JANM [
2013-12-05 15:51:12]:
Opět záleží na tom, co by jsi chtěl dělat.. Operativa má podstatně flexibilnější pracovní dobu, zato vyšetřování spíše pervnou. Práce územáka a operativce je podobná v hodně hrubých rysech..
S výjezdy to je strašně individuální. Někde stálé SVS nemáš a slouží je všichni z SKPV, někde máš na výjezdu stálé operativce i vyšetřováky, někde pouze stálé operativce a vyšetřováci chodí z jednotlivých oddělení, někde naopak. Záleží na velikosti ÚO a konkrétních nastavených podmínkách. Pokud slouží jednotliví lidé z oddělení, mají tak do tří výjezdů do měsíce..
To hodnocení jednotlivých problematik bych zase tak moc rezolutně nepsal. Každá problematika má svoje výhody a nevýhody, každý ÚO má slabší a silnější oddělení jednotlivých problematik, záleží na ÚO, kam by jsi na SKPV chtěl (podle specifik obvodu, odborné úrovně a zkušeností SKPV atd.)
Ber to tak, že obvod si člověk většinou nemohl vybrat, ale SKPV může. Proto hlavně ve výběru bych byl co možná nejobezřetnější. Rozhodně bych se zdržel jakéhokoliv sentimentu k nějakému ÚO či počtu známých lidí a kamarádů na konkrétním oddělení SKPV. Pokud budeš chtít kariéru na různých úrovních SKPV, podstatný je potenciál oddělení SKPV kam by jsi chtěl (očekávané zvyšování znalostí a odborností, zkušený mančaft s výsledky - né počet čistých čar, ale maximální počet tažných policajtů, počet pachatelů ve VTOS, počet odhalených a vyšetřovaných zločinů, úrovni rozpracování, vztahy SKPV s OSZ atd.)
Obecně bych ale řekl, že majetek je asi práci obvodu nejbližší a například drogy či mravnost spíše vzdálenější. Beru to podle toho, s čím se člověk na obvodě potká častěji.
Ty pátrače bych rozhodně neškatulkoval tak, že mají nejlehčí práci. Jak jsem psal, je to hodně specifická práce, asi nejodlišnější od ostatních problematik. Těžko lze hodnotit, co je lehčí a co těžší. Jak by jsi například porovnal práci pořádkové a ciziny? To prostě nejde.
Taky jsem se bál vyšetřování, když jsem šel na SKPV.. Nakonec mě ale až udivilo, jak je to ZPŘ v základních rysech podobné.. Furt je to vedení trestního řízení a to má dost podobné náležitosti. Opět záleží na problematice, jakou budeš dělat. Podle toho se odvíjejí jednotlivé úkony trestního řízení. Například v minimálních případech budeš v rámci trestního řízení na drogách dělat rekonstrukci nebo na majetku nařizovat soudní pitvu:o)
Není pravděpodobné, že by jsi na SKPV začínal na spisech, kde by jsi dělal hromadu úkonů. Spíše ze začátku budeš dělat jednodušší spisy než si dělal na obvodě, aby sis "osahal" vyšetřování. Budou to například věci, kde OSZ zrušil ZPŘ nebo je nutné třeba provést psychiatrické znalecké zkoumání. U těchto jednoduchých spisů máš rozdílů jen pár.
Vyšší trestní sazbou bych se moc nestresoval, ta například hraje roli v otázce nutné obhajoby, kde zpravidla u zločinů musíš mít obhájce již v přípravném řízení nebo třeba v otázce důvodu "áčkové vazby", kdy pachateli hrozí vysoký trest a hrozí, že by se skrýval anebo vyhýbal trestnímu řízení.
Vzory jsem si dělal taky a tak jsem se základ spisů učil taky. Zůstali po mě na obvodě a učí se z nich další.