dřív, než musel. Co kdyby něco objasnil člověk, u kterého potřeboval, aby byl nejhorší nebo aspoň jeden z nejhorších. To radši ať je to neznámec.
Když nám začali oficiálně omezovat vytěžování evidencí, měl jsem z toho osobně spíš dojem, že je potřeba, aby zbyla práce i na útvary jako SKPV a ÚOOZ, které jsme právě díky evidencím někdy vlastně ani nepotřebovali nebo si připadali divně, když jsme jim dávali věc už hotovou.
Dnes je doba nájezdníků. Největší rány v revíru často dělají organizované skupiny z hodně velké dálky. Pro obvody je skoro nemožné takové série objasnit jinak, než že je dopadnou při činu. To je ale opravdu velká náhoda.
Ještě jedna perlička ohledně výsledků. Věděl jsem o oddělení, kde skupina odbojných velice ráda nabírala skoro jisté neznámé a rozhodně se nic nepokoušela rozchodit. Vedení kvůli tomu nejednou zamávalo odměnám za objasněnost na rozloučenou. Tak to vypadá, když je vedoucí blbec a ještě úplně zapomene na podřízené s odměnami.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 14:38:38 31. 03. 2013
default.png
PRDUCH [2013-03-30 22:29:15]: Zdarec! Hele, jak píšeš k těm IS, zapomněl jsem zmínit (je to taky už nějaká doba) i skutečnost, že ani vedení netušilo v dost případech, co od toho může čekat. Přesněji: nikdy jsem nezažil, aby nám z vedení něco v tomto smyslu objasňoval, k čemu to je, jak to využít... nic. Musel jsi všecko sám.

No a k těm aktivním blbům: Prduchu, já jsem přesvědčen, že jsem svým aktivním přístupem škodil. Sám sobě, kolegům i lidem, které jsem měl chránit - ale tak leda sám za sebe, styl práce PČR žádal jen a jen čárky - ty čtyři KO kohokoliv za šichtu. Celý systém je podělaný a postavený zcela špatně a kdo ho podporuje, těžce se proviňuje.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu PRDUCH 22:29:15 30. 03. 2013
default.png
Ahoj Hammere. Problém s plněním a využíváním IS a přehnané uplatňování tzv. ochrany osobních údajů, to jsou jen dva namátkou zmíněné problémy z celé řady dalších. Neznalost vždycky vede k podceňování a často i k odmítání. Ale když už píšu od IS, tak z vlastní zkušenosti vím, že po stáži na SKPV a zkušenosti s využíváním těchto IS, se přístup mnohých kolegů k nim změnil. No, ale lempl nebo lajdák vždycky najde důvod, proč něco nedělat nebo odfláknout. Liším se od tebe v tom, že ty kolegy, kteří se snaží něco dělat, nepovažuju za blby a nemyslím si, že jich je jen pár. Z vlastní zkušenosti taky vím, že za nimi je vidět výsledek (a to nemyslím jen ty tzv. čárky), zatímco ty skutečné lemply a blby je většinou jen víc slyšet.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 19:11:48 30. 03. 2013
default.png
PRDUCH [2013-03-30 18:59:56]: Nevím co jsem napsal jiného než ty. Ale znovu upozorňuju, že i za mě, když se do KO a dalších IS smělo bez problémů, to většina kolegů na obvodě vůbec nevyužívala a systém navíc krmila nesmysly, jen aby dal starý pokoj a měl svoje čárky a on skutečně takové borce se čtyřmi káóčky noc co noc nechával být, nic po nich nechtěl a nic jim nevytýkal.
Takže odříznutí poldů na OOP od svodek nemělo zase takový vliv, leda na těch skutečně pár blbů, co se snažili něco dělat.
Jinak ani tohle s těmi nepřístupnými IS není nic jiného než úmysl policii všemožně udusit, ušlapat, zbavit účinnosti, sebrat ji nenápadně, pomalu ale soustavně všechno, čím může být nebezpečná.
Já jsem šel do céčka z OOP a já to nevidím ani na dvacet let, než se to zdrchá na nohy.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu PRDUCH 18:59:56 30. 03. 2013
default.png
Hammere, všichni ne. Problém s těmito IS na OOP je skutečně v tom, že ty kluky od nich odstřihli, nemůžou do nich a proto prostě neznají jejich možnosti. Údajně kvůli ochraně osobních údajů. Jenže jak má policajt působit preventivně, předvídat, znát své papenheimské, když o nich vlastně nesmí vědět do doby, než něco udělají. V pravěku jsem jako územák musel vědět, koho mám v rajonu, měl jsem možnost si ho prolustrovat a mohl jsem potom včas reagovat. Tohle je bohužel chyba systému, který nerozlišuje mezi zvědavostí občana a profesními potřebami policisty. Pokud jde o SKPV, ani tam to není ideální. Přicházejí tam policisté s návyky a názory, vytvořenými a získanými na OOP jednak z neznalosti, nezkušenosti, ale také pod vlivem některých ne zrovna výkonných kolegů. To některých zdůrazňuji. Časem je mění, pochopí, že např. IS mohou být přínosem, když s nimi bude umět dělat. Byla chyba, že řadoví policisté byli odříznuti od informací. Souhlasím s omezením přístupu do spisů jen na ty, kdo v něm pracují. Nepochopil jsem ale, proč se na OOP např. nesmí číst svodky, proč nesmí policista OOP vědět, co se stalo v sousedním obvodě, že tam chytili pachatele od nich, že tam mají obdobnou trestrnou činnost a pod. To je podle mě chyba systému, extrémně přehnaný důraz na ochranu osobních údajů, zavedený na základě nátlaku mimorezortních skupin a institucí, nemajících ponětí o podstatě policejní práce, o tom, že tato spočívá právě na znalosti informací. To jsem se rozkecal. No, nejsem ještě tak dlouho z policie a vím, že tam zůstalo dost dobrých policajtů a velitelů. Proto věřím, že snad nebude pořád tak špatně a že policie se zase postaví na nohy.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 10:09:10 30. 03. 2013
default.png
HAMMER [2013-03-30 10:03:49]: Ještě jsem zapomněl docela důležitou věc: oni na to hleděli u hoši od SKPV, když jsem jim říkal kdo a s kým a v jakém autě... KO je psát zbytečné, SKPV je nevytěžuje. Nejméně X-krát jsem se o tom na vlastní kůži přesvědčil, když jsem musel hochy upozorňovat, že z té noci máme jako hlídka tyhle hochy a ti to udělali. Nezažil jsem za svou praxi mimo jeden jediný případ, kdy by moje KO, které nakonec "dosedly", někdo vytěžoval sám a nemusel jsem na ně jako blbeček furt dokola upozorňovat. Když jsme Novojičíňákům podle telefota ustanovili pašíky El pasa i s autem, myslíš si, že nám třeba jen někdo poděkoval? Za čtvrt roku na ŠUPu jsem se s tím kolegou setkal, pro koho jsem to udělal. Prej to dávali vedení... hahahaha! Stěžuješ si soce dobře, ale podle mých zkušeností psát KO nemá cenu v době, kdy všichni na všechnou naprosto těžce kálí.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)