Přihlásit / Zaregistrovat se

Login
Heslo

Evropský soud pro lidská práva odsoudil ČR za nezákonný postup policie (REDAKCE)

Evropský soud pro lidská práva odsoudil ČR za nezákonný postup policie
ilustrační
Foto: redakce

Evr. soud pro lidská práva svým rozsudkem ve věci K. vs. ČR potvrdil závěry o porušení zákona ze strany PČR, k nimž dospěl svým šetřením i veřejný ochránce práv. ESLP konstatoval, že ČR porušila čl. 3 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, podle kterého nesmí být nikdo mučen nebo podrobován nelidskému či ponižujícímu zacházení nebo trestu.

Autor: redakce
Publikováno: 31. 07. 2013
zpět na článek

 
Nejste přihlášen.

Do komentářů je možné vkládat obrázky umístěné kdekoli na internetu a videa z youtube.com; stačí před odkaz, na němž je obrázek/video umístěno, vložit příkaz IMG:/YT: (tedy například takto – IMG:https://www.policista.cz/files/obrazek.jpg, respektive YT:https://www.youtube.com/watch?v=v54xqBRqWFA).

Vložené komentáře mohou být skryty, pokud budou zcela mimo téma, nebo odstraněny, pokud budou v zjevném rozporu s právním řádem ČR, s „Pravidly a podmínkami používání stránek a uživatelského profilu na serveru policista.cz“ či s dobrými mravy.


Poslat zprávu VETERAN2 14:11:02 28. 10. 2013
default.png
Když to tu tak čtu, nevím, proč jsi se divil metodám výslechů. Dělal jsi to hodně podobně jako já. Jen jsi si dal tu práci a popsal tu mnoho různých variant.
S těmi svodkami to byl problém. Úplná pravda. Já naštěstí nebyl mezi těmi, kterým by se svěřovalo cokoliv, kde byla nějaká šance odhalit pachatele. Co kdyby se mi to povedlo. To by pak nebyli dobří ti, u kterých to bylo žádoucí. Typicky jsem dostával případy, kde bylo pravděpodobné dlouhé šetření, které nikam nepovede. Pak mi na to často nedali ani čas. Pořád jsem měl naplánováno něco jiného. Prostě jakási forma šikany, kdy se čekalo, jestli zaváháš nebo něco ošidíš, nestihneš a podobně. Když jsem neměl problémy, hodně je to přešlo.
Já s těmi vloupači nejezdil a tudíž mohu jen říct, v jakém časovém rozpětí ke vloupání došlo. Myšleno to bylo obrazně. Situaci jim dost usnadňovalo už to, že spolu vedoucí jednotlivých oddělení nekomunikovali, nikdo nebyl schopen posílat hlídky v civilu, dávat na noc více hlídek nebo se přizpůsobit se tomu, že měli vlastní průzkum a hlásili si mezi sebou hlídky a podobně. Jinak. Ti vaši byli neefektivní. Naši jezdili na čas a rychle zase pryč. Na večeři si třeba zašli po cestě. 100 km daleko.

Po hospodách u nás nechodil nikdo. Možná jen tak 2, kteří to dělali, když se nudili a byly ochotní ignorovat plán. Jak jsem už psal. V našem případě to stejně nic nepřinášelo. Maximálně problémy a za ty mi to nikdy nestálo. U vás to mohlo být jinak. Stejně tak mi bylo jedno, kolik bylo čeho za službu. Plnil jsem plán. Spisy dostával stejně někdo jiný. Když byl vedoucí dost chytrý na to, aby předepsal pomalu každou minutu, tak asi věděl ze všech nejlépe, jaká je kde situace a kde se krade. Pokud někdo něco ohlásil, rád jsem to nabral. Za statistiku byl hodnocený on. Já ne.

S těmi prohlídkami drbanů máš taky pravdu. My jsem to věděli skoro všichni. Až asi na toho jednoho aktivního blba, který to nepochopil nikdy. Sám bývalý KZO ( mukl). Sloužit s ním, bylo za trest.

Když jsi se jich na to ptal, docela by mě zajímalo, co třeba rozhodovalo o tom, jestli dotyčný objekt napadne nebo ne.

S těmi fámami je to asi tak. Nikdy se jim nedá zabránit a dají se využívat. Je třeba se ale snažit, aby ty, které znamenají ostudu, nebyly pravdivé. V tomhle případě to tak, bohužel, bylo.

Zoufalec není nový, ale skutečně se tu vyskytoval minimálně. Dříve se taky okrádali více mezi sebou. Aspoň mi to tak s odstupem času připadá. Až tak posledních 5 let je to jinak. Feťáky tu máme odolnější. Bohužel. U některých se až divím, že to můžou tak dlouho vydržet. Úmrtí na drogy jsme tu snad nikdy neměli. Zavírat je, je potřeba. Je to skutečná metla kraje, která okrádá obyčejné lidi, když je na tu chvíli pustí z lochu.

Se sledkou souhlas. U nás to byli z Prahy. Jedno hlášení po dvou hodinách jejich pobytu ve městě.

U policie se rychle stárne. To je pravda. Za rok toho zažije člověk tolik, jako jiný za život.

Taky jsem rád, že už jsem pryč. Čím se živím, psát nebudu. Myslím, že bych byl jediný v republice. Není to za moc peněž, ale zajímavá práce a to je důležité. S výsluhou jsem na tom v pohodě o dost lépe než bych byl u sboru. Dělám přes den, žádné přesčasy nebo jen málo. Můžu se věnovat rodině a koníčkům. To je přece důležité.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 08:51:35 28. 10. 2013
default.png
Tady kradli jak nájezdníci, tak místní. V obchodech taky záleží na tom, zda mají prodavači hmotnou zodpovědnost a jak se firma, co obchod vlastní, ke zlodějům staví. Takový COOP je banda debilů, která vypráví prodavačkám co nesmějí způsobem, že baby pak tvrdí, že se ho nesmí ani zeptat, aby jim ukázal tašku. Navíc se mi silně nezdá, že by ženské měly soustavně snahu někoho chytat, stačí agresivní jedinec a ženské se začnou bát a mají recht, na chytání nejsou ony, ale četnictvo.

Nájezdníci nebo dokonce i borci, co šli krást třicet kilometrů pěšky v noci, to byl ořech. Ale jen proto, že když jsi si nemohl později projíždět krajské svodky a neměl jsi modus operandi drbanů ze širokého okolí, mohl jsi se akorát tak škrábat na zadku.

Znovu ti opakuju, že po kontrole hospod jsme neměli přes padesát nočních služeb po sobě (na noční auto bylo, nebylo přes den) s jedním a tím samým kolegou (jediný chtěl něco dělat aby nemusel ráno psát) žádný nápad, takže ne že někde kecáme v hospodách a někdo nám za prdelí krade. Jinak jsme vycházeli z výslechů drbanů, kdy se nesmíš zaměřit jen na to, jak to udělal, ale když chceš vědět o co jde, musíš pěkně co dělal když ráno vstal, kam se rozhodl jet, proč, jaké objekty si přes den vyhlídal, proč je zavrhnul... Kam věci dává... Tam uvidíš, kolik jich po příjezdu do cizího rajónu jde do hospody poté, co si přes den objekt zájmu najde a pak čeká, až padne tma a je klid. Hospody se kontrolovaly od začátku šichty zhruba do jedné v noci, podle toho do kdy bylo kde otevřeno.

Jediný příklad, kdy vaše hlídka někde rozdávala rozumy a kradlo se jí za zadnicí? Přání otce myšlenky.

Zoufalec z narušené rodiny je nový typ vloupače? Ten existoval i za komárů. Amatér, který se chytí a všecko se mu prokáže, sotva na něj poprvé dopadne tlapa kriminalistova. Pokud je to feťák, s nima se kdysi hnedka jelo do báně, tam se odstavili od fetu, vykrmili a plní sil pustili zpět řádit mezi lidi. Po nějaké době se s nima nikdo nemazal, jejich skutky nikoho nebrali a jen se čekalo, až skape sám. To se vždycky stalo k plné spokojenosti spousty lidí, akorát na krchově slezly kolem toho šmejda macešky ze tří hrobů kolem a v kremačce detonoval. Hlavní chyba byla ho zavřít.

Když má drban kamarády, nedělám nic před něma, nevyslýchám svědky ani podezřelé ani je nevytěžuju před někým jiným, to je přece základní chyba. Nedělám nic tam, kde nemám za sebou důvěryhodné lidi. Nebudu nikomu dávat najevo, že ty lidi mám za zády, nebudu je shazovat. Hostinský nám říkali: když jste sem začali chodit, tak jsme se vás báli, dneska se na vás těšíme. Je to o jednání s lidma a drban ti něco takového neřekne. Navíc tady není žádná anonymita, všichni vědí kdo je kdo.

Napíšu si lidi na místě činu přítomné a nechám, aby se klepali strachem, mám oči a vidím slabé články. Do protokolu napíšu, že o ničem neví, nechtějí vypovídat atd, ale pokurvit všecko na místě odkrytím karet v případu všem zúčastněným včetně vrátného a stopaře opodál, to dokáže každý amatér.

Pokud máte rodinku, před kterou děláte nějaké úkony s jedním z nich, co kudla čekáte? To je chyba jako bejk.

U stolu se zeptat můžeš, ale nikdo ti před ostatníma neřekne nic a pokud ano, je to tvoje další chyba: okolnosti případu jsou utajované skutečnosti a už z toho důvodu nemůžeš vytěžovat nikoho před dalšíma lidma!!!! To už je těžká chyba. Taktická chyba už je, když drban ví, s kým jsi mluvil ale ani neví o čem. Drban nesmí vědět nic, jen to, co mu pustíš a to samozřejmě není v drtivé většině pravda. Drban tě musí podcenit, nesmíš se bát uznat chybu, udělat si srandu sám ze sebe. Samé srandičky, blbinky a nakonec spadla klec. Funguje to furt dokola, nikdo se nepoučí, stačí jen přiživovat řeči lidí o tom, jak jsou četníci blbí a neschopní. Každý věří takovým báchorkám, že máš co dělat, aby jsi se v terénu, když to slyšíš, nezačal smát. Příklad: vykládalo se, že jsem vlastní matce dal pokutu když její psiska pobíhala po ulici. Nikomu jsem to nevyvracel. Pravda byla taková, že psiska neznala pravidla provozu a pobíhala po hlavní silnici před auty a nedal jsem jí pokutu, ale investoval jsem naopak do dvou injekcí u veterináře. Takže pravda byla daleko horší, než si lidi vykládali. A o tom se každý sám záhy přesvědčil, že je to horší než tlápali.

U stolu to muselo vypadat, že na to kašlu, opsal jsem si lidi, řekl že nikdo asi nic neví, kdo ano, ať zvedne ruku, nikdo ji nezvedl, sebral jsem se a bylo. Drban měl za to, že jsem to odpískal.

Šetření s dostatečně negativním výsledkem bylo raz dva osobně na místě. Od stolu se dělaly všecky věci typu drban drbanovi. 2:0 pro nás, nikomu jsem nic nehledal, nikoho jsem nešetřil. Takoví nemají nárok na moje služby, mě platí daňoví poplatnici, ne drban. To samé slušný člověk versus drban. Výrobky typu nutná obrana, omyl v dobré víře...

Hospodští: znovu opakuju, vidíme si do talíře. Majitelé berou od kdekoho kdeco, ale soráč, to je spíše pro ČOIku. Já to ve zboží nenajdu. Já dodávám SKPV auta co u hospody stojí a oni ať si s tím dělají aji hovno. Do spousty věcí jsem nemohl ani lézt na upozornění SKPV. Jen dělat dílčí věci.
Když přijela sledka na jednoho lumpa, měli jsme během tří hodin pět hlášení od mých vycvičených oveček a divném autě včetně linky 158. Dostal jsem pojeb, co to mám za lidi v rajónu. Jo, takový idioti tomu velili a dosud velí.

Ctihodný občan: kradou naprosto všichni a všechno. Teď v céčku ti vidím na plné pecky. Počínaje kamením na zídku chajdy z rozbité silnice a konče nářadím vlastní firmy, materiálem... A nikdo nic nehlásí, nikomu to nechybí... Všichni se mají dobře! :)))

Tak jak píšeš, kdo všecko kradl, i toto mě ještě dneska naprosto znechucuje. Mám pořád takový pocit, že jsem toho viděl a zažil až příliš, kdybych zítra umřel, ani by mě to nevadilo. Prožil a zažil jsem si kdeco a v míře až nechutné.

Celé město: prosím tě, vždycky máš lidi, co tě podporují a co tě pomlouvají. Ti, co tě podporují mají příkaz být zticha jako pěny, těm druhým musíš dodávat střelivo. Jednak se ty báchorky strašně nafouknou a lidi se tě prostě bojí (že jim dáš flastr za světlo na kole - dal jsem tři za dvacet let služby!!!! ale zdejší by ti přísahali, kolik jsem jich dal za službu) a máš spoustu práce na úseku prevence hotové a když je prevence, nemáš ani práci na šetření, jedno vloupání ožraly do sklepa, kde ještě blbec usnul, a to za tři měsíce, uznáš že na městečko o pěti tisících lidech je to slušné, ne?

Neexistují jen lidi nesoudní nebo jen soudní. Nepřesvědčuj mě o psychologii, aspoň jsem z ní s vlastní prací maturoval.

To, že lidi mají z tebe co chvíli zábavu, nijak nemůžeš ovlivnit. Nejsi prostě pro zloděje sympaťák. Můžeš to jen využít, pokud máš něco v hlavě, ale bojovat s tím, to je přece blbost.

Na faře se kradla kola. Sešli jsme se s farářem, co s tím? Ani jeden majitel neměl ani pořádný popis ani číslo, přitom kola skoro nová a kolem deseti táců. Lidi na to prdí. Najít kolo nebo chytit drbana, nemám šanci, ale dvakrát se kolo ztratilo, co s tím, aby se to neopakovalo.
Vzal jsem si dalekohled, zalezl za protější prkenný seschlý plot s brigádou na hlavě a nasadil triedr k očím. Kdo šel kolem a viděl mě, dělal jsem na něj jako psst, kdo mě neviděl, zakašlal jsem a pak jsem řekl, aby o nikomu neříkal, ale že se na faře kradou kola a čekám na chmatáka.
Za přesně pětadvacet minut přišel jeden chlapík a říká: v hospodě se na celé kolo chlapi řehtají, že jsi nenápadný jak hovno v trávě a že čekáš na zloděje, tak jsi blbý nebo co?
No a problém byl vyřešený. Kolo se už neztratilo ani jedno a farář tak hýkal smíchem, když jsem mu tu taškařici vykládal, že pravil, že takový četník by měl být světcem!!! :))) Že nedbám na svoji pověst za cenu toho, abych lidi chránil.
Kdysi zapálil přihlouplý důchodce palach pod vysokým vedením. Víš jak je to citlivé téma, kdy tito blbci často uhoří. Tak jsem ho chytil, totožnost, nechtěl říct kdo je, málem došlo na přepotlamě ale pak se už lekl. Dal jsem jeho totožnost hasičům, divadýlko samozřejmě, že to je cena třicet tisíc, že mu dojde složenka... no a samozřejmě jedouc z místa činu, všude jsem vykládal, kam jeli hasiči atd. a i když jsem vynechal jméno, každý věděl kdo to tam pálí - v minulosti některým lehly ploty!!! Jenže tohle se nějak zvrtlo a za týden jsem se dozvěděl, že jsem volal hasiče zbytečně a musím to zaplatit. :)))) Nikomu jsem to nikdy nevyvracel. Nepotřeboval jsem nic jiného, než aby mě podceňovali, a měli strach = polovina práce nejméně. Veřejně na setkáních s lidma jsem prohlašoval, že mým úkolem a prací rozhodně není to, aby mě někdo měl rád, nedejbože miloval, přesně takto.
Pokud chceš vymáhat pořádek, báchorkám se nevyhneš. Nesmíš se vidět moc důležitě. Když už tě mají za něco mít, tak v konečném důsledku až se jim rozsvítí, dávám přednost "za pěknou kurvu". :))))

To už je za mnou, teď ale toho, co jsem se u policie naučil, bohatě využívám. Od nového roku nastupuju na nové místo o dvacku na hodinu více ale zatímco dneska to mám v hrubém, tam mi to dává o tu dvacku v čistém. Moje vysněná firma, něco jako Baťa. Šroubováček, měřáček, komunikativnost, umění jednat s lidma, prodej produktů firmy s bonusem k výplatě. Pět táců měsíčně je strašně moc peněz, v podstatě všecko poopravuju a zase popojedu v budování.
Po odchodu do céčka jsem měl plat i s rentou skoro čtyřicet tisíc ale ve dvou zaměstnáních, to jedno padlo spolu s firmou, tak jsem zůstal na pětadvaceti a Kalousek mi sebral 1500 z renty. No a teď zase nahoru.

No a jak se vede tobě?

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu VETERAN2 23:29:08 27. 10. 2013
default.png
Zásadní rozdíl mezi oběma revíry byl v tom, že u vás kradli místní. U nás, v době těsně před mým odchodem, to byla naprostá vyjímka. Téměř vždy to byla skupina, která přijela třeba i z místa 200 nebo 300 Km vzdáleného. Udělali tak 5 objektů a zase zmizeli. Když hlídka v době nájezdu někde rozdávala rozumy po hospodách, tím lépe pro ně. To jsi dokázal obejít všechny hospody v rajonu za noc pěšky? To by u nás nešlo. Zastavárny jsme v revíru taky neměli. Proto píši, že si tam dojel autem.

V poslední době se objevuje nový typ vloupače. Zoufalec z narušené rodiny. Často feťák. Ti kradou v místě pobytu a pokud vůbe udělají 10 objektů, je to jen tím, že jsou to prakticky bezdomovci a chvilí trvá, než se někde ukáží.

S prohlížením zavazadla souhlasit může. Ten náš taky souhlasil. Jenže svědci byli v jeho prospěch, protože to byla rodina a spolupachatelé.
Prodavačky vybírají zloděje jednoduše. V sámošce je vytypují, sledují a když jsou si jisté, že má věc u sebe, vezmou si ho stranou a je to. Co jsem věděl, vybraly takhle různě po okrese i několik bývalých kolegů. Naštěstí nesloužili u nás.
Výslechem jsem samozřejmě nemyslel protokol. Nevím, co je intimního na tom, že se zeptám u stolu, kdo z přítomných tu byl v ten a ten den. Když to vypadalo, že by mohl někdo něco vědět, samozřejmě jsem se ptal jinde a jinak. Ty lidí jsem většinou znal a data nebyla problém. Jedna nebo dvě otázky a vytěžil jsi najednou do ÚZ spoustu lidí. Pro odložení spisu bylo potřeba mít odstatečné šetření s negativním výsledkem. Od stolu jsem to nikdy nedělal. U vás to bylo jinak? Ptát se v hospodě byla naprostá vyjímka. Většinou bylo lepší šetření po telefonu.
Co se překupování kradeného hospodskými týče, měli jste to hrozně jednoduché nebo jste spoléhali na něco, co nefungovalo. Mně to jednou vyprávěl přímo jejich dodavatel. Samozřejmě po čase, když to bylo dávno promlčeno. Kupodivu celkem ctihodný občan. Jen co si tak po letech vzpomněl, mi z toho vycházelo tak 100000 na hospodu. A hospodští z poloviny kandidovali do zastupitelstva. Nikdo by to do nich neřekl. Vyloženým gaunerům nedodával. Navíc. Personál hospodského okrádá nejčastěji tak, že prodává vlastní chlast. Ten může být odkudkoliv.
Když píši celé město, bylo to opravdu tak. Ono záleží hlavně na velikosti. A když je dost malé, mají lidi zábavu, protože vědí, o koho jde. Jednou udělal jeden kolega docela pikantní trapas. Něco plácnul. Co mi potom říkal, slyšelo to cca 5 lidí. Druhý den už se mě na to ptal kolega, který ten den nebyl v práci a bydlel na druhém konci města. Lidi nepodceňovat.
Vést hloupé řeci není trestné. Kolegové jsou různí. Jeden třeba jezdil autem z hospody domů, přestože to měl 100 m. Jen aby ukázal, že on to může. Vybrat ho, když zná detailně rozpis služeb a při sebemenším podezření těch 100 m ujde snadno pěšky, není lehké. Lidi ti nic nedosvědčí. Navíc samozřejmě. Mukl v uniformě a inspekce už se postará, abys příště nezlobil. To už tu taky bylo.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 08:49:09 27. 10. 2013
default.png
VETERAN2 [2013-10-26 23:28:56]: Musím to upřesnit: všechno to fungovalo, ale ne hned, muselo se to soustavně krmit a taky jsem ty postupy musel vyvíjet přesně jak píšeš.

To, kdo kradl v obchodech, mě nezajímalo. Došel jsem za vedoucím, majitelem i prodavačkami s tím, že pokud mají zájem, uděláme to tak, že... a vysvětlil detaily. Byli majitelé, kteří se k tomu stavěli vlažně, ale bylo dostatek těch, co se rádi přidali. Nemůžeš předpokládat, že to všichni vezmou za svoje. O poctivosti různých podnikavců nemám iluze a můžu ti říct, kdo neměl zájem, ani nic nehlásil.
S těma prodavačkama: to nevím jak myslíš, že je prodavačky vybraly. Ty baby nemají ani ánung co mají a můžou dělat. Navíc se nechtějí dělat zlýma. Tu roli jsem vzal já. S jediným člověkem jsem se prošel z obchodu v klepetech a nevěřil bys, co to nadělalo za řeči. Ty jsem ještě přiživil, víš jak si lidi vymýšlejí. Jo, byl jsem za zloducha, ale měl jsem klid.
Nájezdníky jsem myslel taky. Po dvou letech zpracovávání začali prodavači volat. Dva roky si musíš získávat soustavně jejich důvěru. My jsme měli zakázáno číslo na služební mobil sdělovat. :))) Znali ho teda všichni.

Když začneš chodit do hospody na kontroly, jsou pro to dva důvody: buďto se domluvíš s majitelem nebo je tam binec - odcházejí odtud lidi, co ničí veřejný majetek, kradou, bijí se. Hospody jsem kontroloval téměř službu co službu a nikdy si žádný hostinský nestěžoval, že mu ubývají lidi ani tam těch lidí nebylo méně. Když vlezeš všude, nemají se jaksi kam přemístit. To není jedna hospoda, ale všecky v rajónu. Šest hodin minimálně, třicet KO. Když se kontrolovali hospody tak, jak mi to vymlouváš, že drban ví, že nic nemáš, neměli jsme s kolegou, co jediný byl ochotný to tak dělat, padesát nočních šichet po sobě do rána žádný nápad. Já jsem nechtěl, aby drban věděl, že na něj něco mám, já jsem mu řekl, že vím kdo je a co je zač, měl jsem do rána čistý stůl. Já jsem nepotřeboval dělat spisy, jestli jsi to nepochopil.

Vyslýchat někoho v hospodě nebo obecně před někým jiným nebo s vědomím někoho jiného, to si děláš srandu? Podařila se ti. Zasmál jsem se.

Kolega nechovající se jak kolega je jednou varován a příště oznámen. Vlastního parťáka jsem musel takto upozorňovat, ale je fakt, že se omluvil. Jiného kolegu jsme varovali, že si ho chytíme na chlast a skutečně jsme po něm šli.

Hostinský nic překupovat nemohl, protože na to jsem měl v lokále aspoň jednoho, který mi druhý den mezi čtyřma očima říkal, co se tam děje. Tak blbý zase nejsem.

Prohlížet někoho není problematické, on totiž dobrovolně veřejně a nahlas souhlasí, když je o to požádán. Je to o schopnosti komunikace.

Mně vypustit kola u auta nemohli, já autem nejezdil. Na toto nebyl benzín. Zato jich opakovaně vypustili kolegům nedávno před oddělením, kteří uvnitř píší a píší....

Výrazy jako "celému městu" atd jsou přáním otce myšlenky. Trapné psychologické pomůcky při nedostatku argumentů.

Já to taky nezažil, že drban přede mnou něco prodával, jen jsem to od nich slyšel a ty věci pak skutečně i našel. Slabodušší byli skoro všichni drbani. Pokud jste měli "sofistikované", nebylo to tím, jak oni něco umějí, ale jak vy neumíte.

Zastavárny jsme v rajónu neměli. Nemohu sloužit.

Všecko co děláš, je o detailech provedení. Jakkoliv správný úmysl se zvrtne, když něco uděláš blbě. Musíš hledat ne jak a proč to nejde, ale co jsi udělal špatně, že to nefunguje.

Postup jako za četnictva to je a ten všude na světě funguje, vždy fungoval a fungovat bude, jenom ho musí dělat četník a ne čárečkový policajt.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu VETERAN2 23:28:56 26. 10. 2013
default.png
HAMMER [2013-10-22 16:56:22]:
Jestli ti tohle fungovalo v praxi, chtěl bych v takovém obvodu sloužit. Tohle je postup, který byl aktuální tak za četnictva.
U nás to bylo asi nějak tak, že místní v obchodech moc nekradli. Když už, tak to byli stejně lidé, kteří do toho krámu přišli každý den a prodavačky je za čas vybraly. Hlavně se to týkalo potravin. Ty jsi nejspíš myslel takové ty nepřizpůsobivé nájezdníky. Tam jsem vůbec nezaznamenal, že by se prodavačky byly ochotné nějak snažit. Pokud to nebyla majitelka a zloděj jí sáhnul do kasy, pohotově ukradla sama zbytek nebo si aspoň dost přihospodařila a pak to šla ohlásit. Její zajem na tom, aby se pachatel chytil, byl pochopitelně skoro nulový. U majitelek záleželo na pojištění, u prodavaček na hmotné zodpovědnosti a tak dále. Prostě. Za celých těch víc než 10 let, které jsem byl na obvodě, někdo zavolal tak možná pětkrát. Číslo znali všichni.
Do hospody se lidé chodí bavit. Pokud nikdo nevolá, moc mě nezajímá, co se tam děje. Mladiství stejně nasávají jinde. Někde mimo dozor. Když tam začneš chodit na kontroly, hosté se začnou podniku vyhýbat a podle toho jsi populární u personálu. Když už jsem tam potřeboval vyslechnout třeba svědky, šel jsem tam v době, kdy jsem tam mohl zastihnout co nejvíce z těch, které jsem potřeboval a pokud možno, jsem šel hned po otevírací době, aby byli hosté ještě k použití. Typicky to vypadalo tak, že už byli někteří podnapilí. Nejvíce kolega z jiného oddělení, který ve městě bydlel. Ten také vedl nejhloupější řeči. Personál si zásadně na nic nevzpomínal, protože s tebou nechtěl mít nic společného. Z poloviny to byl jediný překupník v celém lokále. Kradený chlast, cigarety, drogy. Z pěti hospod tohle nedělali tak v jedné a to možná jak kdo.
Vyhrožovat někomu, že si ho pohlídáš, znamená, že na něj nic nemáš. Jen tím ukazuješ svou slabost. Kdybys něco měl, rovnou bys ho sbalil. Prohlížet někomu tašku je problematické. Jednoho takového jsme tu taky měli. KZO si pohotově stěžoval a měl na to svědky. Naštěstí byl ten aktivní blb práskač a inspekce se snažila, aby se to zametlo. Podle toho,co jsem o tom věděl, jim to muselo dát hodně práce.
Někteří se to u nás snažili praktikovat jako ty. Nebylo jich mnoho a byli celému městu pro smích. Drbany jsme měli o třídu sofistikovanější. Jedna hlídka vedená blbem šla do hospody rozdávat rozumy a navazovat spolupráci s personálem. V hospodě seděl KZO, který situace pohotově využil a vypustil jim všechny kola u auta. V hospodě sedělo dost lidí na to, aby si město mělo rok o čem povídat.
Hodně často jsem slyšel, že se nějaký drban snažil v hospodě prodávat něco z lupu, ale nikdy jsem to nezažil. Nikoho tak slaboduchého jsme v revíru něměli. Možná to tak fungovalo za komunismu, ale od poloviny devadesátých let určitě ne. Aspoň u nás. Za nás si vzal KZO auto a dojel to prodat do zastavárny nebo už měl člověka, který od něj odebíral a podobně.


Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu SANTIAGO-SAN 18:49:38 26. 10. 2013
default.png
HAMMER [2013-10-26 06:31:45]: Ta snaha předcházet tam je, ale spisů máme dost i proto že si dost věcí vyhledáme sami, jsme aktivní.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 06:31:45 26. 10. 2013
default.png
SANTIAGO-SAN [2013-10-24 15:44:30]: A o to, aby těch spisů bylo co nejméně se nikdo nestará a proto má klid. Jak se plní jakkoliv nesmyslné čárečky, kterýma si ti dobytkové maximálně usnadňují práci, je vždycky klid.

Vzpomněl jsem si na durchy na konci ledna, to byly ty únorové porady. Stalo se někdy, že za leden to nějak nevyšlo a z 60% objasněnosti za rok předtím byla za pouhý jeden měsíc leden třeba jen třicet procent (ale na případech se dělalo a bylo jasné, že to půjde nahoru) a na služebních poradách v únoru s vážnou tváří ti ultrakokoti normálně začali probírat, co se s tím udělá, urážet nás, že jako mančaft nemaká atd. Beze srandy ta bolševická verbež tohle s vážnými tvářemi řešila. Tak jsem teda zase zvedl ruku, jakože dotaz:
- zaprvé: na případech se dělá a spousta se jich vyřeší a objasní
- zadruhé: máme někde statistku za posledních dvanáct měsíců? Ne za kalendářní rok?
Tohle chvíli trvalo než ten idiot z okresu pochopil vůbec otázku, ale podařilo se. Prej nemáme. Tak mu říkám: tak k poslednímu roku přičtěte tohle a máte. Opravdu si nedělám srandu, ten idiot fakt nebyl schopný říct, že z hlavy to neví, ale bude to v podstatě to samé, trolinku nižší číslo.

Pak jsem se do těch statistik obul víc, nechtěl jsem rýpat, jen je víc vytěžovat, aby to víc říkalo. No byl to opravdu těžký mozkový souboj, jednoduché počty jaksi eééé, prostě to tupé hovado dělalo jen to co mu kdo nakukal, teplota, tlak, rosný bod. Odrhkla to a o čem to je, snad ani netušil. Když bylo jedno číslo menší než nějaká mez, začal jebat mančaft. Na nic z mých otázek, co jsem sypal z hlavy logicky jednu na druhou, nedokázal ten ýkváč odpovědět. Ani to nezjistil na příště.

Když jsem si dopisoval se všemi policejními prezidenty, kdo z nich s tímhle systémem něco udělá, napsali mi tito pánové tohleto:
- je zajímavé, že to vedoucí nemohou pochopit, kdežto četník z ulice to chápe
- pokud dovolíte, použiji vaše popsané metody práce územáře ve své práci (to mě teda nadzvedlo)
- vedení si tak svoji práci usnadňuje, nemá to dělat a bla bla bla. hlavně že opisovali ode mě činnost, kterou české četnictvo přitom dělalo běžně, aspoň je vidět jak znají historii své práce
- jen tak dál (přesto, že jsem mu psal jakých "výsledků" na své kariéře jsem už dosáhnul)
- děkuji za přístup, přeji hodně osobní spokojenosti...

Policie má základní problém, který se bude jmenovat něco jako bossing, šikana podřízených atd atd. Jenom tím, že nadřízení soustavně úmyslně a cílevědomě zastrašují podřízené, můžou tito zločinci dělat svoje čárečky a brát za ně odměny. Dokud tahle svinstva probíhají, namočení jsou v nich všichni a nedá se na nikoho poslat kontrola, která by takovému darebákovi zlomila okamžitě vaz, protože by to s sebou vzalo i ty soustavně zastrašované.

Problém je, že tohle nemá zájem řešit vůbec nikdo, ani ty tolik nezúčastněné policejní špičky. Priorota práce policie zůstává pořád stejná: odměny vedoucím. Od toho se odvíjí ale úplně všecko. Kdybych dneska já osobně se svými už pozapomínanými vědomostmi přišel kamkoliv na ZÚ a sedl k ETŘ, do deseti minut vedou vedoucího v klepetech. Do dalších pár hodin všecky darebáky nad ním, co mají do spisů přístup a mají to kontrolovat. Do týdne bude těch skutků pět set na poslední faře za dobu, která ještě není promlčená a trval bych na tom, aby všecky škody museli vedoucí uhradit. Potrestat všechny aktivní čárkomany v terénu...

Tak a máme sbor o jednu polovinu menší, přeplněné báně a co teď? Aha!

Tak jinak: začít to brát po jednom a publikovat to. Výsledek bude při nutném dodržení trestního řádu opět tentýž, musí se prostě jít pořád po stopě a tohle by byl systém domina jako svině.

Tak jinak: do tohohle se nemůže sahat, protože by to prostě vnitřní bezpečnostní sbor státu položilo. Musíme na to jinak, do lesa. Sebrat na ulici hlídku a:
- jakým způsobem jste hodnoceni, za kvantitu čím víc toho čeho máte nebo za předcházení problémům?
- ukažte mi svoji aktitivitu a kreativitu
- jakým způsobem na vás aktivitu a kreativitu vyžaduje velitel?

Stačí na to, aby byl pan Ducháček okamžitě vyražen na chodník do terénu i s varováním, že pokud si to do tří let podá do civilu, podíváme se mu do ETŘ a pak nejenže nebude renta, ale bude i báně. Po třech letech "dobrovolný" odchod i s rentou, samozřejmě s tou z terénu.

No a máme kostru řešení, jak se těch zločinců zbavit, aniž bychom položili četnictvo funkčně i finančně. A jak začít dělat práci četníka, ne poskoků.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu SANTIAGO-SAN 15:44:30 24. 10. 2013
default.png
HAMMER [2013-10-24 06:21:22]: Nn už je tam pár let a s vedením celkem dobře vychází co vím. Jak to bude dál samozřejmě říct nemůžu ale výslednost máme zatím ok. Spisy taky boucháme "dobře" ...

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu HAMMER 06:21:22 24. 10. 2013
default.png
SANTIAGO-SAN [2013-10-22 22:12:38]: Jasně, takže jako jinde, jen se šéf s těma kurvama nepaktuje a sám riskuje. Toto známe. Nakonec ho sundají s tím, že byl k podřízeným příliš shovívavý. Že neměli potřebné peklo službu co službu.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)
Poslat zprávu SANTIAGO-SAN 22:12:38 22. 10. 2013
default.png
HAMMER [2013-10-22 21:49:24]: Vím co mám :) Dcl nás drží bokem a je to dobrej mantinel ale občas nám naférovku řekne proč musí být nějaká opatření takže to i celkově všichni překousneme líp než když do nás hustí kraviny. Ale samozřejmě i on musí plnit výslednost takže děláme to co musíme aby i on měl trošku klid.

Souhlasím (+ 0)    Nesouhlasím (- 0)